Tersine Mühendislik'in Çekirdek Tasarıma Entegre Edilmesi

Tersine Mühendislik'in Çekirdek Tasarıma Entegre Edilmesi

NX Tasarım (NX Design – NX CAD) pazarlama bölümünde staj yapan Jess Rebrukh tersine mühendislik-reverse engineering konusundaki bakış açısını , Siemens PLM Software'de nasıl çalışıldığını, tasarım sürecinin herkes için nasıl daha kolay ve daha erişilebilir hale getirilmeye çalışıldığını yazdı.

“İlk başlarda, tersine mühendisliği oldukça basit bir kavram olarak gördüm. Bana göre, onu daha iyi anlamak ve daha sonra sadece birkaç değişiklikle benzer bir şey inşa etmek için zaten var olan bir şeyin parçalanmasıydı. Sanki insanlar önceden var olan bir nesneden yeni bir şey ya da yeni bir fikir üretmeyi haklı çıkarmaya çalışıyor gibiydi. Ancak ilerleyen zamanlarda tersine mühendislik hakkında çok şey öğrendim, çok fazla insan için inovasyonu ve keşfi için çok daha karmaşık ve önemli olduğunu fark etmeye başladım. Başlangıçta tembellik ile ilişkilendirdiğim şey aslında insanların eski eserlerini iyileştirmek için öğrendikleri ve çabaladıkları bir süreç. Endüstrileri ve büyük şirketleri yönlendirir, mühendislerin tasarımdaki sorunları bulmalarına yardımcı olur, ürünlerin daha iyi algılanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olur. Bu kavram çok faydalı bir araçtır ve onu kullanmanın bir çok yolu vardır. Yine de tersine mühendislik, zaman alıcı ve sıkıcı bir süreç olabilir, bu nedenle herhangi bir araçta olduğu gibi, mümkün olduğu kadar kullanıcı dostu hale getirmeye çalışmalıyız. Siemens, insanların tersine mühendislik yapabileceklerini ve bilgisayar destekli tasarım yazılımlarında (CAD yazılım programı) nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak istiyor”.

Siemens PLM Software, tersine mühendislik konularını dijital modelleme platformlarına getirme aşamasındaki  sorunları ve olası çözümleri ele almak için, bu konuları araştıran bir e-kitap oluşturmak üzere Chad Jackson ile birlikte çalıştı.

“Tersine Mühendislik'i Çekirdek Tasarıma Entegre Etme ( Integrating Reverse Engineering into Core Design) ” bölümünde Jackson, başlangıçta CAD programında tersine mühendislik uygulamasının neden gerekli olduğu konusunda bir açıklama yaparak başlar. Bazen “ürün veya bileşenin iyi konfigürasyon ve kontrol uygulamaları yapılmadan önce geliştirildiğini” veya “organik olarak şekillendirilmiş bir tasarımın önce fiziksel olarak geliştirildiğini ve dijital bir tanımlamaya dönüştürülmeleri gerektiğini” belirtiyor. Konsept tasarımında, detaylı tasarımda, prototipleme ve testlerde tersine mühendisliğin nasıl kullanılabileceğini anlatıyor. CAD alanında, bu alanların her biri bir dizi benzer adım içerir. Genellikle, öğeler taranır ve mesh geometrisi ile bir model oluşturulur. Bu modeller daha sonra dönüştürülür, böylece mühendisler daha sonra onu istenen bir tasarıma dönüştürür ve biçimlendirir.

Jackson ayrıca, mühendis ürünlerini tersine çevirmek için CAD yazılımını kullanmakla ilgili daha büyük sorunların bazılarını da ele alıyor. Genellikle, bir öğe tarandığında, geometri mühendislerin doğrudan etkileşime girebileceği noktalarla bir modele dönüştürülme sürecinden geçmelidir. Modeller farklı formatlara aktarılır ve insanların orijinal taramaları işlenebilecek bir şeye dönüştürmeleri zaman alır. Dönüşüm süreci ayrıca, bilgiler ileri ve geri iletildiği için hata olasılığını da açar. NX yazılım programı, mesh geometrisinin hızlı ve kolay bir şekilde etkileşime girebileceğiniz bir modele dönüştürülmesi için tek bir ortam sunarak bu sorunları çözer. Yakınsak Modelleme- Convergent Modeling, mühendislerin doğrudan taranan verilerle ve diğer mesh geometrisiyle doğrudan çalışabileceği mesh veya facet modelleme için NX'e özgü bir terimdir. CAD yazılımı, kullanıcılarına tersine mühendislik sürecini kolaylaştırmak ve model için harcadıkları zamanı önemli ölçüde azaltmalarını sağlamakta daha iyi bir hale geldi. Eskiden 4 hafta süren ve sadece birkaç saat gibi bir süreye indirgenen bir işlem düşünün. NX’in yeni teknolojileri ile artık bu mümkün!

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.