İmalat için Siemens NX CAM Yazılım Programı

İmalat için Siemens NX CAM Yazılım Programı

İmalat mühendisliği NX CAM yazılım programı için tek bir sistem

Siemens NX yazılım programı, bütünleşik bir üretim yazılımı uygulamaları setinin yanı sıra, tek bir CAM yazılım sisteminde eksiksiz bir sayısal kontrol (NC) programlama özelliği sunar.

Bu güçlü uygulamalar, tümü NX'in kanıtlanmış ve geleceğe dönük mimarisine dayanan parça modellemeyi, araç tasarımını ve kontrol programlamasını kolaylaştırır.

NX, parça tasarımından üretime ortak bir 3D modelin kullanılmasına izin verir. Gelişmiş model düzenleme, takım ve fikstür tasarımı, parça ve denetim programlaması, birbirleriyle ilişkilidir ve hızlı, kolay değişiklikler sağlar.

Tek sistem imalat mühendisliği :

NX’in güçlü tek CAM sistemi, eksiksiz bir sayısal kontrol (NC) programlama özelliği ve entegre bir üretim yazılımı uygulamaları seti içerir.

NX’in kanıtlanmış, geleceğe dönük mimarisini kullanan güçlü uygulamaları, parça modellemeyi, araç tasarımını ve denetim programlamasını kolaylaştırır.

Parça tasarımından üretime ortak bir 3D model kullanan NX, gelişmiş model düzenleme, takım ve fikstür tasarımı artı parça ve denetim programlama ilişkisini yaparak hızlı ve kolay değişiklikler sağlar.

Veri ve süreç yönetimi :

NX uygulamaları, Teamcenter’ın veri ve süreç yönetimi araçlarının bireysel bilgi parçalarını akıllıca bağlayabilmelerinin bir sonucu olarak akıcı üretim planları geliştirir.

Bu yetenek yalnızca çoklu veri tabanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kanıtlanmış metotların yeniden kullanılmasını, takımların yönetilmesini ve iş paketini doğrudan atölyeye bağlamayı mümkün kılar.

Ölçeklenebilir bir çözüm :

Sağladığı kapsamın çeşitliliği, NX'i dünya çapındaki endüstrilerde, en küçük mağazalardan en büyük şirketlere kadar üretim mühendisliği için favori kılar. NX’in çözümleri gamı, CAM gibi bireysel uygulamalardan, atölye sistemlerine ve ekipmanlarına bağlantılar içeren parça imalat çözümlerini tamamlamak için kullanılıyor.

NX CAM

NX CAM, basit NC programlamasından yüksek hızlı kesme ve çok eksenli işlemeye kadar geniş bir işlev yelpazesi sunar. Bu tür gelişmiş programlama yetenekleri, bir sistemin birçok görevi yerine getirmesini sağlar.

Verimlilik, prizmatik parçaların daha hızlı programlanması için kullanılan hacme dayalı frezeleme gibi uygulamaya özel programlama kullanımıyla artar.

Programlama otomasyonu

Özelliğe dayalı işleme (Feature-based machining)  programlama süresini %90'a kadar azaltabilir.

Birçok tipik programlama süreci, sihirbazların ve şablonların kullanımı yoluyla düzenlenebilir.

Post-processing ve simülasyon

NX CAM sıkıca entegre bir son işlem sistemine sahiptir.

Entegre G koduna dayalı simülasyonu kullanarak ayrı simülasyon paketlerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Kullanım kolaylığı

Verimlilik, kullanıcının sistemde grafik olarak çalışabilmesi sayesinde düzenlenir. Örneğin, bir takım yolu oluşturmak için takımın 3D modelini seçip hareket ettirerek sistemi hızlı ve sezgisel bir şekilde sürdürebilirsiniz.

NC programcısı için CAD yazılımı

NX'teki en yeni CAD yazılım programı teknolojisi, NC programlama için herhangi bir parça modelinin hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlar.

