Skip links
BAŞARI HİKAYELERİ

Eti

İş Ortağı Başarı Hikayeleri

Başarı HİKAYELERİ - ETİ

Eti

Kullanım Kolaylığı ve Entegrasyon Kabiliyeti

Eti Makine, daha hızlı üretim yapmak, hataları en aza indirgemek ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak bilgisayarlı üretime geçmek için NX CAD ve analiz programını seçti.

CAD ve PDM ortamının muhteşem uyumu zamandan tasarruf etmenizi ve maliyetlerinizde azalma sağlar.

Türkiye’nin ilk tünel fırınını imal eden ve 1967 yılında Türkiye’de ilk kez otomatik üretim hattını hayata geçiren Eskişehir merkezli Eti Makine, gıda sektörüne makine ve ekipman sağlayan bir üretici firma. Aynı zamanda 3 bin kişilik kadrosuyla sektörde büyük bir iş hacmi yaratabilen, son teknolojiyi Türkiye’ye getirerek kendi sektöründe marka olabilmeyi başaran, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli bir AR-GE merkezi.

1962 yılından bu yana hizmet veren firma, uzun yıllar teknik ressamlığı elle yürüttükten sonra, mevcut tasarımlarını bilgisayar çizimlerine geçirmeye karar vermiş. 17 yıldır makine tasarımlarında NX’i, 2007’den bu yana da Teamcenter’ı kullanan Eti Makine, daha hızlı üretim yapmak, hataları en aza indirgemek ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak bilgisayarlı üretime geçmek için CAD ve analiz programı arayışlarına başlamış.Piyasa araştırması sürecinde Boğaziçi Yazılım’ın da verdiği teknik destek nede-niyle, önce mühendislik anlamında son derece esnek, dönemin en iyi yazılımı olan NX’i, daha sonra da Teamcenter® ‘ı satın almaya karar vermiş.

Kullanım kolaylığı ve entegrasyon kabiliyeti

Eti Makine tasarım ekibinin büyümesiyle birlikte entegrasyon sorunu yaşamaya başlıyor. Her tasarımcının parçaları tekrar tekrar tasarlaması ve özellikle hazır parçalarda birbirinden faydalanamaması ciddi zaman kayıplarına yol açıyor. Yaşadıkları bu zaman kaybını düşününce PDM sistemine ihtiyaç doğduğunu anlıyorlar. Firmanın Teamcenter ile tanışması bu şekilde başlıyor. Önceleri sadece PDM olarak kullandıkları Teamcenter’ın daha sonra PLM fonksiyonunu devreye alıyorlar.

Demirel, “Önceden 10 kişilik ekibimizle aynı işleri yapmamıza rağmen birbirimizden haberimiz olmuyordu. Özellikle hazır parçalarda ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Bu nedenle Teamcenter’ ın PDM fonksiyonlarının avantajlarından faydalanma yönünde karar aldık ve ilk kez Eti Makine bünyesinde hazır parça kütüphanesi oluşturabildik. Cıvatasından, redüktörlü motoruna kadar geniş bir yelpazede seçenek sunmaya başladık. Önce basit iş akışlarından başladık ve onay süreçlerini hayata geçirerek dijital ortama taşıdık. Veri güvenliğini de sağladıktan sonra her şey çorap söküğü gibi geldi zaten” diyor.

NX CAE kullanımıyla tasarım ve üretimde zamandan tasarruf

Eti Makine için tasarım ve üretim süreç-lerinde zamandan tasarruf edebilmek son derece önemli. NX CAE çözümleri sayesinde zamanı çok daha iyi değerlendirebilen ve zamana bağlı analiz kabiliyetini edinen mühendisler, aynı sürede çok daha fazla tasarım ortaya çıkarabiliyor ve iş verimliliğini en üst seviyede tutabiliyorlar. Daha önce çalışanların gözünden kaçma olasılığı yüksek olan ayrıntılar, NX CAE araçları ile daha belirgin hale geliyor.

