Skip links
Siemens PLM Software

ESOGÜ NX, TEAMCENTER ve TECNOMATIX Kullanıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Boğaziçi Yazılım ile Siemens PLM Software’in ortak yazılım hibesi sayesinde, bundan böyle dünya çapındaki firmaların en gelişmiş ürünlerini ortaya çıkarmak için kullandığı NX, TEAMCENTER ve TECNOMATIX teknolojisinin aynısını sınıflarında kullanabilecek.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Boğaziçi Yazılım aracılığıyla Siemens PLM Software’den yaklaşık 9 milyon USD değerinde 877 adet Siemens NX, TEAMCENTER ve TECNOMATIX akademik lisans(ACAD)yazılım hibesi aldığını duyurdu. Yazılım desteği sayesinde, otomotivden havacılık sektörüne, gemi inşaatından yüksek teknolojiye sahip elektronik cihazlara kadar birçok farklı alanda dünya çapındaki firmaların yenilikçi ürünler geliştirmek için kullandığı teknolojinin aynısı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin kullanımına sunulacak. Bu sayede öğrenciler teorik bilgilerini pratiğe dönüştürerek öğrendiklerini hayata geçirebilecek, uygulama becerilerini geliştirme fırsatı bulacak.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı; Prof.Dr.Ahmet ÇABUK, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Dekanı; Prof.Dr.Abdurrahman KARAMANCIOĞLU girişimleri ve Boğaziçi Yazılım’ın desteği ile Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde farklı bölümlerin müfredatında Siemens PLM bileşenlerini kullanarak eğitimini tamamlayacak öğrenciler, tasarım, üretim ve teknoloji firmaları tarafından istihdam edilecek öncelikli adaylar arasında yer alacak. Bunun yanı sıra öğrencilerin ve araştırmacıların geniş ölçekli karmaşık sistemler konusunda ortak çalışma yapılacağı bir altyapı oluşacak.

Sağlanan destek sayesinde imalat, tasarım, elektrik devre çizimi, robotik sistemlerin benzetimi, kontrol sistemleri, proses benzetimleri, fabrika benzetimi, proje yönetimi gibi farklı yelpazede yapılan çalışmaların eğitim ve araştırmada entegre edilebileceği bir altyapı ile: Özellikle bölümlerin ortak kullandığı laboratuvarlarda farklı bölümlerden derslerde de tekrar kurulum yapmadan aynı yazılıma devam etmeleri öğrenciler ve öğretim üyeleri için de kolaylık sağlayacak. Bunun yanı sıra bölümler arasındaki bazı teknik alanlarda ortak dil oluşumu sağlanarak, günümüzde Endüstri 4.0 gibi geniş ölçek ve birden çok disiplinde çalışmanın gerektiği alanlarda entegre çözüm imkanları da ortaya çıkacak.

Siemens PLM Software tarafından yapılan maddi yazılım desteği, Siemens PLM Software akademik programı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. PLM yazılımı ise, bu sayede her yıl dünya çapında 11 bin eğitim kurumunda eğitimlerini sürdüren 1 milyon öğrenciye ulaşıyor. Yazılım, ilköğretim okullarından yüksek lisans seviyesindeki mühendislik araştırma programlarına kadar her akademik seviye için kullanılabiliyor.

Siemens PLM Software, dünya çapında 140.000’den fazla firmada yaklaşık 16 milyon kullanıcı lisansına sahip, ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) alanında hizmet veren dünyanın lider firmalarından biridir. Siemens PLM Software, sunduğu çözümlerle kullanıcılarının daha akıllı kararlar alarak daha iyi ürünler üretmesine yardımcı olur. Tüm dünyada bulunan 3D verilerin %40’ı Siemens PLM Software çözümleri ile oluşturulmakta ve yönetilmektedir. Siemens PLM Software, hem çok büyük hem de küçük firmaların kullanabileceği çok geniş kapsamlı bir yazılım çözümleri portföyüne sahiptir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi(ESOGÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, 1970 yılında kurulmuş olup, bugün 11 bölümde 59 profesör, 40 doçent, 76 yardımcı doçent, 3 öğretim görevlisi, 70 araştırma görevlisi, yaklaşık 7500 lisans ve 1000 üzerinde lisansüstü öğrencisi ile ESOGÜ’nün en büyük fakültelerinden biridir. Sahip olduğu 60.000 metrekarelik kapalı alanda, bir kısmı görsel eğitim araçlarıyla ve bilgisayarlarla donatılmış derslikler ve eğitim-araştırma laboratuvarları vardır. https://mmf.ogu.edu.tr/

Boğaziçi Yazılım hakkında

Sektörde 25 yılın üzerinde tecrübesi ile Boğaziçi Yazılım, Siemens PLM Software ürünleri olan NX, (CAD-CAE-CAM), Teamcenter, Tecnomatix çözümleri hakkında pek çok sektörde binlerce firmaya kavramsal tasarımdan başlayarak ürün geliştirme, imalat, satış, eğitim, danışmanlık, satış sonrası destek, uygulama ve uyarlama hizmetleri vermektedir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret ediniz: www.bogaziciyazilim.com

* NX™, Teamcenter™, Tecnomatix™, Siemens PLM Software Inc.’ ın tescilli ticari markasıdır.