CAD Yazılımı ile elektrikli arabalar tasarlayın

Vancouver merkezli Electra Meccanica'daki genç mühendislerden oluşan yalın bir ekip, Siemens yazılımını kullanarak iki yıl içinde yeni elektrikli otomobilini tasarladı, simüle etti ve üretti.

Bu, birçok insanın gerçek olacağına inanmayacağı bir hikaye: Vancouver merkezli küçük bir şirketteki birkaç genç mühendisten oluşan bir ekip, inanılmaz derecede kısa sürede yenilikçi, tamamen elektrikli bir araç tasarladı.

Intermeccanica International Başkanı Henry Reisner, “Hemen her türlü zaman çizelgesinde kalmaya çalışacak olsaydık, bunu kağıt üzerinde yapmamızın hiçbir şansı olmazdı,” diyor. “Bir taslaktan hemen dijital bir tasarıma geçmek zorunda kaldık.”

Reisner’in ailesi şirketi 1959’da İtalya’da Turin’de başlattı. 16 yaşına geldiğinde babasıyla neredeyse her gün çalışıyor olduğunu ve o zamandan beri şirketi geliştirdiğini hatırlıyor.

İki arkadaş ve harika bir fikir

İş ortağı ve arkadaşı Electra Meccanica'nın başkanı ve CEO'su Jerry Kroll ile birlikte çalışmak, tamamen yeni ve yenilikçi bir otomobilin doğmasına sebep oldu: tek kişilik, üç tekerlekli elektrikli banliyö aracı…

Otomotiv sektöründeki deneyimli uzmanlar bile konuya şüpheyle yaklaştı. Electra Meccanica Genel Müdürü Ed Theobald, “Otomotiv firmaları bir odada 200 mühendis ile bile bir otomobilin arka lambasını tasarlamanın dahi bir buçuk yıl sürdüğü söylendi” diyor. Ancak şirketin bu arabadaki başarısı, fikirlerinin işe yarayabildiğini kanıtladı: “Tüm arabayı biz tasarladık”.

Mühendislik harikası için araçların elde edilmesi

Rich Hoyle, Principal Engineer, Aligned CAE, Sonlu element analizi, şasi tasarımı ve geliştirme yapmak için ekibe katıldı. “Gördüğümüz şey, bu küçük şirketlerde sorunların tamamen farklı bir şekilde düşünülmesi ve problemlere yaklaşılmasıdır. Küçük bütçeleri var ama daha çevik takımları var ”diyor Hoyle. “Yapmaya çalıştıkları şey, küçük ekiplerle küçük bir bütçeyle mühendislik mükemmelliğine ulaşmalarına yardımcı olacak araçları elde etmektir. NX ve Simcenter, tam olarak bunu yapmalarına izin veriyor. ”

 

“İnsanlığın potansiyelini sadece işe yarayacak bir çözüm düşünmekle değil, hemen oluşturmak için potansiyel olarak açığa çıkarırsınız”. Jerry Kroll, President and CEO, Electra Meccanica

 

Son kullanıcı için daha iyi değerler

PLM yazılımının potansiyeli, başlamadan önce yönetim tarafından bilinmiyordu. Kroll, “Mekatronik, makine mühendisliği ve elektrik mühendisliği alanında yeni genç mühendisler getirdik” diyor. “Takım, bildikleri şeylerin yanı sıra Henry ve ben takımın harika işler çıkarabileceğini bilmiyorduk. Onlara bu yazılımı alırsak  harika olacağını belirttiler: Pazara daha hızlı, daha az hata ile , son kullanıcılara daha iyi bir değerle sunulan otomobiller... ” 

“Bunun içinde sihir var”. Jerry Kroll, President and CEO, Electra Meccanica

Zamandan ve paradan tasarruf

Yazılım seven ekip üyelerinden biri, Electra Meccanica'nın Makine Mühendisi Tammy Yu'dır. “Simcenter Yazılımı, neyin yanlış gidebileceğini tahmin ederek sertifikasyon konusunda çok yardımcı oluyor. Ve süreci hızlandırmamıza yardımcı oluyor ”diyor. “Eğer tüm montajı test için göndereceksek ve başarısız olduğuna dair geribildirimle geri dönersek, bu iki ya da üç ay sürecektir. Üzerinde bir analiz yaparsam, bu sadece bir iki hafta alır. Bu çok daha hızlı ve çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlıyor. ”

Bir 3D yazıcı da şirketin tasarım süreçleri üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Yu, “Siemens ve 3D yazıcı ile bir parça tasarlayabilir ve yazdırabiliriz” diyor. “Bir sonraki gün ya da iki ya da üç saat sonra parçayı alabiliriz ve arabaya koyabiliriz.”

Tüm verileri tek bir sistemde kullanmak, PLM yazılımı kullanmanın bir başka avantajıdır. Hoyle, “NX'in içinde bulunan CAM yazılım tam olarak parametrik bir bağlantımız var ve daha sonra doğrudan CNC işleme merkezimize geliyoruz” diyor. “Simcenter ile, hepsi aynı GUI'de (grafiksel kullanıcı arayüzü) CAD verilerine geri giden doğrudan bir parametrik bağlantıya sahibiz. Bu, örneğin, kütlesini azaltmak için bir şeyi kaldırabileceğimizi görmek için tasarımı inceleyip çalışabileceğimiz anlamına gelir; sonra tekrar tasarıma geri dönüyoruz, yineliyoruz ve iki tıklama ile sonuçlarımız güncelleniyor. ”

“Bir fikir bulursun ve - bum - gitmeye hazır. Bu harika!”.Jerry Kroll, Başkan ve CEO, Electra Meccanica.

Hayatı kolaylaştıran yazılım

Electra Meccanica'nın büyük planları var: önümüzdeki üç yıl içinde 75.000 SOLO otomobilin piyasaya sürülmesi planlanıyor ve şirket daha fazla sayıda imalatçıya ulaşıyor. Kroll, “Üst düzey bir üreticiyle konuştuğumda ve aracımızı tam olarak tasarlamak ve mühendisleştirmek için hangi yazılımı kullandığımızı anlattığımızda, bu arabaları tüketicilere ulaştırırken hayatımızın her ikisini de çok daha kolay hale getiriyor” diyor.

Siemens PLM yazılım çözümleri şirket içinde, fikir ve yöntem alışverişini zenginleştirdi. “Mühendisler hepimize yeni fikirler bulmak için çok ilham verdiler. Ve taslaktan sadece bir  anda bumm ve üretim bitti - gitmeye hazır. Bu harika, ”diyor Kroll. “İnsanlığın potansiyelinin kilidini açmak sadece işe yarayacak bir çözüm düşünmekle kalmaz, aynı zamanda hemen yaratır. Ve bunun içinde sihir var. ”

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.