Yarının Araçları Topoloji Optimizasyonu ve NX CAD

Yarının Araçları Topoloji Optimizasyonu ve NX CAD

Teknolojik ve süreç kısıtlamalarıyla daha önce uygulanmamış olmasına rağmen, Yakınsak Modelleme (Convergent Modeling) ve Katmanlı İmalat (Additive Manufacturing) bir araya gelerek Topoloji Optimizasyonunda (Topology Optimization) bir devrime yol açmıştır. Topoloji Optimizasyonu, kullanıcıların tasarım optimizasyonlu parçaları daha hızlı ve daha fazla esneklikle daha önce hiç olmadığı kadar yaratmalarını sağlayan önemli bir araç haline geliyor.

Topoloji Optimizasyonu, CAD programının, tasarımcı tarafından bir dizi kısıtlamaya dayalı olarak optimize edilmiş parçaları otomatik olarak oluşturabilmesi için oluşturulmuştur. Geçmişte, bu tasarımlar (geometrik parçaların aksine) parçalanmış parçalar haline getirilerek statik hale getirilirdi ve organik tasarımlar, bu tür tasarımların fiziksel üretimini en iyi şekilde uygulayamıyordu. Mükemmel bir çaba ile optimize edilmiş bir parçaya tersine mühendislik (reverse engineering) uygulayabilirsiniz, ancak bunu sıfırdan oluşturmalısınız.

NX’in Topoloji Optimizasyonu ile Yakınsak Modelleme ve Katmanlı İmalat arasındaki en önemli bağlantı noktası sadece bu sorunları çözmez, aynı zamanda Topoloji Optimizasyonunu optimize edilmiş tasarımlar oluşturmak için devrim niteliğinde bir araç olarak ayarlar. Convergent Modelleme, parçaların otomatik olarak oluşturulduktan sonra düzenlenmesini ve daha fazla kişiselleştirme ve pratiklik için ayarlanmasını sağlar. NX yazılım programındaki katmanlı imalat ile kullanıcılar bu parçaları kolayca üretebilirler; alışılmamış şekiller ve alışılmışın dışındaki projeler artık bir zamanlar sahip oldukları engeller değildir.

Artık tasarımcılar, girişlerine göre optimize edilmiş bir parça üreterek kısıtlamalar ve NX görevlerini girebiliyorlar. Kullanıcılar ortaya çıkan tasarımları değiştirebilir ve 3D baskı veya diğer katmanlı imalat yöntemleri ile kolayca oluşturabilirler. Bu özellikleri kendiniz test etmek isterseniz, ücretsiz bir NX denemesine başlayabilirsiniz.

Siemens NX12 Topology Optimization and Convergent Modelling videosu

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.