Entegre CAD CAM'ın Mold and Die için Beş Faydası

CAD, CAMelektrot tasarımı ve CMM programlama yeteneklerini tek bir sistemde birleştiren entegre bilgisayar destekli tasarım ve imalat (CAD / CAM) yazılımı, aşağıdaki beş yolla zaman ve çabadan tasarruf etmenizi sağlar:

  1. Aynı 3 boyutlu modelde çalışan uygulamalar arasındaki ekstra ve maliyetli veri çeviri adımlarını ortadan kaldırın.Bazı sistemler, parça tasarımı, kalıp tasarımı, NC programlama, elektrot tasarımı ve CMM denetim programlaması yoluyla komple proses için tam entegre uygulamalar sunar.

 

  1. Daha fazla üretim geliştirme sürecini otomatikleştirin:(a) doğrudan 3 boyutlu modelde tasarım gereksinimlerini (GD & T ve ürün üretim bilgileri (PMI) ve renk kodlaması) kullanarak NC ve CMM programlamayı otomatikleştirin; ve (b) NC verilerini standart parçanın 3 boyutlu model dosyasında saklamak. Örneğin, standart bir slayt modelindeki NC verileri, belirlenen tasarım boyutlarına kolayca güncellenebilir.

 

  1. Süreç boyunca entegre doğrulama araçlarını kullanın.Entegre CAD / CAM sistemleri, parça ve takım tasarımlarını onaylamak (ve hatta geliştirmek) için araçlar içerebilir: kalıplanmış parça üretilebilirlik kontrolleri, enjeksiyon kalıplama simülasyonu ve çarpışma tespiti ile takım hareket simülasyonu. Parça işlemeden önce NC verilerini entegre g koduyla yönetilen takım tezgahı simülasyonuyla doğrulayın.

 

  1. Verilerinizi düzenli tutun, böylece ekipler birbirine paralel çalışabilir ve tasarım değişikliklerine daha hızlı tepki verebilirsiniz. Örneğin, ilişkilendirmeyle bir ana modelin kullanılması CAD modeli değiştiğinde kalıp tasarımınızı, NC programlarınızı, elektrotlarınızı ve kurulum sayfalarınızı güncellemenize olanak tanır. İlişkilendirme, tasarım değişikliklerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar ve basit değişiklikler otomatik olarak güncellenebilir - yeniden programlamaya ihtiyaç duymazlar çünkü bunlar otomatik olarak yeniden ayarlanır. Birden fazla tasarımcı aynı araç üzerinde aynı anda çalışabilir; ve araç tasarımı tamamlanmadan önce NC programlamayı başlatabilirsiniz.

 

  1. Bölümler arası bilgi paylaşımı, bu sayede tasarımlar dikkate alınarak üretilebilirlik ilk defa doğru yapılabilir. Herkes aynı sistem üzerinde çalışırken, bunun yapılması çok daha kolaydır ve faydalar önemli olabilir. Ne yazık ki bazı durumlarda, tasarımcılar kararlarının üretim süreci üzerindeki etkilerini fark etmemektedir. Üretilmesi zor olan tasarım özellikleri, işlere ekstra maliyetler ekleyebilir. Yeniden tasarlama sayesinde ekstra üretim adımları ve ekstra NC programlama süresi ekleyebilirler. NC programcıları ve tasarımcıları aynı sistemle çalışırken, her iki disiplinin birlikte çalışması daha kolaydır. Bazı CAD / CAM sistemleri, daha sonra kullanmak için özellikleri kopyalayıp bunları bir kütüphanede saklayabilir veya özel özellikler oluşturabilir. Bu durumda, NC programcıları, üretilebilirlik hususlarını içeren özellikleri belirtmek için tasarımcılarla çalışabilir. Tasarımcılar bu özellikleri bir kütüphaneden tekrar kullanabilirler (tasarım zamanından tasarruf ederler). Üretimin onları nasıl işleyeceğini bildiğinden emin olabilirler.

Özetle;

Clean sheet ile başlayıp tüm süreci aynı sistemle tamamladığınızda, bir entegre CAD / CAM sistemi kullanmanın değeri kendini gösterir. Yukarıda özetlenen süreç bazlı faydaların yanı sıra, öğrenilmesi kolay, tutarlı bir kullanıcı arabirimi, tek bir sistemin yönetimi ve tek bir satıcıyla çalışılması nedeniyle düşük eğitim maliyetleri biçiminde ek avantajlar elde edilecektir.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.