Skip links
NX 12 Basın Bülteni

NX 12 Basın Bülten

NX 12 BASIN BÜLTENİ

Berlin, Almanya, 23 Ekim 2017

  • Mentor Graphics teknolojisi ile entegrasyon, gerçek çok disiplinli tasarımlar (multidisciplinary)  için gerekli bağlantıları sağlamaktadır.
  • Jeneratif  tasarım araçları (Generative Design Tools), optimize edilmiş organik tasarımlara olanak tanır; convergent modelleme teknolojisini kullanarak facet modelleme ile geleneksel modelleri birleştirir.
  • Endüstriyel üretim için 3D baskı ve ürün geliştirme için en yeni katmanlı imalat  yeteneklerini sunar (Additive Manufacturing)

Siemens 23 Ekim 2017’de NX ™ yazılımının en yeni sürümü olan NX 12’yi duyurdu.Sınıfının en iyisi olan NX12, şirketlere uçtan uca dijital ikiz (digital twin) gerçekleştirmenin getireceği avantajları sağlayan yeni nesil tasarım, simülasyon ve üretim çözümleri sunar . NX 12, elektrik sistemleri, kablolamave PCB tasarımı için çoklukla kullanılan Mentor Graphics Capital ve Xpedition portföylerini birleştirerek elektrik, mekanik ve kontrol sistemlerini bir araya getirmektedir. Çözüm, bugün piyasada bulunan tek gerçek çok disiplinli (multidisipliner) platform olarak öne çıkmaktadır.

NX 12 , en üst seviyede, hem elektriksel hem de mekanik alanlardaki mantıksal ve fiziksel soyutlamalar arasında önemli bir bağlantı sağlayan RFLP (Gereksinimler, Fonksiyonel, Mantıksal ve Fiziksel) metodolojisine dayanan sistem odaklı ürün geliştirme için kullanılan araçların altını çiziyor. Tasarımcıların doğru, kesin geometriyle birlikte mesh geometrisinin kesintisiz çalışmasına ve modellemesine olanak tanıyan Convergent Modeling ™ teknolojisi üzerine kurulan yeni versiyon,  jeneratif tasarımı gerçeğe dönüştürmek için tasarım optimizasyonu, gelişmiş geometri oluşturma, serbest form şekilleri ve parametrik tasarım araçları sunar.

Taxal’dan Allan Behrens, “NX’in bu en yeni sürümü Siemens ve müşterileri için büyük bir dönüm noktası” dedi. “Jeneratif, katmanlı  ve çok disiplinli tasarım (generative, additive, multidisciplinary) alanlarındaki önemli gelişmeleri kapsayan bir önceki convergent teknolojinin ötesine geçmek etkileyici. Bu önemli eklemelerle, müşterilerin hem geçmiş ve hem de gelecekteki yatırımları için, çoğunlukla daha zorlayıcı ve karmaşık olan gelecekteki ürün tasarımı ve üretim ekosistemleri konularında çok önemli yetenekler sunmak için nasıl geliştiklerini görmekten memnuniyet duyacağım. Bu gelişmeler, montaj performansı ve model tabanlı mühendislik de dahil olmak üzere daha geniş alanlara değinen büyük bir ürün yelpazesinin parçasıdır. Yakın zamanda Mentor’un EDA, elektriksel ve gömülü (embedded ) teknolojilerin yanı sıra elektrik sistemleri, kablo demeti (harness) ve PCB elemanlarının NX ekosistemi ile hızla bütünleşmesi, özellikle otomotiv ve havacılık sanayisi olmak üzere Siemens’e rakiplerinin çok ötesine geçerek benzersiz çözümler sağlıyor”.

Hangi endüstride olursanız olun, elektronik, elektrik ve mekanik  tasarımların ürün geliştirme süreci boyunca birarada kullanılması tüm ürünler için her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. NX’in en yeni sürümü NX 12, Siemens’in geçtiğimiz aylarda satınaldığı Mentor Graphics’in teknolojisini kullanarak, elektrikli ve mekanik sistemlerin tasarımı arasında doğrudan bağlantı sağlar. Elektrik sistemleri ve 3D modeli birbirine bağlarken, cross-probing de dahil olmak üzere birlikte tasarım yapılmasını mümkün kılar; böylece kablolama şemaları (wiring diagrams ) ve kablo demeti (harness) tasarımcılarının, elektromekanik sorunlardan kaynaklanan pahalı ve zaman alan tekrar çalışmasını  önleyerek birbirlerine çok daha yakın çalışmasına izin verirler.

Çok disiplinli çalışma (Multidisciplinary), elektrik sistemlerinin tasarımı ile sınırlı değildir. Gemi yapımı gibi büyük miktarlarda borulama içeren endüstriler de, enstrümantasyon diyagramları ile 2D şematik planlar arasındaki yakın entegrasyondan yararlanacaklardır. NX’deki yeni araçlar, mühendislerin 3D uzay modeli ile bağlantılı tasarımı sürdürürken iki boyutlu boru ve enstrümantasyon diyagramları hazırlamasına olanak tanır. Bu senkronizasyon hataların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve ekiplerin aynı platformda çalışmaları ile büyük zaman kazancı sağlanır. Siemens PLM Software’in Ürün Mühendisliği Yazılımları kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Haubrock, “Gömülü (embedded) teknoloji karmaşıklığı arttırmaya devam ederken, bu gelişmiş ürünleri etkili bir şekilde oluşturmak ve yenilemek için ihtiyaç duyulan ürün tasarım araçlarının çok disiplinli teknolojinin (multidisciplinary technology) ilerisinde olması kritik önem taşıyor” dedi. . “NX’in en yeni sürümü ile Siemens, mekanik, elektrik ve kontrol sistemlerini birleştiren gerçek bir çok disiplinli platform sunuyor. Her bir tasarım modeli arasında yakın işbirliği, hataları ortadan kaldırarak, zaman ve maliyetten tasarruf sağlamayı ve sonuç olarak müşterilerimizin daha yenilikçi tasarımlar yapmasını sağlıyor “dedi.

