Kalıp tasarımı ve üretim sürecinin kısaltılması

“Kalıp Tasarım ve Üretim Sürecinin Kısaltılması” başlıklı makalede, kalıp üreticilerinin yüksek kalitedeki kalıplar için üretim döngüsünü büyük ölçüde hızlandırabilecekleri ve en son CAD / CAM ve CAE yazılımı ile nasıl kalıp üretebileceğine değinildi. Siemens NX yazılımındaki gelişmiş yetenekleri kullanarak kalıp üreticilerinin daha doğru ürünleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tasarlayıp üretebileceğini açıkladık.

Karmaşık ürünler için tools/aletler arttıkça, diğer üreticilerle birlikte kalıp (mold and die)  atölyeleri de gelişmiş üretim süreçlerine yöneliyor. Siemens PLM Software (Plano, TX), NX ürün pazarlama müdürü Himanshu Iyer, “Otomasyon ve entegrasyon ile araç tasarımı iş akışı optimizasyonu ve doğrulama araçlarıyla müşterilerimize, ürünlerimizi daha doğru hale getirmek için, bir takım iyileştirmeler yapmak gerekebilir” dedi. Üreticiler için Paramount, “eğer varsa, hataların  tasarım döngüsünde mümkün olduğunca erken tutulduğundan emin oluyoruz. Hepimiz, süreçte daha sonra bunlarla uğraşmanın ne kadar pahalı olduğunu biliyoruz ve süreci daha verimli hale getirmek zorundayız.”

OEM'ler ve tedarikçiler arasındaki kötü iletişim, genellikle ürün geliştirme hattında probleme neden olur. NX Mold Wizard ürün yöneticisi Daks Azhagappan, “Sorunlardan biri tasarım aşamasındaki müşterileri erken ilgilendiriyor” dedi. “Tüm üretilebilirlik konularına bakmak zorundasınız. Çok yakından çalışmadıkları sürece zaman ve para maliyeti vardır. Müşterilerimizin çoğu, tools shopların çoğu, OEM'lerle nasıl çalıştığımı soruyor? ”

Moldex3D motoruyla çalışan NX'deki CAE yazılım araçlarını kullanarak, kullanıcılar daha iyi genel tasarımlar elde etmek için kafesleri / meshes geliştirebilir. Azhagappan, “Geçmişte karşı karşıya kaldıkları bir sorun, warpage sayfasını geçmek olabiliyordu” dedi.Tekrar tasarıma geri dönüp soğutmayı/cooling nasıl değiştirebilirim? Daha sonra “warpage sayfasını nasıl telafi edebilirim?” diyebiliyorlardı. ”NX 10’a eklenen kafesli transformatör/mesh transformer, kullanıcıların ağları optimize etmelerini ve bu bilgileri CAD yazılım ortamlarına getirmelerini sağlıyor.

En son araçlar, kullanıcıların tasarım aşamasında ve CAE yazılımında iki aşamada örgü dönüşümleri /  mesh transformations yapabildiklerini belirtti. Azhagappan, Moldex3D kalıp akışı analizi ile “NX'e entegre edilmiş birçok yeteneğe sahibiz” dedi.

Siemens ürün pazarlama müdürü Sashko Kurciski “NX CAM yazılımı üretim çözümlerindeki daha hızlı işleme teknikleri, yüksek hızlı teknolojiyle kalıp yapımı verimliliğini arttırmakta ve daha hızlı işleme süreleri elde etmede büyük bir rol oynamakta”.“Bazı durumlarda işleme sürelerini% 60 azaltarak,  takım ömrünü dört kat uzatabiliriz” dedi.”  “Son sürümü NX 12 CAM ile Siemens, bileşen teknolojisini kullanan dahili olarak geliştirilmiş yüksek hızlı kaba işleme stratejisini ekledi. Kurciski, “Bizim için Volumill'e benzeyen ama bazı durumlarda daha iyi olan yeni bir teknoloji” dedi. “Bu bir add-on/eklenti değil.”

Katmanlı imalat teknolojisi diğer önemli bir faktördür. “Bize göre, araç endüstrisi üzerinde birkaç etkisi olacaktır. Bu alanlardan biri de konformal soğutma/conformal cooling ”dedi. “Katmanlı imalat teknikleriyle (additive manufacturing), müşterilerin zaten farklı şeyler hakkında düşünmelerini sağlıyoruz” dedi.

Kurciski, pazardaki hibrit eksiltici / katmanlı imalat makineleri (hybrid subtractive/additive machines) ile, makinenin her iki tarafındaki ve o taraflar arasındaki işlemlerin otomatikleştirilebildiğini söyledi. Bir atölye, iç soğutma kanalları ile ilave tarafa sahip bir kalıp oluşturabilir ve daha sonra “kalıplar için ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli yüzeyleri elde etmek için aynı makineyi kullanabilirsiniz.”

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.