Siemens Endüstri Analisti Konferansı

#SIAC18 Siemens'in parçalarının toplamından daha fazla olduğunu gösterdi

6 Eylül 2018 | Önemli Başlıklar 

Her yıl Ağustos ayı sonlarında veya eylül ayı başında Siemens, endüstri analistleri ve gazetecileri için en son endüstri trendlerini ve teknolojilerini keşfettiği ve Siemens'in müşteri / ortak ekosistemindeki yerini vurguladığı büyük bir bilgi festivali düzenliyor. Özetlemek gerekirse, çok fazla hareketli parça olduğu için, etkinlikten çıkardığımız  ana mesajlar şöyle :

Bu yıl, bir Siemens NX oturumu yerine, Siemens PLM Teamcenter'dan biri, endüstriyel temalara odaklanmak ve tekliflerinin bu alanda çalışan şirketleri nasıl desteklediğini belirlemek için seçildi. Otonom araçlar için, örneğin sensörleri, sistemleri ve simülasyonu ele alındı. Bu, bu etkinlik için şirketin önemli temalarından birine ulaşıyor: geleneksel etiketler ve sınırların ortadan kalkması ve Siemens'in müşterilerine entegre çözümler üreterek en iyi hizmeti sunması. Sonuçta, çoğu teknoloji alıcısı, satın almak için bir teknoloji değil, çözmek için bir sorunla başlıyor.

Bu PLM işinden daha büyük. PLM’nin ürünleri, NX (CAD-CAE-CAM), SimcenterTeamcenter yazılım programları ve diğerlerinin tümünde, tıbbi cihazların, eAircraft'ın, otonom ve güdümlü araçların, enerji sistemlerinin tasarım ve üretiminde kullanıldığından, Siemens AG genelinde kullanılmaktadır. Ve bunlar PLM ekibinin zorlu müşterileridir, çözümlerini her zamankinden daha sert ve uygun hale getirmeye zorlamaktadır. Bu, Siemens işletmelerinin PLM’nin araçlarına güvendiğini ve bu çözümlerin demo ortamının dışında ne kadar iyi çalıştığını gösterebileceğinin kanıtı.

Analist konferansları  genellikle iki tür konuşmacı içerir: şirket ve müşteri. Şirket konuşmacıları, teknoloji ve müşterileri gerçek dünyadaki sorunları çözmek için nasıl uyguladıkları hakkında konuşuyorlar. Şirket yönetimi iş ve genel yönü hakkında konuşuyor - Siemens'in mevcut kuruluşunda yer alan Digital Factory CEO'su Jan Mrosik, bugün yazılım odaklı Siemens'in nasıl çalıştığını anlattı - 24.000'in üzerinde yazılım mühendisini istihdam ediyor. Ayrıca, Siemens AG genelinde yaklaşık 5 milyar dolarlık yazılım geliri (PLM işinde 3,4 milyar Euro) ile, şirketin en büyük 10 küresel yazılım şirketinden biri olduğunu söyledi.

PLM şirketinin CEO'su Tony Hemmelgarn, Siemens NX CAD yazılım programının birleştirilmesi ve topoloji optimizasyonu için simülasyon gibi problemleri çözen entegre platformlar ve çözümler hakkında konuştu ve sonra da gerçek jeneratif tasarım (generative design)için iş mantığına katkıda bulundu. Tony Hemmelgarn ayrıca, PLM (product lifecycle management – ürün yaşam döngüsü) ile ilgili kısa bir güncellemede bulundu. Bu da, gelirin, kazançları dahil etmeden, yılda% 10'un üzerinde büyüdüğünün altını çiziyor. Bu, işi özetlemek için kullandığı slayt aşağıdaki gibidir :

Kazançlar  erken ve sık sık ortaya çıktı (yukarıdaki resmin üst satırında görebilirsiniz) ve Bentley de öyle. Siemens ve Bentley, ortak yatırımlarını 100 milyon avroya çıkararak ortaklıklarını genişlettiklerini duyurdu ve Siemens artık Bentley’in oy hakkı olmayan ortak hisselerinin% 9'una sahip. Burada dikkat çeken en önemli şey, Bentley’in Projectwise ve Teamcenter şirketlerini nasıl bir araya getirdiğine dair teknolojinin gösterdiği dalgalanma oldu ve şirketlerin altyapı projelerinde daha ileriye gitmelerine olanak sağladı. Hedef: 2019 yılı ortalarına kadar Bentley OpenPlant, Siemens COMOS veya üçüncü bir tarafın tesis mühendisliği verilerini alacak ve Teamcenter'ı kurumsal düzeyde veri yönetimi ve işbirliğine bağlayacak. Önemli nokta: Altyapı varlıkları birkaç yıl içinde tasarlanmış ve üretilmiştir ve onlarca yıl boyunca işletilmektedir. Veri çerçevelerinin bir araya getirilmesi, projelerin tasarımdan inşasına, operasyon / bakım ve nihai kapanmaya kadar optimize edilebileceği anlamına gelir. Bu akıllı bir tesisin dijital ikizini (digital twin) yaratma yolunda büyük bir adım.

Kazançlardan bahsetmişken, Siemens'in satın aldığı Mendix’ten de bahsedelim :  Mendix, şirketlerin çok farklı türde yazılım çözümleri oluşturmasını sağlayan düşük kodlu bir uygulama geliştirme platformudur: müşteri self servisi için cep telefonu uygulamaları gibi. Satış elemanlarının üretim tahminlerini yapılandırmasını ve vermesini sağlayan sistemler arasındaki bağlantılar gibi. IoT (internet of things – nesnelerin interneti) cihazlarını MindSphere'e bağlayın. Bu uygulama platformları, uygulama geliştirmeyi 10 kat daha hızlı ve % 70 daha az kaynakla yapar - aslında uygulamanın karmaşıklığına ve geliştiricinin beceri düzeyine bağlı olduğunu düşünenler çıkabilir - ama asıl mesele, Mendix'in şirketlerin farklı düşünmesini ve bunu teknolojiye uygulamalarını sağlamasıdır.

Makaleyi  Mendix ile bitirmek uygun. Çünkü Mendix, SIEMENS'in ne yapmak istediğini somutlaştırır: çevik, işbirlikçi, müşteri / müşteri toplulukları oluşturma, aksi problemleri kusursuz ve sezgisel bir şekilde çözme gibi.. 

En son NX / Teamcenter / Tecnomatix işlevleri ve özellikleri, kullanıcı arayüzleri iyileştirmeleri ve daha hızlı fare hareketleri ile ilgili olan ilk analist toplantılarından bu yana bugüne kadar geldik. Bu sene böyle bir konuya yer verilmedi (Solid Edge Üniversitesi'nin açılış konuşmasında biraz da olsa yer verildi). Bunun yerine, Siemens arka plana dönüşen çapraz ürün çözümleri oluşturma konusundaki cesaretini gösterdi ve kullanıcının bir teknoloji ustası olmasından öte bir sorunu nasıl çözmesi konusundaki ustalığına yer  verdi.

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.