Skip links
BAŞARI HİKAYELERİ

Özlider A.Ş

İş Ortağı Başarı Hikayeleri

Başarı HİKAYELERİ - Özlider A.Ş

Özlider A.Ş;

NX Senkron Teknoloji İle Gelen Hız ve Verimlilik

Karmaşık enjeksiyon kalıplama süreçlerinde başarılı sonuçlar

1983 yılında 200 m2 lik üretim alanında vakumlu ayna üretimiyle faaliyetine başlayan Özlider A.Ş. zaman içerisinde çok hızlı ve etkin bir büyüme modeli göstererek şirket sayısını yükseltmiş ve Lider Holding A.Ş çatısı altında tüm iştiraklerini toplamış. Enjeksiyon üretimi, vakum, levha ve kalıp üreticiliği ile faaliyetini sürdüren firma şimdilerde poligatan üretimi için adımlarını atıyor. Firma, otomotivden medikale, yatçılıktan lojistiğe, soğutmadan banyoya, mutfak aksesuarlarından gıda ambalajına kadar pek çok sektöre üretim yapıyor ve dünyaca tanınan birçok firmanın çözüm ortağı durumunda. Yaratıcı mühendis kadrosu ve modern ekipmanlarıyla, AR-GE bölümünde konusuna uygun her türlü ürün geliştirme tasarım ve buna bağlı kalıp imalatını gerçekleştirerek sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Farklı Formattaki Datalarla Kolay Çalışma

Uzun yıllardır NX CAD kullanan firma kalıp sektöründe yaşadıkları birçok sıkıntıyı NX CAD ile rahatça çözebildiklerini söylüyor. Çalıştıkları firmalarla data alışverişi yapan ve tasarım gözden geçirme süreçleri olduğunu belirten Özlider A.Ş. Teknik Müdürü Murat Uğur bu süreci şu şekilde aktarıyor: “ Çalıştığımız firmalar enjeksiyon veya plastik kalıpçısı olmadıkları için çoğu zaman bize gelen tasarımlar üretilebilir olmayabiliyor. Bu durumda tasarım gözden geçirmesi dediğimiz bir sürecimiz oluyor. NX Senkron teknolojinin parametrik hale getirilmesi bu süreçte çok işimize yaradı. Data transferi sırasında ‘’step’’ya da ‘’iges’’formatında almış olduğumuz dataları -özellikle otomotiv sektöründe- parametrik hale getirmek NX senkron teknolojisi ile çok kolay. ”

NX’in esnek çalışma yapısından bahseden Uğur, “ NX’in parametresiz çalışma seçeneğinin olması işimizi çok kolaylaştırıyor. Çünkü kalıp sektöründe standart modeller olmuyor. Bir çalıştığımız örneği bir kere daha çalışma olasılığımız çok düşük. Üretimimizde standart olmadığı için parametresiz çalışabiliyor olmak işimizi hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. NX’in size dilediğiniz gibi çalışma olanağı sunması büyük bir avantaj. Parametresiz gelen bir parçayı parametrik hale getirmek veya parametresiz çalışmak, siz hangisi ile daha kolay yapabiliyorsanız tercihi size bırakarak kısıtlamaması kullanıcı dostu özelliğini ön plana çıkarıyor. ” diyor.

“ NX her sene hız açısından kendisine bir şeyler katıyor. NX 9 ve sonraki versiyonlarda yapılan geliştirmelerle şu an çok verimli bir şekilde sürecimizi ilerletebiliyoruz. ”

Murat Uğur
Özlider A.Ş Teknik Müdür

Kullanıcı Dostu Yapısı ile Kolay Öğrenme

NX’in öğrenme konusunda kolaylığına da değinen Murat Uğur, bu konuya en iyi örneğin Özlider A.Ş’de CNC Program sorumlusu olarak görev yapan Seçkin Mercan olduğunu söylüyor. İki yıldır Özlider’de enjeksiyon kalıplar üzerine çalışan Mercan, teknik resimlerin çıkarılması ve takibi işlerini de yürütüyor. NX ile ilgili deneyimini ise şöyle aktarıyor; “Normalde CAM uzmanıyım. Fakat CAD ile de uğraşıyorum. Daha önceleri piyasada bulunan başka bir CAD programını kullanıyordum. NX CAD ile tanışmam Özlider’de oldu. 1 günlük eğitimin sonunda teknik resim çıkarır hale geldim. Öğrenmesi gayet kolaydı. Çünkü kullanımı kolaydı. Karmaşık bir ara yüzü yok ve çok hızlı bir program. “

Proje Süreçleri

İş Zorlukları

  • Farklı formatlardaki tasarımların alınması ve revizyonu
  • Standardı olmayan enjeksiyon kalıplama süreçleri
  • Pazara hızlı ürün sürmek

Başarı Anahtarları

  • Farklı formattaki veriyi kullanabilme, iyileştirme, birleştirme kabiliyeti
  • Kullanıcı dostu yapısı ile kolay öğrenme
  • Tasarım süresinin kısalması
  • Web arayüzü ile esneklik ve entegrasyon kabiliyeti

Sonuçlar

  • Daha kısa sürede daha fazla proje üretiyor.
  • Karmaşık enjeksiyon kalıplama süreçlerini daha başarılı yönetiyor.
  • Her türlü teknik veri ile kolayca çalışabiliyor.

Proje Yöneticileri

Murat Uğur Kimdir?

Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden 1991 yılında mezun oldu. Süper Plastik firması ile başlayan iş hayatı Karel Kalıp ile devam etti. Çeşitli kalıp firmalarındaki deneyimlerinden sonra Özlider firmasına geçiş yaptı ve 10 senedir Özlider firmasında Teknik Müdür olarak görevini sürdürmekte. 1996 senelerinde Unigraphics ile tanışan Murat Uğur, memnun bir şekilde NX ile çalışmasını sürdürüyor. NX ile geliştirmiş olduğu makrolar mevcut.

© 2016 Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. Siemens and the Siemens logo are registered trademarks of Siemens AG. D-Cubed, Femap, Geolus, GO PLM, I-deas, Insight, JT, NX, Parasolid, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix and Velocity Series are trademarks or registered trademarks of Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. or its subsidiaries in the United States and in other countries. Windows is a registered trademark of Microsoft Corporation. All other logos, trademarks, registered trademarks or service marks used herein are the property of their respective holders.