Skip links

Yazılım Hibe Desteği

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Boğaziçi Yazılım aracılığıyla Siemens PLM Software’den yazılım desteği alıyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Boğaziçi Yazılım ile Siemens PLM Software’in ortak yazılım hibesi sayesinde, bundan böyle dünya çapındaki firmaların en gelişmiş ürünlerini ortaya çıkarmak için kullandığı NX teknolojisinin aynısını sınıflarında kullanabilecek. Öğrenciler ise teorik bilgilerini pratiğe dönüştürerek öğrendiklerini hayata geçirebilecek, uygulama becerilerini geliştirme fırsatı bulacak.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Boğaziçi Yazılım aracılığıyla Siemens PLM Software’den 2.155.008 USD değerinde yazılım hibesi aldığını duyurdu. Yazılım desteği sayesinde, otomotivden havacılık sektörüne, gemi inşaatından yüksek teknolojiye sahip elektronik cihazlara kadar birçok farklı alanda dünya çapındaki firmaların yenilikçi ürünler geliştirmek için kullandığı teknolojinin aynısı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin kullanımına sunulacak.

Türkiye’de ilk defa TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Öztoprak’ın girişimi ve Boğaziçi Yazılım’ın desteği ile Endüstri Ürünleri Tasarımı müfredatında kullanılacak olan Siemens NX’i kullanarak eğitimini tamamlayan öğrenciler, tasarım ve teknoloji firmaları tarafından istihdam edilecek öncelikli adaylar arasında yer alıyor.

Siemens PLM Software’in Türkiye’deki dağıtıcısı Boğaziçi Yazılım tarafından Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ne hibe edilen Siemens PLM Software’in NX 8.5 yazılımı, bilgisayar destekli tasarım ve görselleştirme çalışmalarını entegre çözümlerle destekliyor.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin bilgisayar destekli tasarım ve görselleştirme derslerinde NX™, öğrenci ve öğretim elemanlarının kullanımına sunulmuştur. Sağlanan destek sayesinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin bilgisayarlarına hibe yazılım yüklenecek, öğretim elemanları ve öğrenciler de ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) teorik eğitimlerini ve uygulamalarını bu yazılım üzerinden tamamlama şansına sahip olabilecek. Bu sayede çeşitli uygulamalarda yapılan tüm çalışmalar tek bir çatı altında toplanacak.

“TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olarak öğrencilerimizin gelecekte kariyerlerini çizmelerine yardımcı olacak bu cömert destek için Siemens PLM Software’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Öztoprak, hibenin getirilerine değinirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük ölçeklerde tasarım ve üretim yapan saygın şirketlerde kullanılan Siemens NX yazılımı, tasarım, üretim ve yönetim aşamalarında yüksek verimlilik sağlayan bir program. Özellikle endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerimizin bu yazılımı öğrenmesi, tasarımlarında uygulaması ve meslek hayatlarında kullanması, hem kendilerine hem de çalıştıkları firmalara önemli katkılar sağlayacaktır. Siemens NX yazılımı, aynı zamanda TOBB ETÜ mezunlarına da hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli iş imkânlarının kapısını açacaktır.”

Siemens PLM Software tarafından yapılan maddi yazılım desteği, Siemens PLM Software akademik programı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. PLM yazılımı ise, bu sayede her yıl dünya çapında 11 bin eğitim kurumunda eğitimlerini sürdüren 1 milyon öğrenciye ulaşıyor. Yazılım, ilköğretim okullarından yüksek lisans seviyesindeki mühendislik araştırma programlarına kadar her akademik seviye için kullanılabiliyor.

Siemens PLM Software, dünya çapında 7 milyon kullanıcı lisansına, 71 bin müşteriye ve 7 milyon kullanıcıya sahip, ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) alanında hizmet veren dünyanın lider firmalarından biridir. Siemens PLM Software, sunduğu çözümlerle kullanıcılarının daha akıllı kararlar alarak daha iyi ürünler üretmesine yardımcı olur.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi hakkında Endüstri Ürünleri Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Sanat ve Tasarım Yönetimi programları ile öğrencilerinin çağdaş normlara göre yetişmelerini, uluslararası niteliklere sahip mezunlar olarak fakülteden ayrılmalarını sağlamayı misyon edinen Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, 2005 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Fakülteyi benzerlerinden ayıran en önemli özellik, üç dönem boyunca uygulanan “Ortak Eğitim Modeli” ve işyeri uygulamaları sayesinde öğrencilerin sanayi ve ticaret hayatıyla iç içe eğitilmesi ve piyasanın gereksinim duyduğu daha nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesidir. www.etu.edu.tr