Skip links

Realize Shape Modülü

NX 10’un Realize Shape Modülünü Kullanmak Hızlı ve Kavramsal Modelleme Sağlıyor

NX 10’un piyasaya çıkmasıyla, Siemens PLM, CAD paketine bir takım yeni özellikler kazandırdı. Realize Shape modülü NX10’daki en önemli özelliklerinden biri olarak kullanıcılara hitap ediyor. Siemens, Realize Shape modülünün yeni versiyonunun tasarımcılara geometri üzerinde daha iyi kontrol etme yeteneği, Active Workspace’de olduğu gibi PLM yazılımı ile daha sıkı entegrasyon ve opsiyonel dokunmatik arayüz sağladığını belirtmektedir. Gerçekten de Realize Shape’in sahip olduğu yetkinlikler bütün bu bahsedilenleri kapsamaktadır.

NX’i düzenli bir şekilde kullanan kişiler, NX9 ‘da ilk kez beliren Realize Shape’in CAD yazılımının en önemli araçlarından biri olduğunu bilmekteler. Subdivising modeling’i kullanarak, Realize Shape kullanıcılara anlaşılması ve kullanılması kolay serbest form(freeform) metodu ile yüzey yaratma kabiliyeti sağlamaktadır. Diğer serbest form modelleme alanlarında olduğu gibi, Realize Shape iş akışı, yuvarlak(sphere) gibi bir stok obje(stock object) seçme ile başlar. Bir kez modelleme alanına yerleştirildikten sonra obje itilebilir, çekilebilir, gerilebilir ve en son şeklin kabataslak bir versiyonunu yapılabilir. Daha da iyisi, symmetry gibi kapsayıcı komutlar bir modele eklenebilir böylece bir bileşenin her iki tarafı da eş zamanlı olarak modellenebilir.

Şekli daha esnek hale getirebilmek için şeklin geometrileri istenilen sayıda alt gruba bölünebilir. Peki tek bir katı şekil kullanılarak bir model tanımlanamazsa veya tanımlanması zor olursa ne olur? Bu durumda, Realize Shape kullanıcılara diğer şekilleri manevra yapabilecekleri ve diğer herhangi bir geometri ile bağlanabilecekleri model alanına ekleme kabiliyeti tanır.

NX Active Workspace ( NX’in PLM arayüzü)ile birlikte kullanıldığında, Realize Shape daha da etkili bir hale gelir. Bir projede tüm kaynakların düzgünce organize edildiğini ve Active Workspace ile paylaşıldığını farz edersek, 2D CAD dokümanları, taslakları veya diğer tüm tarz referans modelleri eklemek Realize Shape’in hızlı modellemesini daha hızlı ve doğru yapabilir. Tersine mühendislik projelerinde ve hatta ürün güncellemelerinde çalışanlar için bu tür kaynakları elinde tutmak onları ön plana çıkararak ezber bozmalarına yarar.

Realize Shape’in serbest çizim araçları kavramlar kanalıyla daha hızlı hareket ve en iyi sonuca ulaşma kabiliyeti verir. Realize Shape (ve genel olarak serbest çizim modelleri) karmaşık geometri yaratmanın kolay bir yoludur. NX veya diğer hangi CAD programını kullanıyor olursanız olun sub-d serbest çizim modellemesinin konsept dizayndan ergonomik şekillemeye kadar her tasarımda kurtarıcı bir araç olduğu her geçen gün daha açık bir hale gelmektedir.

Kullanıcı deneyiminde, Realize Shape’in daha direkt bir yapısı vardır ve on screen interaction özelliğine ve çok çeşitli sayıda kabin(cage) ve ana blok sergileme kontrol paneline(body display control) sahiptir. Kullanımı oldukça kolaydır çünkü kullanıcı ile derinlemesine etkileşim sağlar. Alışılagelmiş CAD araçları tasarım ve imalat süreçleri için daha az fonksiyonellik sunarken, Realize Shape bu süreçlerde kullanıcıya büyük esneklik sunmaktadır.