Skip links

Dijital İkiz

Havacılık & Uzay ve Otomotiv endüstrileri, özellikle de dijital ikiz (digital twin) teknolojisinin değerini kullanmaya gelince, çok şey paylaşıyor: Aslında bazıları, gelecekte havacılık ve otomotivin uçan bir otomobil ve sürüş aracı geliştirmek için birleşebileceğini öngörmektedir.

Yine de, ortaya çıkan Dijital Girişimcilik (Digital Enterprise) çağında, bu endüstriler sistem güvenliği ve güvenilirliği, doğrulama yönetimi, esnek imalat, robotik / fabrika otomasyonu, üretim maliyeti tasarımı ve bakımı için, tasarım gibi bazı ortak meydan okumalar ve sinerji ile karşı karşıyadır.

Bu konular, Siemens PLM Software’in havacılık ve savunma stratejisi başkan yardımcısı Dave Riemer ve otomotiv direktörlüğü görevini yürüten Greg Roth tarafından verilen “Dijital İkiz‘in sahip olduğu otomotiv ve havacılık endüstrileri arasında sinerjinin varlığı” başlıklı Digital Twin Summit at the Digital Manufacturing and Design Innovation Institute in Chicago, Illinois’daki bir sunumda tartışılmıştır.

Roth ve Riemer’in gözlemlerinden bazıları şunları içeriyordu

  • Uçak on yıllardır hizmet verebilir. Nitekim, B-52 emekliye ayrıldığında 90 yıl hizmet vermiş olacak. Tasarımın arkasındaki nedeni sormak için orijinal tasarımcıya gidemeyeceğinizden, bir şeylerin ne olduğunu söyleyen sadece dijital ikizinin ( digital twin )olması değil, aynı zamanda digital thread in de birlikte olduğu weaves together the long-term cycle olması önemlidir.
  • Geleneksel olarak, otomotiv endüstrisinde, risk değerlendirmeleri ve güvenlik gereklilikleri için öncülük eden sistem geliştirme havacılık kadar zorunlu değildir. Ancak, özerk araç çağına girdiğimizde, otomobil endüstrisinin stratejilerini yeniden düşünmesine neden olacak. Bu çağın başlangıcında ve belki de daha uzun süreyle, dependability and safety (güvenilebilirlik ve emniyet), ürünü pazara sunmada en önemli unsur olacak.
  • Havacılık, hükümet sözleşmeleri, ticari hava taşıtı uçakları veya Federal Havacılık İdaresi (Federal Havacılık İdaresi) (FAA) tarafından sertifikalandırılmış olmasına bakılmaksızın yüksek oranda düzenlenmiş bir endüstri olmuştur. Kendi kendine süren otomobillerin gelişiyle birlikte, otomobil endüstrisinin hükümetten daha fazla inceleme (scrutiny from the government) ile karşı karşıya kalacağı muhtemeldir. Dijital ikiz otomobilin güvenlik proseslerinin nasıl test edildiğini ve onaylandığını göstermek için çok önemlidir.
  • Digital thread, yalnızca mühendislik departmanı için değil, tüm organizasyon için bir yapı sağlar. Örneğin, farklı gereksinimler ile daha ucuz bir ürün satın alırsa bu durum ürün performansını değiştirebilir ve garanti sorunlarına neden olabilir. İşte, digital thread ve the digital twin, tüm organizasyon içerisinde, sorunların nerede ve neden ortaya çıktıklarının anlaşılmasına gerçekten yardımcı olur.