NX, Şimdi Bulut Sistemi ile hizmet veriyor


Siemens’in 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım, imalat ve mühendislik konularında çözüm sunan NX yazılımı, şimdi de uygun maliyetli özel bulut sistemi ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Siemens’in 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım, imalat ve mühendislik konularında çözüm sunan NX yazılımı, şimdi de uygun maliyetli özel bulut sistemi ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

NVIDIA ile birlikte çalışan Siemens mühendisleri, “sanal grafik işleme birimi” teknolojisi ile sanal masaüstü altyapısını kullanarak NX™ TM ‘i bir bulut sistemi üzerinden dağıtmayı başardı. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar NX’ i, sanal masaüstünden uzak bağlantı ile çalıştırabilecekler. Uzak masaüstü altyapısı (UMA) bütün kullanıcı bilgisayarlarına NX’ i yükleme zorunluluğunu ortadan kaldırarak donanım masraflarını da düşürüyor. Bu yeni dağıtım seçeneği, NX müşterilerine daha esnek ve geniş platform seçeneklerini de beraberinde getiriyor. Bu sistem, Siemens ve NVIDIA’ in ortak müşterisi olan TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) tarafından kullanılmaya başlandı ve NX bu teknoloji ile başarılı bir şekilde kullanıcılara dağıtıldı.

Bu sistemi kullanarak hem Bilgi İşlem Departmanı’ nda yoğunluğu azalttıklarını hem de kaynakları en etkin seviyede kullanabildiklerini belirten TAI Bilişim Teknolojileri Sistem Mühendislerinden Serdar Kaya düşüncelerini şöyle aktardı: “NX kullanan 400 mühendisi sanallaştırılmış masaüstü uygulamalarına yönlendirme projesini desteklemek için, sanal masaüstü altyapısı ve dinamik grafik gücü atama işlemi gerekliydi. Durmadan genişleyen bir şirket olmamız ve mühendislerimizin projeden projeye çeşitli grafik güçlerine ihtiyaç duyuyor olması nedeniyle daha fazla iş istasyonlarına ve grafik kartlarına ihtiyaç duyuyorduk. Alınan iş istasyonları ve bakımlarının yapılması ekstra maliyet oluşturmasının yanı sıra yönetme güçlüğüne de sebep olmaktaydı. Bu sistem sayesinde özel bulutumuz içerisinden NX’ i dağıtmak, artan yoğunluğumuza rağmen bize maliyetleri düşürme imkanı verdi ve bilgiyi yönetmek çok kolaylaştı. ”

Uzak Masaüstü Altyapısı çözümleri, kullanıcılara sunucu bazlı hızlandırılmış 3D grafik özellikleri ile uzaktan görüntüleme ve kullanıcı etkileşimi destekleme kabiliyeti sağlıyor. Görüntü işlemede bir dünya lideri olan NVIDIA gibi sağlayıcılar, sunucu bazlı grafik kartları ve bu grafik kartlarını desteklemek için tasarlanmış süper bilgisayar birimleri sunuyor. Sonuç olarak NX gibi uygulamalar şirketin kurumsal veri merkezinde çalıştırılıp düşük güçlü bilgisayarlara, tabletlere ve hatta mobil cihazlara bile uzaktan görüntüleme ile aktarılabiliyor. Müşteriler hesaplama ve görüntüleme işlemlerini kendi veri merkezinde tutarak gelişmiş bir güvenlik, kolay yönetim, hızlı erişim ve yerel depolama imkanı kazanmış oluyor.

TAI gibi şirketlere UMA altyapısı ile dağıtım konusunda NVIDIA ile çalışmaktan memnun olduğunu belirten Siemens PLM yazılımlarından sorumlu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Jim Rusk, sistemin asıl faydasının maliyeti düşürmesi ve esneklik kazandırması olduğunu sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “UMA, firmaların gereksinimleri doğrultusunda maliyeti düşürmek için yaklaşımda bulunurken aynı zamanda da yenilikleri arttırmaktadır. Bu yeni dağıtım sistemi ile Tasarım Mühendisleri NX’ e daha kolay ulaşabilecek ve böylece daha akıllı kararlar alabilecek ve sonuç olarak daha iyi ürünler üretebileceklerdir. ”

NVIDIA GRID Genel Müdürü Justin Boitano ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: ” NX yazılımı ile güvenilir hareketli yoğun grafik uygulamaları konusunda sektörün liderlerinden olan Siemens, sanal masaüstü ve uygulamaları altyapısı için NVIDIA GRID teknolojisini kullandı. Kendi uygulamalarını NVIDA GRID sanal GPU ile destekleyerek önceden sadece iş istasyonları ile ulaşabildiği uygulamalarına şimdi herhangi bir cihaz üzerinden erişebilecek. ”

Siemens PLM Software Hakkında

Simens PLM Software, Simens Endüstri Otomasyon bölümünde ürün yaşam yönetimi ( PLM) yazılımı ve servisinde dünya çapında 7 milyon lisans ve 71.000′ in üzerinde müşterisi ile global lider sağlayıcı konumunda bir iş birimidir. Siemens PLM Software ürünleri ve servisleri hakkında daha fazla bilgi için, web sitesini ziyaret ediniz: www.siemens.com/plm

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.