NX CAM Yazılımı-Multi Axis Finishing

NX CAM Yazılımı-Multi Axis Finishing

“NX CAM Multi Axis Finishing ile verimliliğinizi ve kalitenizi arttırın”

5 eksende son işlem için NX CAM yazılım programı “Kılavuz Eğrileri- Guiding Curves” işlemine odaklanmıştır. NX CAM müşterilerimiz yönettiği eğrilerin, kullandığı geometri ve desenlerle çok esnek ve kaliteli olduğunu belirtmektedir. Guiding Curves hakkında daha iyi bir bakış açısı için, Surface Area ve Streamline kullanarak Variable Contour (Değişken Kontur) işlemlerine değineceğiz. Sistemin nasıl çalıştığını bilmek, yapmak istediğiniz konusunda size rehberlik edecektir.

Bu konudaki üç önemli konuya odaklanacağız:

  • Kapsam ve Model/Desen (Coverage & Pattern)
  • Konum, Projeksiyon ve Çarpışma Önleme (Position, Projection and Collision Avoidance)
  • Takım ekseni politikası (Tool axis policy)

Coverage & Pattern

Surface Area

Değişken eğimli, rastgele bir dizi yüz üzerinde desen oluşturmak oldukça zordur. Ekranda gördüğünüz yüzlerden bazıları U ve V olarak adlandırılan parametrik bir gösterime sahiptir. Bunu görselleştirmek için 'İzoparametrik Eğri- Isoparametric Curve ' aracını kullanarak aşağıdakileri çizebilirsiniz:

İzoparametrik Eğri Isoparametric Curve

Bu yüzü sürücü/drive olarak seçtiğiniz yüzey alanı/surface area, sistem deseni çizmek için bu parametrik gösterimi kullanacaktır. "Zig" / "Zigzag" / "Zigzag with lifts", U veya V boyunca ilerleyecektir. " Follow Periphery ", parametrik alanda dış şekilden dengelenir.

Follow Periphery

Helical, yalnızca drive close loop ( yakın bir döngü) gerçekleştirdiğinde çalışır (yani bir silindir/ cylinder).

Bir seferde birden fazla yüz işlemek istiyorsanız, üç şey olabilir:

Seçtiğimiz bir sonraki yüzün eşleşen bir parametrelendirmesi var, böylece sistem bunları U / V olarak davranan bir ızgaraya/grid birleştirebilir: ayrıca bir sonraki satıra / satırlara genişletilebilir:

Through Curves

Bir sonraki yüz eşleşmeyen bir parametreleştirmeye sahip. Bu “Izgara Hatası- Grid Error” açar:

Through Curves

Bu durumda, seçilen yüzün sağ alt tarafındaki eğriler/curves, seçilen yüzlerle sürekli eşleşen eğriler bulamaz.

Sınırlı durumlarda, zincirleme toleransını arttırarak sistemi düzensiz bir ızgarayı/ irregular grid kabul etmeye “zorlayabilirsiniz”:

Through Curves

Bu biraz deneysel olabilir ve sonuçlar düzgün olmayabilir, ancak gerektiğinde bunu bilmek ve denemek faydalı olabilir.

Through Curves

Streamline

Cut area geometryden iyi bir Grid çıkarılamadığı durumları ele almak için Streamline'a sahibiz. Modellemede “Through Curves” yüzeyini oluşturmak için bir araç vardır:

Through Curves

Aradaki yüzeyi karıştırmak için iki akış eğrisi/ two flow curves kullanılır. Gördüğünüz gibi yüzey bazen parçanın içinde ve dışındadır. Sürücü/Drive daha fazla parçadan saptığında, takım yolunuz/ tool path amacınıza daha az bağlı kalacaktır. Biraz daha yaklaşmak için Through Curves Mesh'i kullanabilirsiniz.

Through Curves

Doğru seçim yapıldığında yüzey pathe yakındır, ancak bazı çapraz eğrileri kaçırdığımız için mükemmel değildir. Üretimde aynısı streamline da mevcuttur.

Sadece flow/akış:

Sadece flow/akış

Flow ve Cross:

Flow ve Cross

Çapraz eğrilere/ cross curves ihtiyacınız varsa ancak geometride bunlara sahip değilseniz ve modelleme becerilerinizi geliştirmek istemezseniz, NX CAM bu parçaları üretmenize olanak tanır:

eğrilere/ cross curves

Parametrik gösterim, kırpmanıza/trim veya uzatmanıza/extend izin verir. Parametrik olduğundan - bir mesafe değeri kullanamazsınız (yani, 2 mm veya% 50 Takım uzatma), bunun yerine sadece% değer kullanabilirsiniz:

kırpmanıza/trim veya uzatmanıza/extend

Sürücüdeki desen/model/pattern daha sonra cut area/kesim alanına / kısmına yansıtılır, böylece gerçek kapsama/real coverage (uzatılmış-extended) sürücünün/drive ötesine veya cut area / parça/part geometrisinin ötesine uzayamaz.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.