Skip links
BAŞARI HİKAYELERİ

Bien Seramik

İş Ortağı Başarı Hikayeleri

Başarı HİKAYELERİ - BİEN SERAMİK

Bien Seramik’in

Tasarımda Tercihi Siemens NX

2006 yılında kurulan Bien Seramik, Bilecik ve Bozüyük’teki üretim tesisleri ile Türk ve Dünya Seramik pazarına ürünler sunan bir marka konumunda. Dünyaca ödüllü tasarımları ve 800’ü aşkın ürün yelpazesiyle sektörün yenilikçi markası Bien, 6 kıtada yaklaşık 70 ülkeye ihracat gerçekleştirmekte.

Esnek ve Fonksiyonel Tasarımlar Bien Seramik’e Başarı Getirdi

Seramik Sektöründe Aldığı Ödüllerle Adından Bahsettiren Bien Seramik’in Tasarımda Tercihi Siemens NX

2006 yılında kurulan Bien Seramik, Bilecik ve Bozüyük’teki üretim tesisleri ile Türk ve Dünya Seramik pazarına ürünler sunan bir marka konumunda. Dünyaca ödüllü tasarımları ve 800’ü aşkın ürün yelpazesiyle sektörün yenilikçi markası Bien, 6 kıtada yaklaşık 70 ülkeye ihracat gerçekleştirmekte.

Bien, Türkiye’de dijital teknoloji ile üretilen duvar karolarının ve 20 mm kalınlığındaki porselen karoların ilk üreticisi ve yaptığı yeni yatırımlarla yılda ortalama 25 milyon metrekare yer ve duvar karosu, porselen karo ve teknik porselen üretimi gerçekleştirmekte. Firma 2011’de seramik sağlık gereçleri (SSG) alanında da yatırıma girerek karo üretimine, vitrifiye üretimini de eklemiş bulunmakta.

Seramik sektörü tasarım oluşturulması ve fonksiyonel açıdan devreye alınması aşamalarında zorluklara sahip olan bir sektör. Tasarımda ustalık ve tecrübe devreye girdikçe daha esnek ve yüzey ağırlıklı komutları bünyesinde barındıran yazılımlara ihtiyaç duyulmakta. Bu aşamada Boğaziçi Yazılım’ın Türkiye pazarında dağıtıcılığını yaptığı Siemens modelleme çözümü NX ürünü geniş modelleme seçenekleri ile hem esnek hem de hızlı tasarım taslakları sunarken, aynı zamanda eskiz çeşitliliğinin artmasına yardımcı oluyor böylece en iyi tasarıma en kısa sürede ulaşım imkânı sağlıyor. Konuyla ilgili olarak, Bien Seramik Sağlık Gereçleri Banyo Grubu Tasarım Müdürü olarak görev almakta olan Tolga Berkay “Organic Tasarım oldukça zor yüzeyleme yapısına sahip bir tasarımdı ve hayalimdeki formu Siemens NX’in çalışma esnekliği sayesinde ortaya çıkarttım” şeklinde açıklama yapıyor.

Tolga Berkay , Siemens NX ile tanışması ise çok daha öncelere dayanıyor. 1996 senesinde o dönemki adı Unigraphics olan Siemens NX ile tanışan Tolga Berkay o dönemler seramik sektöründe elle modelleme yapılmasından dolayı ürünlerin gerçek anlamda simetrik olmamasına ilişkin simetrik ve matematiksel yüzey arayışına girdiğini ve bu aşamada Siemens NX yazılımı beklentilerini fazlasıyla karşıladığı için yazılımı kullanmaya başladığını belirtiyor. Tolga Berkay ayrıca, tasarımda ve imalatta en çok parametrik olmayan veriyi düzenlemeye yarayan Synchronous Modeling modülünü kullandıklarını belirtiyor ve genel olarak Siemens NX’in arayüz olarak kullanıcı dostu ve anlaşılır bir yapıya sahip olduğunu, kolaylık sağlayan görsel ikonları bulunduğunu ve tasarımda grafik modellemenin gerçeğe çok yakın görsellik sağladığını sözlerine ekliyor.

