İmalat için NX CAM 12 Yazılımındaki Yenilikler

İmalat için NX CAM 12 Yazılımındaki Yenilikler

Digital Machine Shop kullanarak parça imalatınızı dönüştürün

İmalat için NX 12, üretim verimliliğinizi artırmak ve işinizi büyütmek için güçlü özellikler sunar. Kalıp işleme, üretim işleme ve karmaşık parça işleme için NX CAM 12 yazılımındaki yeni gelişmiş özellikler, parça üretim sürecini dijitalleştirerek şirketlerin yeni bir verimlilik düzeyine ulaşmasını sağlar.

Bu arada, entegre katmanlı imalat (additive manufacturing/3D printing)  işlevleri, önceki teknolojilerle üretilmesi imkansız olan çığır açan ürünleri tasarlamanıza ve yazdırmanıza yardımcı olur. NX 12'deki yeni yetenekler, üretim kalitesindeki parçaları, kesintisiz bir veri parçasının tam izlenebilirliği ile basmak için her zamankinden daha kolay bir hale getirir.

NX CAM Yazılımı

Kalıp ve kalıp işleme, üretim işleme ve karmaşık parça işleme için NX CAM 12'deki yeni gelişmiş özellikler parça üreticilerine güçlü avantajlar sağlar.

Kalıp ve kalıp işleme (Mold and die machining)

Adaptif frezeleme (Adaptive milling), işleme çevrim süresini yüzde 60'a kadar azaltabilen yeni, yüksek hızlı bir kesme stratejisidir. Bu akıllı kaba işleme yöntemi, takım ömrünü uzatırken, malzeme kaldırma hızını arttıran derin kesme ve sabit takım yükü sağlar. Alet için kullanılan çelikler gibi sert malzemelerin kesilmesi için ideal olmasına rağmen, Adaptif Freze, alüminyum parçaların üretim işlemleri de dahil olmak üzere bir dizi malzemenin yüksek hızda işlenmesi için kullanılabilir.

Bu yenilikçi kesme stratejisi, adım adım ve besleme oranı dahil olmak üzere işleme parametrelerini dinamik olarak ayarlayarak tutarlı talaş kalınlığını korur. Tüm kesme işlemi sırasında tutarlı talaş kalınlığını koruyarak, kesme kuvvetleri önemli ölçüde azaltılabilir, bu da tüm oluk uzunluğunu kullanarak yüksek hız ve besleme sağlar. Bu size, frezenin sadece küçük bir bölümünü kesmek için kullanabileceğiniz geleneksel frezeleme avantajı sağlar. Adaptif Frezeleme ile, kesme takımının ömrünü uzatarak üretim maliyetlerini düşürürken yüksek işleme hızları kullanabilirsiniz.

NX CAM 12'de geliştirilmiş sonlandırma stratejileri, işlenmiş bir yüzeyin kalitesini daha da artırabilir. Eğimden bağımsız olarak, sürekli ilerletme işlemi artık tüm işlenmiş alan boyunca gerçekleştirilebilir. Ayrıca, akıllı sonlandırma takım yolları, işlenmiş yüzeylerdeki küçük oyuk özelliklerini ve bunların üzerinde makineyi algılayabilir, bu da kesme koşullarını iyileştirir ve parça hazırlama işlemlerini en aza indirir.

NX CAM yazılımı, düzgün kesim hareketlerine sahip takım yolları oluşturmak için gelişmiş özelliklere sahiptir. NX 12, yumuşak geçiş, geri çekme ve transfer hareketlerini uygulamak için size daha da fazla kontrol sağlar. Keskin köşeleri olmayan sonuçta optimize edilmiş takım yolları, ani duruşları ve işleme prosesi sırasında yön değişikliklerini ortadan kaldırır. Bu optimize edilmiş takım yolları, ekipmanın çalışma sürelerini önemli ölçüde azaltabilir ve bu da ekipmanın çalışma süresini artırır ve üretim maliyetlerini azaltır.

Üretim işleme (Production machining)

NX 12'deki yeni, birçok özelliğe sahip karmaşık parçaların yüksek hacimli üretimi için NX Machining Line Planner yazılımıdır. NX Machining Line Planner, entegre NX CAM yazılımı ile birlikte, çoklu kurulum ve makineler üzerinde işlemlerin dağıtımını, dengelenmesini, programlanmasını ve simülasyonunu mümkün kılar. Bu entegre çözüm, programlama ve hat planlaması arasında iki yönlü değişim yönetimine izin verir. İşlemi optimize etmek için komple işleme hatlarının dijital ikizini (digital twin) kullanarak, otomotiv ve makine üreticileri planlama süresini azaltabilir ve verimi arttırabilir.

Çok fonksiyonlu makinelerin programlanması için, iş parçasının proses içi durumunu takip etmek kritik bir özelliktir. Frezeleme, delme ve tornalama işlemleri arasında proses içi iş parçasının (IPW) kesintisiz aktarımı, komple işleme sürecinin doğru şekilde görüntülenmesini sağlar. Geliştirilmiş IPW yetenekleri, proses içi iş parçası ve takım tutucuları arasındaki olası çarpışmaları belirlemenize de olanak tanır. Bu yeni yeteneklerle, en son mill-turn -torna tezgahlarından tam olarak yararlanmak için hızlı bir şekilde optimize edilmiş ve güvenli takım yolları oluşturabilirsiniz.

 

Karmaşık parça işleme (Complex parts machining)

NX'de beş eksenli işleme, daha az işlem ve kurulumla hassas kompleksi parçalar üretmenizi sağlar - maliyeti ve teslimat sürelerini azaltır. NX CAM 12, verimli çok eksenli takım yolları oluştururken NC programlamayı kolaylaştıran yeni gelişmiş özellikler sunar.

Yeni Tüp Frezeleme 5 eksenli yetenekler, motor bloklarının portları dahil olmak üzere içi boş ve dar özelliklerin programlanmasını büyük ölçüde basitleştirir. Bu özellikleri geleneksel yöntemlerle programlamak çok zaman alıcı olabilir ve atölyede makine duruşuna neden olan hatalara eğilimlidir. Tüp Frezeleme (Tube Milling), NC programlama sürecini kolaylaştırır ve kolayca ve tutarlı ve hatasız takım yolları oluşturmanıza olanak sağlayan, parametrelerin girişini en aza indirerek hazırlığı ortadan kaldırmanızı sağlar. Bu verimli kaba işleme ve son işlem işlemleri, işleme süresini kısaltan ve işlenmiş yüzey kalitesini artıran yüksek hızlı ve hatasız 5 eksenli frezeleme sağlar.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.