Skip links

NX CAM – NC

Siemens müşterilerinden Akevono Kohgyo NX CAM yazılımı ile yüzde 30 ila 80 arasında değişen işleme verimliliğini geliştirdi.

Akevono Kohgyo Co., Ltd. öncelikle otomobil bileşenleri imalatında, metal ve metal olmayan malzemelerin işlenmesinde uzmanlaşmıştır. Şirketin belirgin rekabet avantajı, bir defaya mahsus bir prototipten ayda 100.000 adetlik seri üretim üretimine kadar çok çeşitli üretim hacmini idare edebilmesidir.

Müşterilerin ihtiyaç duyduğu hassasiyet derecesi giderek daha da artmaktadır – birçok bileşen hafif ve dayanıklı olmalıdır. Birçok endüstrinin gereksinimlerini karşılamak için şirket, çeşitli CNC kontrol cihazları türleriyle kombine edildiğinde çok sayıda varyasyona yol açan çeşitli takım tezgahları geliştirmiştir. Akevono Kohgyo, çeşitli makineler ve kurulum düzenlemeleri gerektiren işlemleri desteklemek için NX ™ yazılımını kullanıyor. Firma NX’i, büyük bir sorunun çözümü olarak tanımlıyor.

Akevono Kohgyo, 5 eksenli bir öncü teknoloji ürünü takım tezgahı sunduğunda, temsilcileri önceki NC programlama çözümü satıcısına, CAM çözümü ile makine aleti arasında kritik bir bağlantıyı tamamlayan postprocessor yazılımı geliştirmelerini istediler. Bununla birlikte, postprocessor üç ay sonra bile yeterince performans göstermedi. Buna karşılık, Akevono Kohgyo NX’i tanıttı ve NX CAM yazılımında bulunan Post Builder’ı kullanarak kendi postprocessörlerini geliştirmeye karar verdi. Akevono Khogyo’daki imalat departmanının teknoloji yöneticisi Masayoshi Uno, “Makine çalışmaya başladığında kurtulduğumuzu hissediyorduk” diyor. “O zamandan beri, siparişlerimiz de genişledi.”

NX CAD / CAM yazılımı şirketin operasyonlarında, NC programlarının oluşturulması ve işleme verilerinin çıkartılması için müşteri verilerinin alınması gibi görevlerde yaygın şekilde kullanılmaktadır. İmalat açısından, müşteriler tarafından sağlanan verilerle sık karşılaşılan sorunlar vardır. Bunlar, modellerdeki boşlukları ve diğer hataları içerebilir veya eksik tolerans bilgisini içerebilir. Kalitesiz verilerin kullanılması, NC programlamada çözülmesi uzun zaman alabilecek sorunlara yol açar. Uno, “İmalat sırasında ortaya çıkan bir çok problem, düzeltilmesi ve düzeltilmesi için uzun saatler gerektirebilecek olan kusurlu parça modelleriyle doğrudan ilgilidir.”

CAD CAM gerektiren tüm işlemler için NX’i kullanan Akevono Kohgyo, daha iyi bir üretim süreci oluşturmuştur. Mühendisler, sağlanan 3D veriyi alır ve NC programlamada kullanmak için gerekli olan geometri kalitesini kontrol etmek ve geometriyi onarmak için NX araçlarını kullanırlar. Daha sonra NC toolpaths ve programları, NX CAM yazılımındaki gelişmiş yetenekler ile her süreç ve operasyonda kullanılabilir.

NX’i piyasaya sunmadan önce, Akevono Kohgyo tedarik edilen modellerde sorunları belirleme ve düzeltme konusunda zorluklar yaşıyor ve bu koşullar altında yaratılan takım yolu genellikle zaman alıcı komplikasyonlara neden oluyordu. Artık şirket, NX’in önde gelen senkron teknoloji modeli düzenleme yeteneklerini kullanarak NC programlama ve işleme için müşteri verilerini kolayca içe aktarabilir ve optimize edebilir. Uno, “NX kullanarak geometri kontrolü, görsel ve anlaşılması kolay” diyor. “Verileri nerede ve ne şekilde değiştireceğinize karar verebilirsiniz. NX son derece gelişmiş model analizi ve modelleme yetenekleri sağlar.”

Daha önce model revizyonları üç ya da dört saat sürerdi, ancak NX ile bu süre yaklaşık bir saat azaltıldı. Buna ek olarak, şirket belirli makine aleti ve kontrolör kombinasyonları için NC verilerini post-proseslemedeki sorunların da önüne geçmiş oldu. Bu da, yüzde 30 ila 80 arasında değişen işleme verimliliğinde bir iyileşmeye yol açtı.