Skip links

CAM Yazılım Tek Entegre Sistem

Geniş kapsamlı NX müşteri sadakati ve uzun süredir devam eden müşteri tabanımızın büyük bir yüzdeye ulaşması ile gurur duyuyoruz. Değişen sistemlerin zor ve tipik olarak herhangi bir şirket için pahalı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, müşterilerimizin büyük çoğunluğunun NX için devam eden bakım ve desteğe yatırım yapmaya devam ettiğini de biliyoruz. Bu blog serisinde, ürünümüz olan NX CAM yazılımına olan sadakatin nedenlerini açıklıyoruz.

NX CAM kullanan tüm programcılar kapsamlı ve teknik açıdan gelişmiş bir parça ve montaj modelleme sistemine erişebilirler. NX CAM “Yalnızca CAM” çözümleri olarak gelişen bilgisayar destekli üretim (CAM) çözümlerinden ayrı olarak tasarlandı. Bu duruma yaygın olarak kullanılan 3. parti bilgisayar destekli tasarım (CAD) paketleri ile entegrasyon eğilimi yardımcı oldu, ancak NX tasarımdan imalat uygulamalarına uygulanan tamamen ortak bir teknoloji tabanı ile tek bir entegre yazılım çözümleri avantajına sahipti. Bu, “ana model” kavramının tam olarak pratik bir yetenek olmasını ve model tabanlı mühendislik için her zaman güçlü bir etkinleştirici olarak kullanılabilmesini sağladı.

Dikey olarak entegre şirketler için, tasarım (CAD Yazılımı) ve imalat (CAM Yazılımı) mühendisliği arasındaki bağlantı kolaylaştırabilir, PMI (Product Manufacturing Information) tabanlı otomasyon desteği artar. Fakat bildiğimiz gibi, imalat mühendisliğinde çoğu NC programcısı, model geometrisiyle çalışmak için önemli bir zaman harcıyor. Import edilen 3. parti modellerini onarıyor olabilir, stok ya da stage modelleri oluşturuyor olabilir ya da modeling work-holding, tam takım tezgahları modellerini ,3D montaj modelleme (assembly models) hazırlıyor olabilirler. Parça geometrisinde de değişiklikler yapıyor olabilirler ve anında parça işleme işlemlerini güncelleştirmeye ihtiyaç duyuyor olabilirler.

NX’te tüm bu ve çok daha fazlası tek bir entegre sistemde kullanıcı tarafından kullanılabilir. Ve bunlar sadece temel CAD fonksiyonları değildir. NX CAM yazılım kullanıcıları, en son ve güncel Senkron Modelleme (Synchronous Modeling )teknolojisine direkt olarak erişebiliyorlar. IGES yoluyla diğer sistemlerden alınan solidsler bile stok eklemek veya açıklıkları kapatmak için manipüle edilebilir, stretch edilebilir veya dinamik olarak ayarlanabilir. NX’in en yeni sürümleriyle, NX CAM ile donatılmış NC programcısı yeni Tolerant Modellememizi (Tolerant Modeling) kullanabilir; surfaces and solids leri sanki tam 3D solid modellermiş gibi birleştiren modellerle çalışabilme yeteneğini arttırabilir.

VynceParadise –  Siemens Theorist