Skip links

3D Modellemenin Kısa Tarihi

İlgili video, her tekniğin bazı karakteristik özelliklerini ve ilişkili veri biçimini gerekçe göstererek, facet modelleme ve B-rep modellemesinin 2 dakikalık hikayesini sunuyor. Convergent Modeling teknolojisinin 3D modellemenin gelişiminde neden önemli bir kilometre taşı olacağını anlamak için bir sahne oluşturuyor. Videoyu izlemek için tıklayınız.

Uzun zaman önce, 3D CAD şafağında, yaratıcı düşüncelerimizi yenilikçi ürünlere daha kolay dönüştürmemize izin veren iki teknoloji ortaya çıktı.

Facet modelleme, yüzeyleri bağlı düzlemsel üçgenler olarak temsil etti ve yüzeyler, 3B nesneleri temsil edecek şekilde konumlandırıldı. Sadelik ve kolay kodlama için tercih edildi, ancak mühendislik doğruluğunda çok büyük veri setleri gerekiyordu.

Boundary Representation – B-rep – Nesneleri su geçirmez hacim olarak göstermek için topolojiyle bağlantılı matematiksel olarak tanımlanmış yüzeyler kullanılır. Bu özlü ve kesin, aynı zamanda daha karmaşıktı.

B-rep, mühendislik için en iyi çözümü kanıtladı ve günümüzde, tasarım, simülasyon ve tüketici ve endüstriyel ürünlerin üretimi için CAD CAM sistemlerinin büyük çoğunluğu b-rep tabanlı.

Facet modelleme, oyun, animasyon ve dijital çekim gibi daha az hassas, yüksek hız, şekil gösterimi için tercih edilen bir çözüm olarak geliştirildi.

Son zamanlarda, yüksek hassasiyetli, düşük maliyetli, 3D tarama, tıbbi tarama ve 3D baskının ortaya çıkmasıyla birlikte facet verileri, mühendislik iş akışlarında daha yaygın ve değerli hale geldi. Ancak, facet verilerini kullanmanın faydaları, b-rep formatına tek yönlü, tek seferlik bir dönüştürme ihtiyacı ile azaltılır; bu, sayısız teknik nedenlerden ötürü sıklıkla vakit geçirir ve hata eğilimi gösterir. İdeal olan, ancak son derece zor olan teknik çözüm, facet verilerini bir b-rep sisteminin mimarisine tam olarak entegre etmektir; böylece, facet verileri, b-rep verileri gibi dönüşümler olmaksızın tüm işlemler için kullanılabilir. Siemens PLM bunu geliştirmiştir. Çığır açan bir çözümdür ve Convergent Modeling olarak adlandırılır. Veri dönüştürme ve her iki teknolojinin tüm avantajları olmadan b-rep iş akışlarınızda facet verilerini kullanın.