Skip links

NX 12’deki Top 12 Özellikler

NX 12 sürümü, ürün tasarımında mümkün olan şeylerin sınırlarını zorlayarak yeniliğinizi açığa çıkarmaya yardımcı olmak için size 350’den fazla geliştirme ve yeni önemli yetenek sunuyor.

İster Unigraphics olarak adlandırılan NX kullanıyor olun ister bu CAD çözümünü kullanmada yeni olun, daha hızlı montaj yükleme süreleri ya da modellerinize açıklama yapmak için yeni yollar sizi heyecanlandırıyorsa işte NX12 tam size göre! Şimdiye kadarki en iyi sürümümüzden NX 12’deki en iyi özelliklerin bir listesini topladık.

Bu liste, kullanıcıların geribildirimlerine, beta testi sırasında insanların heyecanlarına ve NX pazarlama, geliştirme ve ürün yönetimi ekiplerinin görüşlerine dayanıyor. Bu sürümde gerçekleştirilenlerden çok gurur duyuyoruz ve umarım NX 12’yi bizim kadar seveceksiniz!

Not: Bu liste belirli bir sırada değildir

1. Multiple Display Parts : Bu günlerde kim birden fazla monitör kullanmıyor? Birden fazla pencere için yeni sekme tabanlı düzen, çift monitörlerin sunduğu ekran alanından yararlanarak, parçalar ve uygulamalar arasında hızlı ve kolay geçiş yapmanızı sağlar. Parçaları karşılaştırabilir ve hatta bir değişim etkisi analizi gerçekleştirebilirsiniz. MDP, uzun süredir çalışan NX kullanıcıları için en çok sevilen ve kesinlikle CAD uzmanlığından bağımsız olarak yaygın şekilde kullanılacak!

2. Improved assembly load performance : NX 12, montaj performansında büyük bir gelişme sağlar. Montajların işlenme biçimine ilişkin kapsamlı güncellemeler, her zamankinden daha hızlı yüklenip daha az bellek kullandıkları anlamına gelir. Bu yalnızca zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz, büyük montajlarla çalışmayı kolaylaştırır ve daha küçük bellek alanı sayesinde eskisinden daha büyük modeller yükleyebilirsiniz. Buna ek olarak, montaj geometriniz, ne çalıştığınız hakkında daha iyi bir fikir vermek için yükleme işlemi sırasında görüntülenir.

3. Lattice structures : Şirketlerin rekabetçi ortamında, hafif ağırlıklı parçalar ürün tasarımının önemli bir parçası olmuştur. NX 12’de Lattice komutu ile hafif yapılar tasarlamak her zamankinden daha kolay. Orijinal tasarımda bir hacmi, yalnızca malzeme kullanımını ve üretimle ilişkili maliyetleri düşürmekle kalmayan aynı zamanda orjinalin yapısal bütünlüğünü de koruyan facet olarak temsil edilen kafeslerle (lattices) doldurabilirsiniz

4. Animation Designer : NX 12’de sunulan bu yeni tam entegre araçla, eskizlerden parça veya montaj gövdelerine, hatta içe aktarılan verilere kadar neredeyse her türlü geometriyi canlandırabilirsiniz. Kullanımı kolaydır: Neyin hareket ettirebileceğini ve taşınamayacağını basitçe tanımlayın; joints, couplers, ve motorsları tanımlayabilir; hareketleri zaman çizelgesinde düzenleyin ve play e basın! Otomatik çarpışma algılama (Automatic collision detection), pahalı prototipler oluşturmak zorunda kalmadan kinematik sorunları tanımlamanıza yardımcı olur. Sorunları bir ortamda bulabilir ve onarabilir, daha sonra animasyonu tekrar çalıştırabilir ve bu da birden fazla tasarım yinelemesini hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün kılar ve daha kaliteli ürünler elde etmenizi sağlar.

5. P&ID Designer : Bu 2D piping ve instrumentation diagramming tool özelliği, boru ve enstrümantasyon sistemlerinin işlevsel veya mantıklı tasarımlarını oluşturmanıza yardımcı olur. Sürükle ve bırak bileşen yerleştirme ve düzenleme ve püskürtme uçlarının ve atlayıcıların otomatik yerleştirilmesi ile kullanımı basittir. Diyagramlamayı daha kolay hale getirerek, tasarımınızdaki yeniliğe odaklanmak için daha fazla zaman elde edin. Diyagram ile 3D model arasındaki ortak kütüphaneler, tasarımınızın kalitesini doğrulamak için yardımcı olur ve bu entegrasyon ayrıca doğru bileşenlerin ve ekipmanın ayrıntılı tasarım aşamasında ve imalatında kullanılmasını sağlar. P & ID Designer ile, doğrulanmış bir tasarımdan kolayca 3D yönlendirme oluşturabilirsiniz.

6. Integration with Mentor Graphics Capital Harness and Xpedition : NX 12, yakın zamanda edinilen Mentor Graphics Capital Harness ve Xpedition yazılım çözümleri ile yakın entegrasyon sayesinde bugün piyasada bulunan tek gerçek çok disiplinli platformu sunuyor. NX, farklı disiplinlerin tasarım ekipleri arasında işbirliği ve bilgi paylaşımını teşvik eden elektrik, mekanik ve kontrol sistemlerini birleştirir. Elektrik şemalarını ve cross-probing, designers of wiring diagrams and harness configurations olarak adlandırılan 3D modelini birbirine bağlayarak birlikte çalışabilir, böylece hatalar nedeniyle maliyetli ve zaman alan tekrar işlerini önler.