“NX’i Teamcenter üzerinden kullandığınızda, verilerin güncel olduğundan emin olabiliyorsunuz” diyen Eti Makina Mekanik Tasarım Proje Lideri Serdar Murat Demirel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu ürünler sayesinde, tek bir arayüz ile hiçbir şeye dokunmadan analiz yapabiliyor ve bu analizleri tek bir yerde saklayabiliyoruz. Mühendislik hataları da yok denecek kadar az çıkıyor. Yazılımların felaket kurtarma, kesintisiz çalışma ve dokümantasyon yönetimi konusundaki avantajları da, bizi zaman içinde teknik masalardan 3D sistemlere taşıdı; hesap yapma yollarımızı çoğalttı ve yedekleme gerekliliğini ortadan kaldırdı.

Başka bir tercih nedenimiz, NX’ in mühendislik araçlarının kendisi ile entegre ve sorunsuz çalışıyor olması. Her şey birbirine bağlı ve herşey bir arada. Genelde tasarım grubu olarak, gelen mühendislik problemlerinin çözümlerini Motion, Advance Simulation ve Response Simulaton gibi CAE araçları ile gerçekleştiriyoruz. Ürünlerin belli profillerdeki kaymaları, tut-koy işlemleri gibi adımlarda geçen süreler, ürünlerin dinamik analizleri gibi çözümlemeleri de yapabiliyoruz.”

PLM – Firma vizyonuna yeni bakış açısı

Teamcenter üzerinden CAD verilerinin transferi ve tekrar kullanımı firmaya zaman tasarrufu ve verimlilik kazandırıyor. Eti Makine, Teamcenter’ı sadece kendi ekip içerisinde kullanmakla kalmıyor, diğer departmanlarda da Teamcenter yeteneklerinden faydalanıyor.Üretim–Planlama Departmanı ile kolay veri paylaşımı ile birlikte üretim hızının çok önemli ölçülerde arttığını belirtiyorlar. Üretim-Planlama departmanı doğrudan Teamcenter üzerinden veri alabiliyor ve bu sayede süreçlerini daha hızlı ilerletebiliyorlar. Firma yakın gelecekte ise ERP sistemi ile entegrasyonun söz konusu olduğundan bahsediyor.

Proje Süreçleri

İş Zorlukları

 • AR-GE çalışmalarında verimliliği arttırma ve ürün geliştirme sürecini hızlandırma
 • Mühendislik değişiklik yönetimi süreçlerini geliştirme
 • Üretim hatalarını azaltma
 • Üretim hızını arttırma
 • Esnek hatlar tasarlama
 • Proje dokümantasyonunu daha iyi yönetme

Başarı Anahtarları

 • Esneklik ve entegrasyon kabiliyeti
 • CAD ve PDM ortamının birbirine mükemmel uyumu
 • Tek bir arayüzle sayısız analiz
 • Felaket kurtarma, kesintisiz çalışma ve dokümantasyon yönetimindeki başarısı
 • Yüksek performanslı 3D modelleme tekniği
 • Karmaşık yapıyı yönetmedeki beceri

Sonuçlar

 • Yedekleme gerekliliğinin ortadan kalması ve veri güvenliliğinin kolayca sağlanması
 • Dokümantasyon yönetiminin kolaylaşması ve zaman tasarrufu
 • Özel proseslerin geliştirilmesi ve hatasız ürünlerin tasarlanıp üretilmesi
 • Tasarım ve mühendislik değişiklik yönetimi sürecinde hızlanmalar
 • AR-GE ve tasarım sürecinde çok önemli gelişmeler
 • Tasarım değişikliklerinin dakikalar içinde yapılması
 • Mühendislik hatalarının yok denilecek oranlara inmesi
 • Değişiklik kontrollerinin sıkı yönetimi ve kontrolü

© 2016 Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. Siemens and the Siemens logo are registered trademarks of Siemens AG. D-Cubed, Femap, Geolus, GO PLM, I-deas, Insight, JT, NX, Parasolid, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix and Velocity Series are trademarks or registered trademarks of Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. or its subsidiaries in the United States and in other countries. Windows is a registered trademark of Microsoft Corporation. All other logos, trademarks, registered trademarks or service marks used herein are the property of their respective holders.