Karsan, NX ve Teamcenter’a geçiyor.


Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Karsan, yapmış olduğu değerlendirmeler sonucu eski sistemlerini NX™ ve Teamcenter® ile değiştirme kararı aldı.

Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Karsan, yapmış olduğu değerlendirmeler sonucu eski sistemlerini NX™ ve Teamcenter® ile değiştirme kararı aldı.

Bir süredir yeni bir CAD/CAM ve PLM sistemi arayışında olan Karsan, değişim kararlarının arkasında birçok sebep yattığını belirtiyor ve yaşadıkları en büyük sıkıntıyı ise farklı üretim tekniklerindeki ihtiyaçlarına net çözüm sunulamamasını ve eski sistemlerinin diğer çalıştıkları firmalar arasında yaygın olmamasını gösteriyor.

Eski sistemlerinin Türkiye pazarında uzun süredir var olmasına rağmen destek veren firmaların dönem dönem değişmesinin destek almada sıkıntılar yarattığını belirten Karsan Bilgi Sistemleri Yöneticisi Mehmet CAN, değişim süreci ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “NX ve Teamcenter’ ın uzun süredir Türkiye pazarında yer alması ve Boğaziçi Yazılım’ ın uzun yıllardır ürünün arkasında olmasıyla birlikte kazandığı deneyim seçimimizi bu yönde yapmamızı sağladı. Ürünlerin dünyadaki referanslarının yanı sıra Türkiye pazarında da çok fazla başarılı referanslarının olması karar verme sürecimizi daha da kolaylaştırdı.”

Projeden beklentilerini Karsan Otomotiv’ in sahip olduğu sınırsız ulaştırma çözümleri vizyonuna paralel bir ürünün yaşam döngüsü boyunca izlenebilirliği kuralı doğrultusunda açıklayan Mühendislik ve Teknoloji Yöneticisi Osman ÇELEBİ,” Otomotiv kapsamında nihai ürün olarak bir aracın ve alt bileşenlerine ait tasarım çalışmalarının, değişiklik yönetiminin, onay süreçlerinin, tedarikçi ve müşterilerle teknik data paylaşımının, ERP gibi kurumsal diğer uygulamalar ile kolay entegrasyonunun yapılabileceği, yönetilebileceği ve geçmiş datanın izlenebileceği bir ortam yaratmak hedefimizdi. Bunu NX ve Teamcenter ile başaracağımızı düşünüyoruz. ” dedi.

Güçlü Teamcenter PLM ve NX CAD referanslarının arasına Karsan’ ı da eklemekten büyük gurur duyduklarını belirten Boğaziçi Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Bökeer, “Boğaziçi Yazılım olarak sattığımız ve desteklediğimiz NX CAD çözümleri ve Teamcenter PLM çözümlerinin Karsan’ ın şimdiye kadar gerçekleştiremediği pek çok konuda çözüm sağlayabileceğini ispat etmiş bulunuyoruz. Şimdi ise bu projenin hedeflenen sonuçlara başarı ile ulaşması hepimizin ilk hedefidir” dedi.

1966 yılında kurulan ve 1998 yılında Kıraça Holding bünyesinde faaliyetine devam eden Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., %100 yerel sermaye ve 100 bin adetin üzerine çıkabilecek üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en önemli otomobil üreticilerinden biri. 2012 yılında İSO’nun (İstanbul Sanayi Odası) yaptığı araştırmaya göre 2012 yılı “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 151. sırada yer alan Karsan’ da bugün 1000’i aşkın kişi çalışmakta.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.