7. ELMA : Bu bağımsız ve kullanımı kolay hafif görselleştirme aracı, tasarım incelemeleri, tasarım yinelemeleri ve doğrulama sırasında ECAD-MCAD işbirliğini güçlendirir. ELMA ile, ECAD ve MCAD tasarım dosyaları arasındaki tutarsızlıkları tek bir ortamda NX JT dosyalarının yanında tüm büyük ECAD üreticilerinin ECAD şematik ve düzen dosyalarını yükleyerek tespit edebilirsiniz. ELMA dosyaları birbirine bağlar ve bileşenlerin, pin lerin ve trace lerin çapraz sorgulanmasına izin verir ve takip edilen izlemenin revizyonuna izin verir. NX 12, tam MCAD analizine izin veren ELMA’ya benzersiz bir bağlantı sağlar.

8. Routing : NX 12, elektriksel ve mekanik yönlendirme konusunda önemli gelişmeler sağlar. Yönlendirme uygulaması tarafından korunan özniteliklerin, kullanımı kolay ve daha yetenekli olması, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere daha kolay erişilmesini sağlar. Standart parçaları yenilemek daha kolaydır, çünkü bunları Refresh Stock Definition özelliğini kullanarak güncellenmiş stok tablolarıyla güncelleyebilirsiniz. Diğer iyileştirmeler, spline yollarıyla tangency üzerinde daha fazla kontrol olanağı sunar, automatic requirementslara uyumlu kalmanıza yardımcı olur ve size standart önceden yapılandırılmış yarıçaplara uyan stok karışımları oluşturma olanağı sağlar.

9. Mechatronics Concept Designer : MCD, mühendislik ekipleri arasında işbirliğini her zamankinden daha kolay hale getirir. Mekatronik İşbirliği Yapısı ile hangi NX uygulamasının kullanıldığından bağımsız olarak NX ile yazılmış tüm tasarımlar için otomasyon mühendisliği elde edersiniz. Buna ek olarak, MCD’deki İşlemler gruplama ve mantıksal seçenekleri destekleyen NX geri kalanıyla aynı zaman çizelgesi arayüzü tarafından kontrol edilir. MCD’de takım tezgahlarını ve malzeme işlemeyi tanımlamak için kullandığınız fizik geliştirildi ve ek yeni özellikler makinenizin tasarımlarını modellemenize ve simule etmenizi kolaylaştırdı.

10. Mesh Editing Environment : NX 12 ile, veri kalitesi analizi ve temizleme, geçişler, uzaklıklar oluşturma, yüzeyleri birleştirme veya bölme, kullanıcı arayüzündeki iyileştirme gibi yeni Mesh Editing Environment araçları içeren özel bir ağ düzenleme görevi ortamı elde edersiniz. Bu, mesh verilerini seçmeyi ve etkileşimde bulunmayı kolaylaştırır. Geçmişe dayalı ve geçmişi olmayan ağ verilerini tek bir ortamda birleştirerek, yavaş ve pahalı bir çeviri yapmayı engelleyebilirsiniz. Katmanlı üretim (additive manufacturing), kalıp tasarımı (mold design) veya diğer downstream kullanımları için modellerinizi hazırlamak da daha kolaydır.

11. Downstream use for convergent bodies and other Convergent Modeling enhancements : Ürün geliştirmedeki ilerlemelere baktığınızda – ister jeneratif tasarım (generative design) ister katmanlı imalat (additive manufacturing) isterse ters mühendislik teknikleri (reverse engineering techniques) olsun – hepsinin ortak noktası ne? Faceted ya da mesh data ya dayanırlar. NX, geleneksel CAD gövdesinde yaptığınız gibi, facet geometrisiyle doğrudan çalışmanızı sağlayan yeni teknoloji olan Convergent Modeling’i sunmadan önce daima sorun yaşamıştır. Şimdi, NX 12’de doğrudan facet gövdeleri üzerinde CAE analizi gerçekleştirebilirsiniz, böylece bir taramadan çeviriye gerek kalmadan doğrudan analizlere gidebilirsiniz. CAE’nin downstream kullanımına ek olarak, PMI’nin downstreamindeki convergent bodies lerden yararlanmak için de ek özellikler bulunmaktadır. Bölge veya kurala göre facetleri seçebilir, facet yüzeylerini birleştirebilir ve bölebilirsiniz, istediğiniz tüm sonuçları elde etmek için facet verileri düzenlenirken hepsini daha kolay hale getiren facet bodyleri analiz edebilir ve onarabilirsiniz. Modelleme deneyiminiz çok geliştirildi.

12. Feature2Cost : NX 12’de sunulan tooling yeteneklerinin maliyetlemesi, plastik ve stamped parçaların üretim maliyetlerini kolayca belirlemenize yardımcı olur. Key geometric parametreleri ve özellikleri tanımlayarak ve bu bilgiyi Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi’ne (Teamcenter Product Cost Management (TCPCM)) sorunsuzca aktararak hangi bölümlerin en uygun maliyetli olduğunu ve hangisinin alt çizginize zarar vereceğini değerlendirebilirsiniz. Bu, önünüzde daha fazla bilgi sağlar, böylece önemli tasarım ve üretim kararlarınızı vaktinden önce yapabilirsiniz.