Avantajları :

  • En yeni takım tezgahı teknolojileri ve üretim süreçleri
  • Rutin görevlerin otomasyonu ile programlama süresinde %90'a varan azalma
  • NC programlarının simülasyonu ve validasyonu ile atölyede “ilk kez doğru” takım tezgahı işlemleri

Takım ve fikstür tasarımı

Doğrudan parça modeliyle çalışan NX Kalıp Tasarımı-Mold Design, entegre kalıp akış simülasyonu ile tasarımları kontrol eder ve tasarım alternatiflerini değerlendirir. Ayırma çizgisi ve yüzeyleri, çekirdek ve oyuk ve kalıp tabanını tasarlama sürecinin tamamı otomatik hale gelir.

NX Progressive Die Design, uzman kalıp üretme yetenekleri sayesinde tasarım sürecini otomatik hale getirir.

NX Damgalama Kalıp Tasarımı-Stamping Die Design, şekillenebilirlik analizi, kalıp planlama, kalıp yüzü tasarımı ve kalıp yapısı tasarımını yürütmek için gelişmiş yetenekler içerir.

NX Electrode Design, sayısız sektördeki en iyi uygulamaları adım adım bir yaklaşıma entegre ederek elektrot tasarımını otomatik hale getirir.

NX’in Fikstür tasarım yetenekleri arasında tamamen birleştirici bileşen tasarımı, montaj konumlandırma ve eşleştirme, kinematik simülasyon ve performans doğrulama bulunur.

Avantajları :

  • Takım ve fikstür tasarım süreçlerini otomatik hale getirir
  • Takım tasarım bilgisini yakalar ve kanıtlanmış tasarımları yeniden kullanır
  • Prototipte takım ve fikstürlerin sanal işlevsel çalışmasını yaratır

CMM denetim programlaması

NX koordinat ölçüm makineleri (CMM) Inspection Programming kullanarak tüm denetim programı geliştirme sürecini kolaylaştırır.

Modelden (GD&T ve 3D ek açıklama dahil) ürün ve üretim bilgilerini (PMI) çekerek programları otomatik olarak oluşturur.

DMIS standartı ve makineye özgü formatlar dahil olmak üzere, işlenmiş çıktı üretir.

Karşılaştırma ve çalışma için entegre muayene analizi katalogları- inspection analysis catalogs ölçülen verileri içerir.

Avantajları :

  • CMM programlama süresi % 80'e kadar azaldı
  • Tüm parça gereksinimleri şirket standartlarına göre denetlenir
  • Tüm süreç boyunca hızlı ve verimli tasarım değişikliği yayılımı kolaylaştırıldı

 

Planlama ile üretime bağlanma

Teamcenter için Shoop Floor Connect :

Teamcenter için Shop Floor Connect (SFC), Teamcenter için bir eklentidir.

Teamcenter-PLM için SFC, ağa bağlı herhangi bir tarayıcı özellikli cihazda iş paketi verilerine erişilmesine ve görüntülenmesine olanak sağlar. Kullanıcılar, mağaza dokümantasyonu, araç listeleri, kurulum sayfaları, resimler ve çizimler gibi çok çeşitli üretim bilgilerini gözden geçirebilirler.

SFC ayrıca, CNC program dosyalarını Teamcenter'dan doğrudan yerel veri depolaması olmadan makine kontrol cihazlarına teslim edecektir.

Geleneksel bir doğrudan sayısal kontrol (DNC) sisteminden farklı olarak, güvenli Teamcenter veritabanına olan bu bağlantı veri çoğaltmasını önler ve revizyonları yönetir, böylece atölyede doğru üretim verilerinin kullanılmasını sağlar.

Siemens Sinumerik kontrolörleri için NX Yazılımı

NX CAM yazılım programı ayrıca Sinumerik kontrolörler için çıkışı optimize eder. Bu, bir dizi özel Sinumerik fonksiyon seçtikten veya doğru parametrelerle döngü komutları seçtikten sonra takım tezgahı performansını en üst düzeye çıkarmanıza izin verir.

NX CAM’ın PostBuilder uygulaması, Sinumerik denetleyiciler için kapsamlı post işlemciler geliştirmek için gelişmiş şablonlar içermektedir.

Bazı durumlarda, makine üreticileri ile çalışarak tasarımcılar gelişmiş post işlemciler ve simülasyon kitleri geliştirebilmişlerdir.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.