Skip links

NX CAD Yenilikler Geolus Shape Search

Tasarımcılar, bir CAD sistemindeki zamanının %80’inden fazlasını geometriyi düzenlemek ve oluşturmak için harcamaktadır.Verilerinizin yeniden kullanımını maksimize ederek daha iyi tasarımlar ve daha hızlı ürünler elde edebilirsiniz.

Bağımsız araştırmalar, bir CAD sistemindeki bir tasarımcının zamanının % 80’inden fazlasının geometriyi düzenlemek ve oluşturmak için harcandığını gösteriyor. Verilerin daha hızlı tasarlanması ve verilerin yeniden kullanımını maksimize etme yeteneği büyük önem taşır ancak en önemlisi : Veriyi yeniden kullanmak için bulabilmek zorundasınız.

NX kullanıcılarının Teamcenter‘ın NX içindeki sınıflandırma özellikleriyle entegrasyonundan faydalanabileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bir sınıf hiyerarşisi aracılığıyla gerçek zamanlı olarak gezinebilir, sınıf niteliklerini görüntüleyebilir ve sınıf nitelikleri aralıklarına dayalı sınıf üyelerini aramak için sorgular yayınlayabilirsiniz. Bununla birlikte, strict adlandırma ve sınıflandırma standartlarına uyulmazsa, ihtiyacınız olan veriyi bulma şansınız azdır.

Varlığının farkında olmadığınız bir şeyi nasıl buluyorsunuz? Arşivde varlığını bilmediğiniz bir nesneyi arayamazdınız.

“Tutarsız adlandırma tipiktir. Ortak nedenler, birleşme ve satın alma yoluyla büyüme, departman veya proje ile farklı adlandırma sözleşmeleri, aynı şirkette olsalar bile silolarda çalışan farklı ekipler “diyor Siemens PLM Yazılımı’nın kıdemli ürün müdürü Erwin Argyle. “Farklı gruplar sıklıkla aynı mühendislik problemlerini fark etmeden çözerler.”

Geolus Shape Search,benzer şekilde geometrili parçaları, sınıflandırılmalarına bakılmaksızın çabucak bulur. Geolus Shape Search ile tüm verilerin net bir şekilde görülebilmesi, tasarım zamanında, maliyet tahmini, tedarik, üretim ve envanter tasarrufu sağlayan parçaları kontrol etme ve kullanma becerisi kazandırır.

Örneğin, tasarım döngüsünün başında, bir mühendis basit bir tasarım parçası oluşturabilir (aşağıdaki sol üstteki resme bakınız). Bu, Geolus’un şirket kitaplığında benzer parçaları araması için yeterlidir.

Eğer yeterince yakın bir eşleşme varsa, mühendis daha önce yapılmış mevcut bitmiş bir parçayı zaman ve kaynak harcamadan kullanabilir.

Bir arama sonucu yeni geçerli parça olarak açılabilir veya mevcut montaja eklenebilir.

Bu varolan bölüm sizin ihtiyaçlarınıza tam olarak uyuyorsa, onu kullanabilirsiniz. Veya şablon olarak değerlendirip ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu, sıfırdan yeni bir parça tasarlamaktan çok daha etkilidir.

Geolus Shape Search, NT dosya biçimleri JT, VRML ve STL’yi okuyan multi-CAD çözümüdür. Bunların herhangi biri aynı Geolus örneğinde okunabilir. Kaynak kod, bu formatlardan birinde 3D parçalarını export edebilecek herhangi bir araç olabilir; bu nedenle Geolus, NX, SolidWorks, Creo vb. karışımının bir veri kümesini arayabilir.

Geolus, JT olarak ifade edilen, şekil bakımından orijinal / aranan kısım ile benzer Finite Element Modelleri bile geri getirir. Bu, mühendislerin benzer bir şekle sahip FEM’lerle ilişkili bilgileri çapraz referans ve tekrar kullanmalarını sağlar.

Geolus Shape Search hakkında dikkat edilmesi gereken önemli şeyler

  • Geolus Shape Search, Active Workspace ile entegredir
  • Benzerlik ölçütleri: Şekil ve Boyut (Shape&Size)
  • Sonuçları Teamcenter nitelikleriyle süzebilme
  • Bağlı bir web tarayıcısından arama yapın
  • Download etmeye gerek yok.

Bu blog yazısının birçoğu tasarım verimliliklerini ele alırken, parçalar ve envanter yönetimi ile ilgili potansiyel olarak önemli maliyet tasarruflarının da bulunduğunu belirtmek önemlidir. Genellikle, (yeniden kullanılmak yerine) tasarlanan her yeni parça için, bu parçanın envantere eklenmesi maliyeti önemli olabilir. Parçanın mühendislik ve tasarımına ek olarak, test etme, imalat (veya tedarik), satın alma, envanter ve lojistik desteği ile ilgili ek maliyetler kolayca binlerce dolara kadar çıkabilir.

Özetle, Geolus Shape Search, benzer geometriye sahip parçaları hızla izleyen bir 3D arama motorudur. Modelin yeniden kullanımını teşvik etmenin ve böylece zamandan ve paradan tasarruf etmenin anahtarı, güçlü geometri arama fonksiyonlarıyla modelleri bulmaktır. Geolus Shape Search, mühendislerin hali hazırda var olan modelleri tanımlamasına ve yeniden amaçlamasına olanak tanır.