Skip links

Dijital Twin Nedir?

Bir fabrika hayal ediyoruz;

Metallerin şekil verildiği makineler olanca hızıyla çalışıyor. Makineler; yorulmadan, durmadan metalleri hayallerinizdeki bir görünüme kavuşturmak için dövüyor, kesiyor ve birleştiriyorlar…

 

Bugün dijital ikiz (Digital Twin) için kullandığımız kavram pek çok kişi için bir fabrikanın bilgisayar içerisinde yazılım ile taklit edilmesi olarak tanımlanıyor. Peki bu taklitin niteliği nedir? Gerçekte olduğu kadar olanca hızıyla çalışıyor mu? Yani “gerçekçi” mi? Bu soruların yanıtlarını vermek istiyorum. Bu yanıtlar, bu taklitin bir animasyon mu, simülasyon mu yoksa emülasyon mu olduğunu yanıtlayacak. Dijital ikizin bunlardan hangisi olduğunu da.

Bir taklitin görsel niteliği, onun ne kadar gerçekçi olduğunu söylemez. Animasyonlarda dijital yaratıcının bilgisi dışında hiç bir detay bulunmaz ve hiç bir alternatif senaryo gerçekleşmez. Animasyon yazılımları yardımı ile makinelerinizde gerçekçi pas izleri, gölge ve ışık oyunları ile bir videodan farksız bir görseller yapabilirsiniz. Ancak gerçekçi davrandıklarını söylemek mümkün olmaz.