Skip links
BAŞARI HİKAYELERİ

Hexagon Teknolojik Üretim

İş Ortağı Başarı Hikayeleri

Başarı HİKAYELERİ - Hexagon Teknolojik Üretim

Hexagon

Türkiye’de bir ilk: Radyografik Navigasyon

Kemik eğriliklerini düzelten TÜBİTAK ödüllü ürün, artık Türkiye'den dünyaya yayılacak!

Kemik eğriliklerini düzelten TÜBİTAK ödüllü ürün, artık Türkiye’den dünyaya yayılacak!

Türkiye’de ilk kez kemik eğriliklerinin kısa sürede analizini ve düzeltme planlamasını yapabilen, TÜBİTAK tarafından birincilik ödülüne layık görülen Bilgisayar Destekli Kemik Eğriliği Düzeltme Sistemi, artık Türkiye’den dünya ülkelerine ihraç edilecek.

2003 yılından bu yana sağlık sektöründe faaliyet gösteren Hexagon Teknolojik Üretim, geçtiğimiz yıl Tuna Medikal olarak TÜBİTAK Teknoloji Ödülleri’nde birincilik ödülünü alan “Bilgisayar Destekli Kemik Eğriliği Düzeltme Sistemi” ürünüyle dünyaya açılıyor. Boğaziçi Yazılım’ın Türkiye pazarında dağıtıcılığını yaptığı çığır açan Siemens modelleme çözümü NX ile tasarlanan bu ödüllü uygulama, çok kısa sürede kritik düzeydeki kemik eğriliklerinin analizini ve düzeltme planlamasını yapabiliyor. Türkiye’de gittikçe yaygınlaşan ve temel ortopedi eğitimi almış tüm hekimlerin karmaşık ayak eğriliklerini dahi düzeltebileceği bu ürünü sağlık sektörüne kazandıran Hexagon Teknolojik Üretim, sistemin dünya çapında yayılmasını hedefliyor.

Hexagon Türkiye’de bir ilk: Radyografik Navigasyon

Hexagon Teknolojik Üretim tarafından geliştirilen ödüllü yazılım ve donanımı, ilk etapta web tabanlı yazılımı sayesinde kemik bozukluğunun analizini yapıyor. Sistem, çeşitli teknik hesaplamalardan sonra Radyografik Navigasyon yazılımı sayesinde röntgen üzerinde koordinatları elde ediyor. Hekim tarafından yorumlanan bu koordinatlar, en fazla 10 dakika içerisinde kemik eğriliğinin tedavisi için gerekli yol haritasını çizilebiliyor.

Hexagon Teknolojik Üretim Genel Müdürü Şehmuz Işın, 1990’lardan bu yana ABD’de kullanılan sistemi daha da geliştirerek sektöre kazandırdıkları ürün ile ilgili olarak, ”Biz hâlihazırda öğrenilmesi ve uygulanması çok zor olan pahalı bir sistemi, yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonunda, çok kolay öğrenilebilir, uygulanabilir ve ekonomik şekilde ulaşılabilir hale getirdik. Bu yeni sistem, artık Van’daki bir hastanın İstanbul’a ya da Ankara’ya gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak orada da aynı hizmeti alabilmesini sağlıyor ve şimdiden ülkemizde 50’ye, yurtdışında ise 5’eyakın sağlık merkezinde kullanılıyor. En önemlisi, yaptığımız tüm bu geliştirme ve yenilikler, daha önce ülke olarak ithalini yaptığımız sistemi, şimdi ihraç edilebilir bir düzeye taşıdı” dedi.

“Boğaziçi Yazılım’la Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik”

“Bilgisayar destekli dairesel fiksatör” adı verilen sisteminin başarısında ise, Boğaziçi Yazılım tarafından sunulan NX çözümünün büyük katkısı olduğunu belirten Işın, sözlerine şöyle devam etti: “Ürünün kolay kullanımında ve fonksiyonelliğinde NX’in etkisini ve diğer benzer çözümlerden farkını bizzat gözlemledik. Uzun vadeli bir çalışma yapmak istediğimiz için önce en temel modül üzerine, Cad/Cam lisansını, ardından ‘analiz’ ve ‘motion’ modüllerini de katarak, basit kullanıcı arayüzü sayesinde karmaşık şekilli parçaların modellenmesini sağladık. Böylece imalat öncesi simülasyonları ekranda görebilecek düzeye ulaştık. Ödül alan sistemimizin tasarım süreçlerinde, şu anda halen ülkemizde kurgulanamayan bir sistemi Boğaziçi Yazılım sayesinde kurgular hale geldik.”

NX’le daha akıllı kararlar, daha akıllı ürünler Hexagon Teknolojik

Boğaziçi Yazılım Genel Müdürü Özgür Şenel ise, ödülle ilgili olarak, “Türkiye’deki sağlık sektörünün iyileştirilmesine ve bu sistemin hem hekimler hem de hastalar tarafından kolay ulaşılabilir olmasına dolaylı yoldan katkı sağladığımız için çok mutluyuz” dedi. Şenel, Siemens PLM Software ürün ailesi içerisinde yer alan NX çözümü hakkında ise şöyle konuştu: “Daha akıllı kararlarla daha iyi ürünler çıkarılmasına yardımcı olan NX, bilgisayar destekli tasarım, imalat ve mühendislik uygulamaları alanında dünyanın önde gelen yazılımlarından biri. Yüksek performanslı modelleme teknolojisi sunan bu yazılım, bir ürünün eskiz örneğinden üç boyutlu modellenmesine, otomatik olarak teknik resminin çıkarılmasından mühendislik analizleri yapılmasına kadar tüm tasarım ve imalat süreçlerini destekliyor. Mekanik, elektriksel ve elektronik tasarım disiplinlerini bir araya getiren böylesine entegre bir sistem, farklı platformlarda fayda sağlayabilecek şekilde kullanılabiliyor.”

Proje Süreçleri

İş Zorlukları

  • Veri güvenliği ve güncelliğini sağlamak
  • AR-GE çalışmalarında verimliliği arttırma ve ürün geliştirme sürecini hızlandırma

Başarı Anahtarları

  • Tasarım süresinin kısalması
  • Karmaşık yapıyı yönetmedeki beceri
  • Yüksek performanslı 3D modelleme tekniği

Sonuçlar

  • Operasyonel maliyet azalıyor.
  • Tasarım üzerinde saniyelik değişiklikler yapabilme kabiliyeti gelişiyor.
  • Özel proseslerin geliştirilmesi ve hatasız ürünlerin tasarlanıp üretilmesi.

© 2016 Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. Siemens and the Siemens logo are registered trademarks of Siemens AG. D-Cubed, Femap, Geolus, GO PLM, I-deas, Insight, JT, NX, Parasolid, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix and Velocity Series are trademarks or registered trademarks of Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. or its subsidiaries in the United States and in other countries. Windows is a registered trademark of Microsoft Corporation. All other logos, trademarks, registered trademarks or service marks used herein are the property of their respective holders.