Prestijli Ödüllerde Siemens NX İmzası Var

Bien Seramik firmasının, 2012 senesinde Platinum A’ Design Awards, ve aynı yıl 2012 Elle Decoration International Design Awards “Yılın En İyi Banyo Tasarımı” birincilik ödülü, 2013 senesinde Arkitera tarafından verilen Raf Yapı Malzemeleri Ödülü ile Lotus Banyo Takımı tasarımı , 2012 yılında Golden A’ Design Awards ödüllü Fracture Banyo Takımı tasarımı ve 2014 yılında Silver A’ Design Awards ödülü kazandıran Albatros Washbasin tasarımlarında ve daha pek çok projesinde Siemens NX’in imzası bulunmakta. Firma bu projelerinin yanı sıra, Organic Tasarım ile 2015 senesinde dünyanın en prestijli ödülleri kabul edilen RED DOT Design Awards ve Silver A’ Design Awards ödüllerini aldı ve Elle Decoration International tarafından 2015 yılının en iyi banyo tasarımı seçildi.

Tolga Berkay, gelecekte de Banyo armatürleri, mobilyalar ve akıllı banyo üniteleri projelerinde Siemens NX ürününü kullanmaya devam edeceklerini belirtiyor. Tolga Berkay Siemens NX ‘i başka benzer ihtiyaçlara sahip kullanıcılara kesinlikle tavsiye ederken, ürünün yüzeylemedeki başarısı ile istenilen formları kolaylıkla yakalamaya ve katı modelleme sayesinde kalıplamada son derece hızlı kalıp tasarımları yapılabildiğine dikkat çekiyor.

Proje Süreçleri

İş Zorlukları

  • Özellikle vitrifiye tasarımlarının oluşturulması ve fonksiyonel açıdan devreye alınmasında yaşanan zorluklar
  • Tasarımda simetrik, amorf ve matematiksel yüzeylere ihtiyaç duyulması
  • Organik tasarımların oldukça zor yüzeyleme yapısına sahip olması
  • Tasarım eskizlerinde çeşitliliğe ihtiyaç duyulması

Başarı Anahtarları

  • NX’in geniş modelleme imkanı sunması sayesinde hızlı ve esnek tasarım modelleri çıkarılması
  • NX ile eskizlerde çeşitlilik artması ve bu sayede tasarımda zaman kazancı yaşanması
  • NX’in tasarımcı dostu bir yazılım olmasından dolayı amorf ve karışık yüzeylemeler ile kolayca başa çıkılabilmesi

Sonuçlar

  • Başta Red Dot Design ve A’Design Awards ödülleri olmak üzere pek çok prestijli ödül kazanıldı ve bunun sonucunda Bien Seramik’in bilinirliği ve marka değeri arttı
  • Hızlı ve esnek tasarımlar ile zaman ve maliyetlerde optimizasyonlar yaşandı

Proje Yöneticileri

Tolga Berkay Kimdir?

19 Mayıs 1973 yılında İstanbul’da doğan Tolga Berkay, 1996 yılında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünden ikincilik derecesi ile mezun oldu. Eczacıbaşı/Vitra Seramik Fabrikası , Tasarım ve CAD/CAM departmanlarında 12 yıl ve Fransa’da Kohler Fabrikaları’nda çalışmalarda bulundu.Tolga Berkay, 2011 yılından itibaren Bilecik ve Bozüyük’teki Bien Seramik Karo Fabrikaları ve Seramik Sağlık Gereçleri Fabrikaları’nda Tasarım Müdürü olarak iş hayatına devam etmektedir.Yirmi yılı aşkın bir zamandır Seramik ve Banyo sektöründe Vitrifiye, Yer ve Duvar Karosu, Armatür, Küvet ve Banyo Mobilyaları tasarımlarının yanı sıra Seramik Heykel çalışmaları da yapan Tolga Berkay, özellikle Uluslararası alanlarda Seramik ve Endüstriyel Tasarım ödüllerine ’de sahip bir tasarımcı olarak, endüstriyel tasarım alanında başarılarıyla Türkiye’yi temsil etmektedir ve 2010-2016 yılları arasında banyo kategorisinde dünya ikinciliği ile bu başarısını ayrıca taçlandırmıştır.

© 2016 Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. Siemens and the Siemens logo are registered trademarks of Siemens AG. D-Cubed, Femap, Geolus, GO PLM, I-deas, Insight, JT, NX, Parasolid, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix and Velocity Series are trademarks or registered trademarks of Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. or its subsidiaries in the United States and in other countries. Windows is a registered trademark of Microsoft Corporation. All other logos, trademarks, registered trademarks or service marks used herein are the property of their respective holders.