Skip links

Business BOM ile Daha İyi Tasarım Çalışma Ortamları

Business BOM’unuz ve Teamcenter’ın Desteklediği Teknikler

Bu yazıda, business BOM (Bill of Materials –Malzeme Listesi) ve bunu kolaylaştırmak için Teamcenter‘da desteklediğimiz teknikleri kullanarak ilgili tasarım bağlamlarını sağlamanın bazı avantajlarını tartışalım.

The Digital Twin ve Bills of Materials

Muhtemelen her zamanki ‘dijital ikiz-digital twin’ için çok sayıda referans gördünüz. Bu, ‘sanal’ dünyadaki tüm üretimin ve bakım yaşam döngüsünün oluşturulma sürecini ifade ediyor.

Bu dijital ikizin kurulmasının merkezinde “işletme” veya “fiziksel” BOM ve “sanal” tasarım verileri arasındaki ilişki bulunmaktadır. BOM, bir mühendislik oluşturmak ve diğer kurumsal disiplinler tarafından geliştirilmiş ve tüketilen bir ürünü oluşturmak için gerekli parçaların listesidir ve ‘sanal’ tasarım, 3D CAD tasarımları, yazılım ve elektronik setidir. Ürünün dijital tanımını tanımlayan ve nitelendiren tasarımlardır.

Malzeme Listesini tanımlarken, PLM sistemi içerisinde BOM’u yönetmenin ve tasarım verileri ile yakın koordinasyonun bazı avantajlarını ele aldık. Bunu yapmanın önemli bir yararı, tasarım onayına yönelik daha alakalı ve isteğe bağlı çalışma bağlamlarını sürdürebilmek için BOM’un tasarım verilerine doğrudan erişim ve kombinasyonun kullanılmasıdır.

Sanal Geometrik Tasarım Doğrulamasının Uygunluğunu Sağlama

Ürün tasarımlarının sanal geometrik tasarım (Virtual geometric design validation) geçerliliği yeni bir disiplin değildir. Bu, 3D modelleme ve analiz yazılımının ortaya çıkmasından beri pratikte olmuştur. Fiziksel BOM ve konfigürasyon verilerinin geometrik validasyon faaliyetlerine bağlanması için büyük değer, bu validasyonun gerçekten de tesislerde üretilmesi planlanan ürün bağlamında olabileceği ve maliyetli prototiplerin, hataların ve yeniden işlenmenin ortadan kaldırılabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, pratikte bu bağlantı tarihsel olarak, belirli referans konfigürasyonlarını doğrulamak için ayrıntılı çoklu sistem entegrasyonları ve ‘overnight’ rutinleri oluşturmayı içeren zorlukları olmuştur. Bazı durumlarda hala, bu doğrulama tamamen “tasarım” kapsamında yapılır – örn. Business BOM’una gerçek bir bağlanma olmadan.

PLM aracı bu süreci nasıl daha iyi hale getirebilir? Entegre bir ürün tanımı, tasarım doğrulama için daha akıllı çalışma bağlamlarını destekler: BOM ve yalnızca “referans” yapılandırmalarla sınırlı olmayan, üretimi tahrik eden konfigürasyona dayalı olarak. Bu, fiziksel ortam, yapılandırma, Tasarım, gelişmiş içerik yönetimi yeteneklerini destekleyen tek bir referans sistemi içinde mastering veya yansıtarak etkinleştirilebilir.

Tasarım doğrulama için bu tür çalışma bağlamlarının yapılandırılması, sadece tasarım özelliklerine (tasarım değişkenliği, mekansal yakınlık, tasarım özellikleri vb.) göre değil, aynı zamanda ürün varyantı ve etkililik bilgisi gibi fiziksel BOM özellikleri hakkında da yapılandırmayı ve filtrelemeyi içermelidir. Parçalar (ağırlık…), kullanım özellikleri (tork…), tedarik bilgileri (make / buy, vendor), servis kolaylığı, vb.

BOM ve tasarım yaşam döngülerinin ayrılmasını sağlarken bunu nasıl destekliyoruz?

Başka bir deyişle, tek bir yapının kullanılabilirliğini ve seyredilebilirliğini desteklerken, ayrılmış BOM ve Tasarım yaşam döngülerinin esnekliğini koruyabilir miyiz? Bu gibi CAD– BOM ayrımı ve hizalaması genellikle PLM için çok önemlidir. Karmaşık ürünleri yönetmek kesinlikle PLM sisteminden böyle bir yetenek gerektirir.

Bunu desteklemek için Teamcenter‘da yer alan birkaç önemli sağlayıcı şunlardır:

  • BOM ve Tasarım ayırma, hizalama ve serbest bırakma için gelişmiş model
  • BOM’un uyumlu tasarımlarla tek bir sunum görünümü
  • Aynı verinin birden fazla organizasyonel görünümü dahil olmak üzere ürün verilerinin esnek organizasyonu
  • BOM, uyumlu Tasarım veya her ikisini birden birleştirerek, “çözebilir” ve filtreleyebilen güçlü yapılandırma motoru
  • Varyant, etkililik, revizyon, özellik, organizasyon vb. Bilgilere dayalı olarak filtrelemek için gelişmiş reçetelerin sezgisel olarak oluşturulması ve yönetimi
  • İsteğe bağlı olarak yenilenilebilen işbirliği, sürüm vb.
  • CAD-BOM yaşam döngüsü ayrıştırma ve hizalama için otomasyon sağlayıcıları