Hexagon Studio NX ve Teamcenter’ı seçti.


Hexagon Studio tasarım ve mühendislikte, Siemens PLM ürün ailesinden NX ve Teamcenter ile yoluna devam etme kararı aldı.

Hexagon Studio tasarım ve mühendislikte, Siemens PLM ürün ailesinden NX ve Teamcenter ile yoluna devam etme kararı aldı.

Türkiye’nin en büyük tasarım ve mühendislik firmalarından biri olan Hexagon Studio, yapmış olduğu değerlendirmeler sonucu eski sistemlerini NX ve Teamcenter ile değiştirme kararı aldı.

Otomotiv, Savunma sanayi ve Denizcilik sektörlerindeki ana ve yan sanayi kuruluşlarına tasarım ve mühendislik hizmeti sunan Hexagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş., 4.700 m2’ si üretim alanı olmak üzere toplam 12.500 m2’lik alanı ve bünyesinde bulundurduğu ARGE ve Model Prototip Atölyesi ile birlikte tescilli ARGE Merkezi olma unvanına sahip kuruluşlardan biri. Şirket, 137’si Mühendis, 50’si Tasarım Teknisyeni toplam 252 çalışanı ile ürün geliştirme döngüsünün tüm adımlarında; konsept geliştirmeden endüstriyel tasarıma, bilgisayar destekli tasarım ve simülasyondan model ve prototip üretimine, doğrulama ve ürün yayınlama, üretim desteği süreçlerine kadar tüm aşamaları içeren anahtar teslim çözümler sunmakta.

İlk kurulduğu yıllarda bilgisayar destekli tasarım çıktılarının yönetilmesi işini kâğıt üzerinde yapan firma, projelerinin büyümesine paralel olarak çalışan sayısının da artması ile birlikte bir PLM sistemi arayışına girdi ve 2011 yılından bu yana eski kullandıkları sistemle iş süreçlerini yönetti. Fakat eski sistemin zaman içerisinde daha da artan veri tabanı ve veri transfer çalışmalarına yetersiz kalmasıyla daha güçlü CAD/CAM ve PLM sistemi arayışına giren firma hem müşterileri tarafından yaygın olarak tercih edilmesi hem de ihtiyaçlarının hemen hemen tümüne cevap veriyor olmasından dolayı NX™ ve Teamcenter® yazılımlarına yöneldi.

Boğaziçi Yazılım’ın yaklaşımının da bu değişiklikte büyük payı olduğunu belirten Arge Müdürü Murat Özkan, “Siemens PLM ürünlerinin zaman içerisinde gösterdiği gelişim ve sektördeki tercih oranı NX ve Teamcenter’ ı tercih etmemiz konusunda etkili oldu. Öncelikle bu değişimin kolay ve hızlı olmayacağının farkındayız ancak olabilirliği için azami çabayı sarf edeceğiz. Aynı çaba ve hassasiyeti Boğaziçi Yazılım’ın da göstereceğinden şüphemiz yok ki şimdiye kadar geçen süreçte bizi yanıltmadılar. Lisanslarımız geldi ve Teamcenter kurulumları tamamlandı. Mühendislik ekibimiz NX eğitimlerine başladılar. Kısa sürede NX üzerinde tasarım yapabilecek seviyeye geleceklerini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Teamcenter eğitimlerini alıyor olacağız. Sonrasında bu değişimin en önemli aşaması olan eski sistemdeki verilerin yeni yapıya aktarılması ve özelleştirme çalışmaları başlayacak. En büyük dileğimiz en az problem ile bu değişim sürecini tamamlayıp en kısa zamanda Teamcenter’ ı devreye almak. Bu yöndeki çalışmalarımız hızla devam ediyor. ” diyerek süreç hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Dönüşüm süreci ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Boğaziçi Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Bökeer; “Hexagon Studio, içinde bulunduğu Otomotiv, Savunma Sanayi, Gemi İnşa gibi sektörlerdeki konumu nedeniyle her zaman takip ettiğimiz ve uzun zamandır birlikte çalıştığımız bir müşterimiz olmuştur. Anlaşmaya vardığımız yeni projemiz ile Hexagon Studio şimdiye kadar kullanmakta olduğu diğer CAD/CAM ve PLM çözümünü Siemens PLM Software ürünleri ile değiştirmeyi tercih etmiştir. Bu tercih bir kaç sebepten kaynaklanmaktadır. Öncelikle Boğaziçi Yazılım olarak sattığımız ve desteklediğimiz NX CAD çözümleri ve Teamcenter PLM çözümleri Hexagon Studio’ nun şimdiye kadar gerçekleştiremediği pek çok konuda çözüm sağlayarak beklentileri tam olarak karşılayacağını ispatlamış bulunuyoruz. Ayrıca dünyadaki referansların yanı sıra Türkiye’ de Boğaziçi Yazılım tarafından gerçekleştirilmiş çok güçlü Teamcenter PLM referanslarının olması bizim bu sektördeki tecrübemizi açık bir şekilde göstermektedir. Bu tecrübe, Hexagon Studio projesinde de hedefe ulaşmamızı sağlayacak güçlü bir parametre olacaktır. Başlamakta olduğumuz yeni projemiz bütün ekibimizi heyecanlandırmakta ve bir an önce sonuca ulaşmak için motive etmektedir. Siemens PLM Software tarafından da takip edilmekte olan bu projenin hedeflenen sonuçlara başarı ile ulaşması hepimizin ilk hedefidir” dedi.

Türkiye’de Boğaziçi Yazılım tarafından temsil edilen Siemens PLM ürün ailesinden Teamcenter birçok sektörde tercih edilen güçlü PLM yazılımı. Hexagon Studio’ da başlatılan bu proje ile de yaklaşık 252 Mühendisi tek bir altyapı ve sistem üzerinden birbirine bağlayıp zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesi amaçlanmaktadır.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.