Piyasaya daha hızlı bir şekilde ürün sunmak için artan bir baskı ile jenerative tasarım artık ürün geliştirme için bir gerekliliktir. Çok çeşitli araçları biraraya getirmek, tasarımcılara karmaşık geometrilerle uğraşırken daha fazla esneklik ve seçim imkanı verir. Bu teknolojileri birlikte kullanmak, şirketlerin gerçekten multidisipliner bir tasarım elde etmek için şekli optimize etmeye odaklanan geleneksel çözümlerin ötesine geçmelerini sağlar.

Ürün bileşenlerinin ağırlığını azaltmak ve kaynak kullanımını artırmak için şirketler, bu hedefleri sağlamlıkve yapısal bütünlükten ödün vermeksizin gerçekleştirmek için lattice yapılarını tasarıma dahil etmek istiyorlar. NX’in en son sürümü NX 12, lattice ekleme yeteneği de dahil olmak üzere, katmanlı imalat (additive manufacturing) için yeni yaklaşımlar sunar. Convergent Modeling, şirketleri normalde gereken uzun veri dönüştürme sürecinden kurtararak, bu lattice yapılar gibi yüzeye ayrılmış geometriyle doğrudan çalışmayı mümkün kılar. Bu olanak, şirketlerin daha kısa sürede daha hafif, daha güçlü ürünleri pazarlamasına olanak tanır.

İsveç GKN Aerospace Engine Systems Üretim Mühendisliği, Mühendislik Metot Uzmanı  Jonas Brochman; facet geometrinin şimdi convergent body olarak gelmesi ve sanki  sheet  ya da solid body gibi davranması çok faydalı olacaktır. İş akışımızı daha verimli hale getirecek ve daha fazla proje gibi diğer şeylere harcayabileceğimiz zamandan tasarruf sağlayacaktır “diye ekledi.,

Bu son sürümü ile NX 12 yazılımı, müşteri verilerini korumada sınıfının en iyi çözüm üreticisi olarak onlarca yıllık tecrübesini sürdürmektedir. Hiçbir veri çevirisi olmaksızın, mevcut herhangi bir müşteri verisini önceki herhangi bir NX sürümünde açıp bugün en son sürümü ile doğrudan çalışmak mümkündür. Daha fazla bilgi için lütfen https://community.plm.automation.siemens.com/t5/NX-Design-Blog/bg-p/NXDesignNews   adresini ziyaret edin.

Siemens Digital Factory Division’un bir iş birimi olan Siemens PLM Software, endüstrinin dijital dönüşümünü yönlendiren, inovasyonlarını gerçekleştirmesi için üretici firmalara yeni fırsatlar yaratan lider yazılım çözümleri sağlayıcısıdır. Merkezi Plano, Texas’da bulunan ve dünya genelinde 140.000’den fazla müşteriye sahip olan Siemens PLM Software, fikirlerin hayata geçirilme biçimini, ürünlerin nasıl oluşturulduğunu ve kullanılan ürün ve varlıkların nasıl kullanılacağını ve anlaşıldığını dönüştürmek için her ölçekteki şirketle birlikte çalışır. Siemens PLM Software ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için, www.siemens.com/plm  adresini ziyaret edin.

Siemens AG (Berlin ve Münih), 170 yıldır mühendislik, inovasyon, kalite, güvenilirlilik ve uluslararası alanlarda faaliyet gösteren global teknoloji güçlerinden biridir. Şirket 200’den fazla ülkede elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme konularında uzmanlaşmıştır. Siemens sağladığı verimli enerji üretimi ,güç aktarma, altyapı gibi otomasyon, sürücü ve yazılım çözümleri  ile de dünyada lider konumdadır. Şirket aynı zamanda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sistemleri gibi tıbbi görüntüleme ekipmanı alanında da önde gelen bir kuruluştur ve laboratuvar teşhisinde ve klinik IT alanında liderdir. 30 Eylül 2016’da sona eren 2016 mali yılında Siemens, 79,6 milyar avro gelir ve 5,6 milyar avro net gelir elde etti. Eylül 2016’nın sonunda, şirketin dünya çapında 351.000 civarında çalışanı bulunmakta. Daha fazla bilgiye www.siemens.com/plm  adresinden ulaşılabilir.

Not: Siemens, Siemens logosu, SIMATIC ve WinCC Siemens AG’nin tescilli ticari markalarıdır. NX, Tecnomatix ve Teamcenter, Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. veya yan kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve diğer ülkelerdeki ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Preactor, Preactor International Limited’in veya bağlı şirketlerinin Birleşik Devletler’deki ve diğer ülkelerdeki ticari markası veya tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar, tescilli ticari markalar veya hizmet markaları ilgili sahiplerine aittir.