Tersine Mühendislik (Reverse Engineering)

Tersine Mühendislik (Reverse Engineering)

Tersine mühendislik, ne yapıldığını ve nasıl inşa edildiğini öğrenmek için bir şeyi analiz etme ve çözme işlemidir. Tersine mühendislik genellikle yazılım kodu veya üretilen ürünler hakkındaki soruları yanıtlamak için kullanılır, ancak çeşitli senaryolar da uygulanabilir. Örneğin, rakipler genellikle adapte olabilecek ürün güçlerini veya geliştirebilecekleri zayıflıkları bulmak için tersine mühendislik kullanırlar.

Tersine mühendislik, başkalarının çalışmalarını gözden geçirirken veya bir suçlunun çalışmasını izlerken olduğu gibi, kayıp ya da kullanılamaz olan bilgileri bulmak için de kullanılabilir. Tersine mühendislik ayrıca, fiziksel modelleri veya prototipleri bilgisayar destekli tasarım (CAD programı) dosyalarına dijitalleştirmek için de yararlıdır. Modern tasarım yazılımı genellikle bunu gerçekleştirmek için yerleşik tersine mühendislik işlevlerine sahiptir.

Tersine mühendislik, nasıl çalıştığını, nelerden oluştuğunu ve nasıl bir araya getirildiğini öğrenmek için bir şeyi parçalara ayırma işlemidir.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.