Skip links
Artificial Intelligence and Machine Learning

Siemens, NX Yazılımını Güncelliyor

Basın Bülteni / Hanover, Germany, 18 Şubat 2019

Siemens, verimliliği arttırmak için NX Yazılımını Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi ile güncelliyor!

NX yazılımının en son sürümü, kullanıcının daha kolay uyum göstermesini sağlamak, verimliliğini arttırmak, beklenen görevlere dayalı kullanıcı arayüzleri oluşturmak için makine öğrenmesini ve yapay zeka teknolojisini kullanan yeni yeteneklerle geliştirilmiştir.

Siemens’in Dijital Yenilik Platformu (Digital Innovation Platform), tasarım sürecindeki gelişmeyi arttırmak için makine öğrenmeye dayalı kullanıcı arayüzü çözümleriyle geliştirildi.

Siemens, makine öğrenimi (ML-Machine Learning) ve yapay zeka (AI- artificial intelligence) yetenekleriyle geliştirilmiş NX ™ yazılımının en son sürümünün tanıtımıyla birlikte Dijital Yenilik Platformunun genişletildiğini duyurdu. Bu yeni özellikler sonraki adımları tahmin edebilir ve kullanıcıların verimliliği arttırmak ve yazılımı daha verimli kullanmalarına yardımcı olmak için kullanıcı arayüzünü güncelleyebilir. Birden fazla bölümdeki farklı kullanıcı türlerinin gereksinimlerini karşılamak için kullanıcı arabirimini otomatik olarak uyarlama yeteneği, daha yüksek adaptasyon oranlarına neden olabilir, bu da daha yüksek kaliteli bilgisayar destekli teknoloji (CAx; CADCAECAM) sistemi ve daha sağlam bir dijital ikiz (digital twin) yaratılmasına neden olabilir.

“NX yenilik yapmaya devam ediyor. NX, yapay zeka ve makine öğrenmeye dayalı yetenekler sunan ilk  CAD yazılım programı ürünüdür. Yeni NX Uyarlanabilir Kullanıcı Arayüzünde (Adaptive User Interface), kullanıcılarımızın keşfedilebilirlik ve verimlilik konusunda kendilerini geliştirebileceklerine inanıyorum ”dedi. Samsung Electronics Co., LTD.

Machine Learning

Rekabet avantajı sağlamak için ürün tasarım sürecinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. ML, değerli iş görüşlerini daha hızlı ve verimli bir şekilde sunmak için kullanılabilir ve büyük miktarlardaki verileri işleme, analiz etme ve öğrenme gücüne sahiptir. AI ve ML ayrıca, kullanıcının eylemlerini ve bunların başarılarını ve başarısızlıklarını izlemek, doğru NX komutlarını nasıl sunacağını dinamik bir şekilde belirlemek ve ya da arayüzü değiştirmek ve CAx ortam kişiselleştirmesi için öğrenilmiş UI kullanım bilgisinden yararlanmak için de kullanılabilir.

Lifecycle Insights Analisti Chad Jackson, “Her zaman CAD uygulamaları için bir yetenek-kullanılabilirlik (capability-usability) tradeoffu olmuştur. Ne kadar genişse, kullanımı o kadar zor ve ustalık gerektirir” dedi. “NX’teki Uyarlanabilir Kullanıcı Arabirimi (The Adaptive UI in NX), bu sorunu çözüyor. Yeni ve eski kullanıcıları, doğru zamanda doğru fonksiyonlara yönlendirerek,  bu konuda birçok fayda sağlıyor.

Siemens Dijital Yenilik Platformu

Müşterilerin ürünün, üretim ortamının ve ürün performansının en kapsamlı dijital çiftini yaratmasını sağlamak için sürekli olarak genişlemektedir. ML ve AI’yi NX yazılımına entegre etmek, bu özellikleri açıkça programlamak zorunda kalmadan, öğrenme yoluyla hız, güç, verimlilik ve zekanın faydalarını sunar. Bu, müşterilere tasarım sürecini iyileştirmesi, ürün tekliflerini geliştirmeleri ve ürünü piyasaya sunma sürelerini azaltmaları için birçok fırsat sunar. NX Command Prediction modülü, machine learning için etkinleştirilmiş NX uyumlu kullanıcı arayüzü (NX adaptive user interface ) mimarisinin pazara ilk tanıtımıdır ve ek machine learning için kullanıcı arayüzü çözümlerinin temeli ve öncüsü olacaktır.

