Skip links

NX’in Spor Dünyasında Entegrasyonu

Spor hakkında düşünürken teknoloji akla gelen ilk şey değil ama her ikisi de uzun süredir birbirine yakından bağlı. Teknoloji, İngiltere’deki köylüleri, inek midesinden yapılmış topları kullanarak, uzun soluklu futbol oyunları için farklı, sağlam bir kumaş üretme zorunluluğu doğurdu. 20. yüzyılın başlarındaki yeni teknolojiler Amerikan futbolcuları için özel dolgulu koruyuculu başlıklar geliştirdi. Buz pistleri teknolojinin yardımıyla yaratıldı, böylece hokey oyuncuları artık göllerdeki buzdan düşme riskine sahip değildi. Okçuların yarışma biçiminde devrim yaratan ahşaptan kompozit yaylara geçişi sağladı. Bu, hiçbir şekilde yeni bir kavram değil, ancak insanlar, teknolojinin oyunu sürekli olarak nasıl değiştirdiğine büyük hayranlık duyuyorlar. Son on yıllardaki teknoloji patlamasıyla birlikte bilimdeki gelişmeler, mühendisleri ve matematikçileri, sporda yer alan oyuncular kadar önemli hale getirmiştir. Çoğu profesyonel ekip ve rakipler artık ekipmanlarının tasarımındaki hassaslığına güveniyorlar, bu da 3D modelleme yazılımlarından gelen yardım talebinin artmasına yol açtı.

Bilgisayar destekli tasarım, mühendislik ve üretim, (CAD-CAE-CAM) bu üç süreç de rekabetçi spor dünyası ile derinden entegre edilmiştir. Ekipman imalatı, 3D Printing gibi yeni teknolojileri birleştirmeye başlamış ve daha yaratıcı tasarımların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Atletler ve mühendisler, bilim ve spor arasındaki çizginin bulanıklaştığı yeni bir çağda baş göstererek her zamankinden daha fazla işbirliği yapıyorlar. Callaway Golf, endüstrisinde önemli mühendislik entegrasyonu sağlayan ilk şirketlerden biriydi. Rakiplerinin yanı sıra, Callaway’nin golf kulüpleri de deneme yanılma yoluyla tasarlanıyordu, oyun alanı sinir bozucu bir hal aldı. Bu yeni on yılda kendi verimliliğini artırmak için şirket, yeni bir tür kulüp yapmayı yöneten bir mühendis ekibi kiraladı. Üretim oranları kulüplerinin kalitesiyle birlikte yeni boyutlara ulaştı. Callaway daha sonra 2007’de Teamcenter ile ortaklık kurarak bir adım daha ilerledi; ürünlerinin neredeyse tüm yönlerini hassasiyetle ortaya koyan yeni tasarımlar yaratmak ve modellemek için NX’i birleştirdi.

Siemens PLM Software uzun yıllardır müşterilerine kendi oyun alanlarında bir avantaj sağlamak için yardım ediyor. Red Bull Racing’in, F1 yarış araçları için daha yüksek bir oranda parça üretmesi için onlara araçlarının pek çok değişik varyasyonunu denemek için araçlar sunma olanağı sağladılar. Modelin hassasiyeti, bir otomobilin performansı üzerinde belirleyici faktör olabilir ve NX, sürücülerinin ray üzerinde en gelişmiş ve optimize edilmiş araçlara sahip olmalarını sağlamak için tercih edilen aracıdır. NX, denizlere de taşındı ve dünya çapında en tanınmış ve en iyi yelken etkinliklerinde yarışan bir takımın birinci tercihi oldu.

America’s Cup, Bermuda’da 2017 Haziran ayında yapıldı. Savunma şampiyonlarına meydan okumak için beş takım yarıştı. Her takım kendi katamaranını tasarladı, her gemi, önümüzdeki yıllarda yarış oyununu değiştirebilecek benzersiz seçenekler içeriyordu. Örneğin, bu yıl Yeni Zelanda ekibi, normalde bu işin çoğunun krank mekanizması ile yapılabileceği bir pedal tabanlı tahrik sistemi ekledi.

Siemens PLM, yılın yarışması için İngiltere merkezli ekip olan Land Rover BAR ile ortaklık kurdu ve katamaran tasarımında önemli bir rol oynadı. Ekip, bu gelişmiş, yüksek hızlı yelkenli tekneyi oluşturmak için Teamcenter ile birlikte NX ‘in en yeni sürümünü kullandı. Mühendislerinin mükemmel bir tekne tasarlamaları zorunluydu. Yarışmanın kurallarına göre, yarışların düzenlenmesinden 150 gün öncesine kadar tüm takımların kendi teknelerini test etmesine izin verilmiyordu. Land Rover BAR, gelişmelerin olabildiğince hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için, tasarım ekibine derhal veri geri göndererek, mümkün olduğu kadar az sıkıntıyla birlikte tekneleriyle suya girdi. Rakip tüm takımlar için çok stresli bir dönemdi, ancak baskı altındayken bile, herkesin beklentilerinin üzerinde ve ilerisinde şaşırtıcı işler üretildi. Ne yazık ki, Land Rover BAR yarı finallerde yarışmaya devam edemedi, ancak bir sonraki yarışmada yeni fikirlerle yeni katamaran modelinin nasıl tasarlanacağı konusunda kararlıydılar.

Spor / eğlence ekipmanı oluşturmak için NX kullanan diğer iki şirket Black Diamond ve Rotor Bike Components’tir. Black Diamond, karlı yamaçlara çıkan sporcular için ekipman sağlıyor ve son zamanlarda NX yazılımını serbest biçimli kayakçıların dağın başında rahatlıkla kullanabilecekleri benzersiz bir çizme türü oluşturmak için kullanıyor. Bu botlar aslında kayakçıların her ikisinde de yürüyüş yapmalarına ve daha sonra iniş yapabilmelerine olanak tanır. Endüstriyel Tasarım ve Şekillendirme çözümleri, ayakkabı biçimini özgürce ayarlamak ve kendi deneyimlerini gerçekleştirilen bir tasarıma dönüştürmek için şirkete ihtiyaç duydukları araçları sağladı. Rotor Bike Components ile NX, şirket için daha hızlı tempolu bir üretim döngüsü sağlamada anlaştı. Rotor, ürünlerini daha hızlı bir şekilde elde edebilmek için ürünlerini hızlı bir şekilde tasarlamanın bir yoluna ihtiyacı olduğundan Siemens’e geldi. NX yazılımının neredeyse tüm geliştirme süreçlerine entegrasyonundan bu yana Rotor, her sene kaç tane ürünün piyasaya sürülebileceği konusunda istikrarlı bir artış görmüştür.

CAD / CAM / CAE, spor ve atletizm dünyasıyla entegrasyonu ile Siemens PLM Software’den gelen çözümler, sporu modern çağın yeniliklerine getiren, ekipmanı zenginleştiren ve sporcuların yeni skorlara ulaşmasına yardımcı olan teknolojiyi geliştirme imkânı sağladı.