Skip links
Makine Mühendisliği

ODTÜ, Makine Mühendisliği NX Kullanıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü, Boğaziçi Yazılım ile Siemens PLM Software’in ortak yazılım hibesi sayesinde, bundan böyle dünya çapındaki firmaların en gelişmiş ürünlerini ortaya çıkarmak için kullandığı NX teknolojisinin aynısını sınıflarında kullanabilecek. Öğrenciler ise teorik bilgilerini pratiğe dönüştürerek öğrendiklerini hayata geçirebilecek, uygulama becerilerini geliştirme fırsatı bulacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü, Boğaziçi Yazılım aracılığıyla Siemens PLM Software’den 10 yıl boyunca yaklaşık 100 milyon USD değerinde 2170 adet Siemens NX11 akademik lisans(ACAD)yazılım hibesi aldığını duyurdu. Yazılım desteği sayesinde, otomotivden havacılık sektörüne, gemi inşaatından yüksek teknolojiye sahip elektronik cihazlara kadar birçok farklı alanda dünya çapındaki firmaların yenilikçi ürünler geliştirmek için kullandığı teknolojinin aynısı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin kullanımına sunulacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölüm Bölüm Başkanı Prof.Dr.Tuna BALKAN, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç.Dr.E.İlhan KONUKSEVEN, Öğretim Görevlisi N. Ersan GÜRKAN ve Öğretim Görevlisi M. Ural ULUER’in girişimleri ve Boğaziçi Yazılım’ın desteği ile Makina Mühendisliği Bölümü müfredatında kullanılacak olan Siemens NX’i kullanarak eğitimini tamamlayan öğrenciler, tasarım, üretim ve teknoloji firmaları tarafından istihdam edilecek öncelikli adaylar arasında yer alıyor.

Siemens PLM Software’in Türkiye’deki dağıtıcısı Boğaziçi Yazılım tarafından, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’ne hibe edilen Siemens PLM Software’in NX 11 yazılımı, bilgisayar destekli mühendislik tasarım, simülasyon ve imalat gereksinimi olan derslerdeki çalışmaları entegre çözümlerle destekliyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nün mühendislik çizimi, simülasyon ve imalat gereksinimi olan derslerinde NX™, öğrenci ve öğretim elemanlarının kullanımına sunulmuştur. Sağlanan destek sayesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nün bilgisayarlarına hibe yazılım yüklenecek, öğretim elemanları ve öğrenciler de teorik eğitimlerini ve uygulamalarını bu yazılım üzerinden tamamlama şansına sahip olabilecek. Bu sayede çeşitli uygulamalarda yapılan tüm çalışmalar tek bir çatı altında toplanacak.

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü olarak birinci sınıf mühendisler yetiştirmemize yardımcı olacak bu cömert destek için Siemens PLM Software’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. E. İlhan KONUKSEVEN, hibenin getirilerine değinirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm dünyada uzman mühendisler tarafından saygın şirketlerde kullanılan Siemens NX yazılımı, tasarım, üretim ve yönetim aşamalarında yüksek performans ve entegre çözümler sağlayan bir program. Siemens NX öncesinde kullandığımız yazılımın CAD yeteneklerini sadece 1. Sınıf mühendislik çizimi derslerinde kullanabiliyor, analiz ve CAM için farklı yazılımlara gereksinim duyuyorduk. Öğrenciler, 4. sınıf bitirme projelerinde öğrendikleri CAD yazılımı dışında farklı yazılımlar da tercih ediyorlardı . Siemens NX içeriğindeki CAD, simülasyon (CAE) ve CAM modülleri sayesinde bu yazılımı Makina Mühendisliği müfredatındaki 1. sınıftan 4. sınıfa kadar olan farklı alandaki derslerde kullanabileceğiz. Bu da öğrencilerimizin farklı yazılımları kullanmadaki esnekliğinde değişiklik olmadan bölümümüzde verilen derslerde kullanılan yardımcı programların öğretilmesi ve kullanımında bir bütünlük ve kolaylık sağlamamıza yardımcı olacaktır. Öğrenciler Siemens NX’i eğitimlerinin ilk senesinde alacakları mühendislik çizim dersi için yükleyecekler, alınan lisanslar sayesinde de mezun olana kadar aynı programı tekrar lisans ihtiyacı olmadan hem okulda hem evde kullanabilecekler. Farklı derslerde de tekrar kurulum yapmadan aynı yazılıma devam etmeleri öğrenciler ve öğretim üyelerimiz için de kolaylık sağlayacaktır.”

Siemens PLM Software tarafından yapılan maddi yazılım desteği, Siemens PLM Software akademik programı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. PLM yazılımı ise, bu sayede her yıl dünya çapında 11 bin eğitim kurumunda eğitimlerini sürdüren 1 milyon öğrenciye ulaşıyor. Yazılım, ilköğretim okullarından yüksek lisans seviyesindeki mühendislik araştırma programlarına kadar her akademik seviye için kullanılabiliyor.

Siemens PLM Software, dünya çapında 140.000’den fazla firmada yaklaşık 16 milyon kullanıcı lisansına sahip, ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) alanında hizmet veren dünyanın lider firmalarından biridir. Siemens PLM Software, sunduğu çözümlerle kullanıcılarının daha akıllı kararlar alarak daha iyi ürünler üretmesine yardımcı olur. Tüm dünyada bulunan 3D verilerin %40’ı Siemens PLM Software çözümleri ile oluşturulmakta ve yönetilmektedir. Siemens PLM Software, hem çok büyük hem de küçük firmaların kullanabileceği çok geniş kapsamlı bir yazılım çözümleri portföyüne sahiptir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü hakkında

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü, 1957 yılında kurulmuş olup, bugün 21 profesör, 11 doçent, 10 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi, 50 araştırma görevlisi, yaklaşık 1000 lisans ve 400 lisansüstü öğrencisi ile ODTÜ’nün en büyük bölümlerinden biridir. Sahip olduğu 25.000 metrekarelik kapalı alanda, bir kısmı görsel eğitim araçlarıyla ve bilgisayarlarla donatılmış derslikler ve eğitim-araştırma laboratuvarları vardır. www.me.metu.edu.tr

Boğaziçi Yazılım hakkında

Yazılım ve hizmet olarak toplam çözüm gerektiren projeler için, anlaşmalı olduğu Siemens PLM Software ürünleri ile anahtar teslimi çözümler üretmekte ve sunduğu çözümlerle ilgili satış, eğitim, danışmanlık, destek, uygulama ve uyarlama hizmetleri vermektedir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret ediniz: www.bogaziciyazilim.com

* NX™, Siemens PLM Software Inc.’ ın tescilli ticari markasıdır.