Siemens, Ürün Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Haubrock, “İnsan-bilgisayar etkileşimi alanında yürütülen kapsamlı araştırmalar, mükemmel bir statik arayüzle sonuçlanmış olmasına rağmen, yine de tüm kullanıcılara uyacak şekilde mükemmel şekilde tasarlanmış dinamik bir arayüze sahip değiliz” dedi. “NX’in en son sürümü, kullanıcının eylemlerini ve bunların başarılarını ve başarısızlıklarını izlemek için makine öğrenmeyi ve yapay zekayı kullanıyor. Bu nedenle, şimdi doğru NX komutlarına nasıl hizmet edileceğini veya bireysel kullanıcıyı daha verimli hale getirmek gerekiyor. Bunun için arayüzü nasıl değiştireceğimizi dinamik bir şekilde belirleyebiliriz. CAx ortamının kişiselleştirilmesi için bu öğrenilmiş kullanıcı arabirimi bilgisinin kullanılması, müşterilerimizin genel kullanım ve kullanım oranlarını iyileştirmelerine yardımcı olarak sonuçta daha verimli bir ürün geliştirme süreçlerine yol açabilir. ”

NX yazılımının en son sürümü hakkında daha fazla bilgi edinin. https://www.bogaziciyazilim.com/siemens-nx-yazilimi/ 

Siemens Dijital Fabrika Bölümünün(Siemens Digital Factory Division) bir iş birimi olan Siemens PLM Software. Endüstrinin dijital dönüşümünü yönlendiren ve üreticilerin inovasyonu gerçekleştirmeleri için yeni fırsatlar yaratan lider bir yazılım çözümleri sağlayıcısıdır. Plano, Teksas’taki genel merkezi ve dünya çapında 140.000’den fazla müşterisi vardır. Fikirlerin hayata geçirilme şeklini, ürünlerin gerçekleştirilme şeklini ve operasyondaki ürünlerin ve varlıkların kullanılma ve anlaşılma şeklini dönüştürmek için her ölçekteki şirketle birlikte çalışır. Siemens PLM Software ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için, www.siemens.com/plm adresini ziyaret edin.

Siemens AG

170 yıldan uzun bir süredir mükemmel mühendislik için çalışır. Yenilikçi, kaliteli, güvenilir ve uluslararası global bir teknoloji gücüdür. Şirket, elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme alanlarına odaklanarak dünya çapında faaliyet göstermektedir. Enerji tasarruflu, kaynak tasarruflu teknolojilerin en büyük üreticilerinden biridir Siemens. Verimli enerji üretimi ve enerji iletimi çözümleri konusunda lider bir tedarikçidir. Altyapı çözümleri ile endüstri için otomasyon, sürücü ve yazılım çözümleri alanında öncü bir firmadır. Halka açık iştiraki Siemens Healthineers AG’dir. Şirket aynı zamanda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sistemleri gibi tıbbi görüntüleme ekipmanlarının önde gelen sağlayıcısıdır. Laboratuvar teşhisinde ve klinik BT’de liderdir. 30 Eylül 2018’de sona eren 2018 mali yılında Siemens, 83.0 milyar Euro gelir ve 6.1 milyar Euro net gelir elde etmiştir. Eylül 2018 sonu itibariyle, şirketin dünya çapında 379.000 çalışanı bulunmaktadır. Daha fazla bilgiye www.siemens.com  adresinden ulaşılabilir.

Not: Siemens ve Siemens logosu, Siemens AG’nin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. NX, Siemens Product Lifecycle Management Software Inc. veya yan kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki ticari markasıdır. Diğer bir deyişle  tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar, tescilli ticari markalar veya servis markaları ilgili sahiplerine aittir.