Skip links

Neden NX’e Geçiş Yapılmalı?

Şirketlerin CAD sistemlerini değiştirmeleri için çok fazla nedenleri vardır. Bu makalede, bu nedenlerden birkaçını keşfedeceğiz ve ortaya çıkabilecek tüm geçiş gereksinimlerini Siemens PLM Yazılımı araçlarının nasıl çözebileceğini açıklayacağız. Siemens PLM Software ürünü Content Migration Manager ile CAD verileri I-deas, Catia, SolidWorks, Pro / Engineer veya Creo’dan taşınabilir. Taşıma, Teamcenter bağlamında veya CMMSolo kullanarak daha küçük geçişler için gerçekleştirilebilir. CMM ürünü kapsamlı raporlama ve doğrulama içeriyor; böylece SourceCAD sisteminizde başlattığınız verilerin NX’deki doğruluğunu koruyacağından emin olabilirsiniz.

Şimdi, şirketlerin bir CAD yazılımından diğerine geçmesinin olası nedenlerinden bazılarına bir göz atalım. Geçişin ardında yatan çok yaygın bir neden, şirket satın almaları yoluyla çeşitli CAD yazma araçlarını satın alan şirketler nedeniyle tek bir CAD sisteminde konsolidasyon yapmaktır. NX üzerinde standardize olan bir şirket, ürün tekliflerini genişletmek veya yeni pazarlara açılmak için diğer şirketleri satın alabilir. Yeni satın alınan şirket rakip bir CAD sistemi kullanıyorsa, yeni ana şirket NX’in kullanımını zorunlu kılabilir. NX ve Teamcenter’da bir şirketin standardizasyonu birçok avantaja sahiptir. Siemens PLM Software Content Migration Manager ile bu standardizasyonu NX üzerinden sağlayacaktır.

Benzer bir senaryo, birçok şirketin her biri farklı SourceCAD sistemlerini kullanan birden fazla bölüme sahip olmasıdır. NX üzerindeki birden fazla şirket bölümünün konsolide edilmesi, bölümler arasında daha akıcı veri paylaşımı ve parçalanmış veri yönetim sistemlerinin kaldırılmasına neden olabilir. Ayrıca, şirketin tamamı NX üzerinde konuşlandırılmışsa paylaşılan veriler arasındaki çevirilere ihtiyaç duyulmaz.

NX’e geçişin arkasındaki bir diğer motivasyon, bir şirketin CADCAE ve İmalat (CAM) için birden fazla ayrık sisteme sahip olması olabilir. Siemens PLM Yazılım araçları PLM’nin tasarım, mühendislik ve üretim zaman çizelgelerini azaltabilen ve pazarlamanın daha hızlı olmasını sağlayan tüm alanları desteklemektedir.

Neden başka bir CAD sistemi üzerinde NX? NX benzersiz olan ve özellikle tasarım ürünlerini kolaylaştırmaya yardımcı olan yetenekleri ile piyasada bulunan diğer CAD yazılımlarından ayrı yeni işlevsellikler sunmaktadır. NX’in en yeni özelliklerinden bazılarına göz atalım.

Jeneratif tasarım (Generative design) : Jeneratif tasarım, önce geometriyi oluşturmak ve doğrulamak yerine, gereksinim ve kısıtlamalardan optimize edilmiş ürün tasarımları oluşturmak için doğanın evrimsel yaklaşımını taklit eden bir dizi araç ve tekniktir. Mühendislere ve ürün tasarımcılarına en iyi tasarımı bulmak için daha kısa sürede daha fazla seçenek keşfetme olanağı verir. Topoloji optimizasyonu, facet modelleme, kural tabanlı CAD ve gelişmiş serbest şekle sahip şekil oluşturma gibi NX entegre araçlar, yeniliklere getirilen engelleri kaldırır ve mühendislerin gereksinimleri daha verimli bir şekilde karşılayan tasarımlar oluşturmalarını sağlar.

Çok Disiplinli Tasarım (Multidisciplinary Design): Etkin bir ECAD-MCAD birlikte tasarım süreci, tasarım ekiplerinin yeni ürün geliştirmede maliyetli elektromekanik sorunları ortadan kaldırmasını, tasarımlarını daha hızlı pazara sunmasını ve üretim maliyetlerini en aza indirmesini sağlar. NX, mekanik tasarımla elektronik ve elektrik tasarımının akıllı bütünleşmesiyle inovasyon üzerindeki engellerini kaldırır.

“Yalnızca NX, harness tasarımı, routing, layout ve circuit boards ları tek bir entegre tasarımda bir araya getirir.”

Katmanlı Üretim İçin Tasarım (Design for Additive Manufacturing): NX, metal ve plastik bileşenlerin en son katık üretim yöntemlerini kullanarak tasarlanması, optimize edilmesi ve inşa edilmesinin eşsiz sorunlarını karşılayan entegre bir platformdur. Yeni teknoloji, hafif parça tasarımında gelişmiş yöntemlerle yenilikçi tasarımların önündeki engelleri kaldırırken, tasarım doğrulama denetleyicileri de üretilebilirlik sağlar. NX, ek üretim için facet veri girdilerini değiştirmenizi sağlayan kritik zamandan tasarruf sağlayan tek çözümdür.

Özetle, NX’e geçmek, şirketinizin birçok disiplinde fayda sağlamasına yardımcı olacaktır. NX, gelişmiş tasarım ve doğrulama araçlarının entegre bir setiyle inovasyon engellerini kaldırır. Jeneratif tasarım teknikleri kullanarak, elektrik, elektronik ve mekanik tasarımı entegre ederek ve yeni üretim yöntemleriyle hafif parçaları oluşturmak için eşsiz yetenekler kazandıran NX, bu gelişmiş araçların hepsini aynı platformda bir araya getiren tek tasarım çözümüdür.

NX 12‘de yeni olan diğer geliştirmeler hakkında bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.