NX Cam Yazılım Programında 3 Eksen Frezeleme

NX Cam Yazılım Programında 3 Eksen Frezeleme

NX CAM 3AXIS MILLING

NX yazılım programındaki Siemens NX CAM 3 eksenli freze yazılımı modülü, kalıp için (mold&die) serbest formlu parçaların programlanması için kapsamlı bir çözüm sunar.

Siemens NX CAM 3 eksenli freze yazılımıyla, yüksek malzeme kaldırma oranı ve üstün yüzey kalitesi elde edebilirsiniz. Gelişmiş kesme stratejileri kaba işleme(roughing), frezeleme(rest milling), yüksek hızlı işleme (HSM- high-speed machining) ve son işlemeyi(finishing) içerir.

SMOOTH OFFSET KESME

NX, yüksek ilerleme hızlarını ve ince yüzeyleri korumak için özel adım adım hareketleri ve köşe işlemleriyle yumuşak ofset deseni kesimleri sağlar. İçini veya dışını kesebilirsiniz.

DÜZGÜN GEÇİŞLER

Makine sarsıntısını en aza indirmek ve tüm operasyon boyunca ilerleme hızlarını en üst düzeye çıkarmak için adım adım ve çapraz hareketler yumuşatılır.

ROUGHING-KABA İŞLEME

NX CAM yazılım programındaki optimize edilmiş kaba işleme yöntemleri, aleti aşırı yüklemeden malzeme kaldırma oranını maksimuma çıkarır. Bu özellikler:

  • Değişken kesme derinliklerine sahip otomatik çoklu kesim mesafeleri
  • Daha yüksek malzeme kaldırma oranı için HSM kesme kalıpları
  • İşlem içi iş parçası (IPW) işlenmiş ve kalan malzemeyi otomatik olarak izler

SORUN GİDERME STRATEJİSİ

Trochoidal  kesim yöntemi, takım yüklerini yönetirken yüksek metal kaldırma oranlarını koruyan yüksek hızlı bir kaba işleme yöntemidir. Belirlediğiniz kesme koşullarını aşmanızı otomatik olarak önler.

Düzgün köşeler, üst basamaklar ve bu kesme stratejisinin angajmanları, yüksek hızlarda ve ilerlemelerde güvenli kesim koşulları sağlar.

REST MILLING-FREZELEME

Tam otomatik rest milling kesilmemiş malzemeyi önceki işlemlerden kaldırır ve havayla kesmeyi önler. Diğer frezeleme yetenekleri ile şunları yapabilirsiniz:

  • IPW'ye dayalı verimli çok kademeli kaba işleme üretin
  • Bir sonraki kesim işlemi için tutarlı stok elde edin
  • HSM için ince ayarlanmış kesme parametrelerini kullanın

SON İŞLEME

NX CAM 3 eksenli frezeleme, üstün yüzey kalitesi sağlayan çok çeşitli son işlem teknikleri sunar. Z-seviyesi ve ofset gibi düzgün ve sürekli kesim desenleri, parçanın hem dik hem de sığ alanlarında tutarlı yüzey kalitesi üretebilir.

STREAMLINE TAKIM YOLU

Bu HSM işlemi, yüzey geometrisi yapım yöntemlerinden bağımsız olarak yüksek ilerleme hızlarında ince yüzeyli düzgün ve akıcı desenler üretir. Hem dik hem de sığ alanlarda eşit aralıklı geçişler sağlar ve üstün bir yüzey elde etmek için işlenmiş alanın doğal şeklini takip eder.

KÖŞE İŞLEME

Akış kesme stratejisi(flow cut cutting), kesilmemiş alanları tek bir işlemle yarı bitirmenize ve bitirmenize olanak sağlar. NX CAM, işlenmemiş alanları köşelerde otomatik olarak tanımlar ve etkili bir takım yolu oluşturur. NX ayrıca işleme koşullarını iyileştirmek için dik ve sığ alanlar için otomatik olarak farklı akış kesme kesim modelleri üretebilir.

SENKRONLEŞTİRİLMİŞ NOKTA DAĞILIMI

Siemens NX CAM ile, aletin bitişik bitiş geçişlerindeki veri noktalarının senkronize nokta dağılımı (synchronized point distribution) ile doğru şekilde hizalanmasını sağlayabilirsiniz. Geçişler boyunca tutarlı makine hareketi, geleneksel kesim yöntemleriyle karşılaştırıldığında üstün yüzey kalitesi sağlar.

BESLEME ORANI OPTİMİZASYONU

NX CAM Yazılımı, kesici takımın malzeme kaldırma oranını otomatik olarak analiz edebilir ve tek tip malzeme kaldırma oranı elde etmek için ilerleme hızını ayarlayabilir.

Optimize edilmiş işleme verimliliğini arttırabilir ve takım ömrünü uzatabilir.

GÜVENLİ KESME STRATEJİLERİ

Takımlar ve tutucular için otomatik çarpışma algılama, en zorlu parça geometrisi için bile güvenli işleme sağlar.

NX CAM, yalnızca takım yolu oluşturma sırasında parça modeli geometrisini dikkate almaz, aynı zamanda IPW'yi de dikkate alır. Parça geometrisine göre minimum takım uzunluğunu bildirme NX’in yeteneğini kullanarak işiniz için en uygun araçları da seçebilirsiniz.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.