Skip links

NX Turbo Machinery Milling

Havacılık ve Savunma Endüstrisine Kısa Bir Bakış

Havacılık ve savunma endüstrisinde pek çok segmentte yakın gelecekte sürekli bir büyüme beklenmektedir. Ancak diğer yandan havacılık ve savunma programları uygulamada daha da karmaşık bir hale gelmektedir. Havacılık ve savunma alanındaki şirketler küresel bir pazar ortamında rekabet etmekte ve programlarını pek çok farklı çözüm ortağı ve tedarikçi ile yürütmektedir. Şirketler bu ortamda başarılı olabilmek için programlarını çok parçalı organizasyonlar üzerinden uygulayabilmeli ve zaman/bütçe gerekliliklerine uygun ürünler sunabilmelidir. Çoğu zaman programlar, tasarımdaki hataların geç fark edilmesi sonucu ortaya çıkan ve yapılması gereken değişikliklerin yüksek maliyetli ve zaman kaybettirici olması nedeniyle başarısızlığa uğramaktadır. Bu da savunma ve havacılık şirketlerinin planlanan zamanda ve doğru bir şekilde ürün piyasaya sürmesini zorlaştırır. Durumu özetlemek gerekirse, bugün sektördeki en büyük zorluk, ticari bir program veya hükümet sözleşmesi olmasına bakmaksızın tüm teknik ve performans kriterlerini zamanında ve planlanan bütçeyle karşılayan bir ürünü piyasaya sürebilmekte yatıyor.

Peki tüm bu zorluklar düşünüldüğünde havacılık ve savunma endüstrisi için çözüm nedir?

Daha Hızlı Programlama ve Esneklik Sağlayan Kullanışlı Modül

Siemens PLM Software şirketinin Türkiye Distribütörü olarak Boğaziçi Yazılım, içten yanmalı motorlarda kullanılan blisk, impeller gibi çok palli ve sadece beş eksen simultane takım yollarıyla işlenebilecek parçalar için NC programlama sürecini kolaylaştıran NX Turbo Machinery Milling modülünü öneriyor. NX Turbo Machinery modülünün temel bir amacı, kullanıcıların karmaşık programlamayı mümkün olduğunca kolay bir şekilde yapmalarını sağlamaktır. Buradaki fikir temel olarak, geometriyi seçmek ve yazılıma operasyonda ihtiyacınız olan kanatların çeşidini belirtmektir. Sonra başlatma butonuna basarsınız ve sistem size herhangi bir düzenleme yapmadan tüm parça için çarpma ve dalma olmadan takım yolu üretir. Genel özellikleri olan bir yazılımda (Sıradan bir CAM yazılımında), bir dallandırıcı (splitter) ile iki kanat (blade) arasında takım yolu yaratmak muhtemelen saatler alacaktır. NX Turbo Machinery Milling ile bu işlem yaklaşık iki dakika alır. Bu nedenle NX Turbo Machinery modülü savunma ve havacılık sektöründeki kullanıcılar için zaman kayıplarını önler ve iş takvimine uyabilmelerini sağlar.

Havacılık ve savunma sektöründeki kullanıcılar için diğer bir problem ise kullanıcıların yaptıkları işlemleri istedikleri şekilde yapabilmeleri için esnekliğe ihtiyaç duymalarıdır. Kanatlar düz olduğu sürece sadece kanatlar arasında işleme yapmaya olanak tanıyan bazı CAM yazılım uygulamaları mevcuttur. Eğer kanatlar, kanat ucu kısma parçasından bağlantı göbeğine kavis yaparsa sistem bunları işleme imkanı sağlamaz. Tamamen turbomachinery bileşenlerini işlemeye odaklı NX CAM yazılımında bu tarz bir kısıtlama yoktur. NX Turbo Machinery Milling tarafından sağlanan esneklik kullanıcılara ayrıca üretim bölümüyle etkin olarak iletişim kurabilmeyi ve projeleri zamanında, doğru bir şekilde sunabilme imkanı verir. Buna ek olarak kullanıcılar operasyonel maliyetlerin etkilerini hesaplayabilir bu da üretim sürecinin önemli ölçüde iyileşmesine olanak verir.

Özetlemek gerekirse, NX Turbo Machinery Milling modülünün sağladığı avantajlar, havacılık ve savunma firmalarına programlarını başarılı bir şekilde sürdürme ve uygulama imkanı verir. Havacılık savunma sektöründeki şirketler, program karlılıklarını ve bilinirliklerini önemli ölçüde iyileştirme suretiyle tasarım aşamasında sistemlerini geçerli kılabilirler.