Skip links

Parça Üreticileri İçin NX CAM Programı

NX CAM yazılımı, özünde NX model geometrisi ve takım yolu bilgileri ile bağlantılı olarak çalışır.

Günümüzde sadece NX CAM yazılımı kullanıcıları en yeni ve en büyük CAD işlevlerine erişebilir, aynı zamanda CMM programlama, robot programlama, özel kalıp ve kalıp takım tasarımı (mold and die)ve bir dizi destekleyici işlev sunar.

Daha derine indiğimizde, parça imalat mühendisliği kullanıcısı (part manufacturing engineering user) için katma değer katan NX’in içinde çok daha fazlasını görüyoruz. NX CAM programı fonksiyonlarını kullanarak oluşturulan işleme operasyonlarının NX model geometrisine özünde bağlı olduğunu kabul ediyoruz. Bunun tüm sistemlerde olmasını bekleyebilirsiniz. NX’de, temel model geometrisindeki herhangi bir değişikliğin, bir takım yolunun artık güncel olmadığı bayraklar olarak görüneceği, ancak basit bir yenilenme fonksiyonu beklediği ve yolun normal olarak sabitlendiği anlamına gelir. Bunu bir adım daha ileriye götürürsek, geometri değişikliğinden etkilenmeyen yolları veya kesintisiz hareketleri yeniden hesaplamaya zaman harcamak istemiyorsanız, NX gerektiğinde seçmeli olarak güncellenebilir.

Geometri değişiklikleri gerçekleştiğinde tüm kullanıcıların takım yollarını yeniden oluşturmaları gerekmez. Kullanıcının istediği çıktıyı olabildiğince çabuk elde edebilmesi için hızlı düzenlemeler yapmasını sağlamak için takım yolu düzenleme işlevleri eklemeye devam ediyoruz. Bu, bazı sektörlerde iyi bir uygulamadır; işi mağazaya götürmenin en hızlı yolu buysa, model ile CNC çıkışı arasında bir derecede ayrım yapmak kabul edilebilir.

Genellikle Siemens CAD / CAM geliştiricileri olarak, büyük yetenekleri ekleme veya güncelleme üzerinde yoğunlaşıyoruz. Daha yakın bir zamanda, AGILE geliştirme sürecine geçiş yaparak etkinleştirdiğimiz, çok daha küçük, ancak şaşırtıcı derecede faydalı geliştirmelere dikkat çekmek istiyoruz. Takım yolu görüntüleme alanına mükemmel bir örnektir. Sistemin içinde, ana öğeler gösterilebildiğinde, bir yol boyunca neler olduğunu görmek isteyen programcıya gerçek bir yardım sağlayan çok miktarda bilgi var. Bu araç açısı, bir yoldaki sorunların nerede olabileceğinin kesin bir göstergesi olabilir. Bunlar geliştirilecek basit projeler olabilir ve programcının değeri büyük olabilir.