Skip links

Simcenter 3D v12

Siemens’in en yeni Simcenter 3D sürümü, bilgisayar destekli mühendislik (CAE) ve simülasyon geliştiriyor

Güçlü üretken tasarım iş akışları, verimli tasarım ve simülasyon için tam entegre topoloji optimizasyonunu ve Convergent Modeling’i destekler.

Gelişmiş çözümler, yapısal dinamikler, hareket ve akustik için üstün işlevsellik ve performans sunan Simcenter stratejisini sunar.

Geliştirilmiş endüstri iş akışları, büyük montajların etkin şekilde modellenmesi için evrensel bağlantılar desteği içerir.

Siemens, çok disiplinli bilgisayar destekli mühendislik (CAE) için flagship ortamı olan Simcenter 3D’nin son sürümünü birden fazla simülasyon disiplininde yeni kapsamlı çözümler ile duyurdu. Simcenter 3D, herhangi bir CAD kaynağındaki verilerle çalışan analistler ve disiplin uzmanları için geliştirilmiş, bağımsız bir CAE uygulamasıdır. Siemens NX platformu üzerine kurulu olduğu için NX CAD ile sorunsuz bir şekilde çalışır. Siemens’in simüle edici mühendislik analitiği için Simülasyon ve test çözümleri portföyünün bir parçası olan Simcenter 3D, simülasyon mühendislerinin otomotiv, havacılık ve endüstriyel makineler gibi sektörlerde tasarım yönlendirmesine yardımcı olacak.

Bu son sürüm, kapsamlı jeneratif tasarım (generative design) iş akışları sağlamak için Convergent Modeling teknolojisi ile kesintisiz çalışan topoloji optimizasyon çözümleri sunar. Bu çözümler daha doğru hareket modelleme ve daha verimli akustik ve yapısal dinamik simülasyonları sağlar.

Simcenter 3D şimdi, NX Nastran çok kademeli doğrusal olmayan çözücüye dayalı genel amaçlı doğrusal olmayan çözümlerin yanı sıra LMS Samtech Samcef™ yazılımına dayalı kompozitlerin gelişmiş analizini de genişletti. Bu son sürüm aynı zamanda, geniş bir aralıktaki endüstrideki endüstri iş akışlarını geliştirmek için, büyük montajlardaki bağlantı modellemenin yanı sıra esnek boruların ve hortumların doğru simülasyonunu sağlayan çeşitli geliştirmeler de sağlıyor.

Siemens, geçen yıl aldığı CAE teknolojilerinin hızlandırılmış entegrasyonu ile birlikte yeni simülasyon yeteneklerine yaptığı yatırım ile, geçen yıl açıkladığı Simcenter stratejisini uygulamaya devam ediyor. Simcenter 3D’nin en son sürümü, jeneratif tasarım bağlamında uygulanan topoloji optimizasyonu için yenilikçi özellikler sunar ve yüksek frekanslı gürültü ve titreşim gibi karmaşık uygulamalar için sistem dinamiklerini modelleme ve simule etme yeteneğini genişleten eşsiz hibrid test / analiz teknolojilerini bir araya getirir; “Diyen Donald Tolle, CIMdata’daki Simülasyon-Driven Systems Development’ın uygulama Direktörü. “Bu ürün geliştirmeleri, Simcenter 3D’nin simülasyon ve analiz uzmanları için sağlam, ölçeklenebilir ve çok disiplinli bir CAE ortamı olmaya devam etmesini sağlıyor” dedi.

Simcenter 3D, NX CAD ve Convergent Modeling teknolojisi ile kesintisiz çalışarak, tasarımcılar ve gelişmiş analistler için yaratıcı tasarım çözümleri sunuyor. İlk kez, bir topoloji optimizasyon işleminden elde edilen çıktı, geometriyi yeniden oluşturmak zorunda kalmadan doğrudan tasarım sürecinde kullanılabilir. Ayrıca, mühendisler şimdi performansı sağlamak için daha ayrıntılı simülasyonlar yapmak için taranan verilerle veya optimize edilmiş bir şekille doğrudan çalışabilirler. Tasarım araştırması otomasyonu için HEEDS ™ yazılımı ile birlikte Simcenter 3D’yi kullanarak, mühendisler tasarım alanını tamamen keşfedebilir ve daha jeneratif tasarım gereksinimlerini karşılayan yenilikçi tasarımlar üretebilir.

Bu sürümde yeni olan hibrid modelleme, analistlerin simülasyonda daha iyi doğruluk elde etmek için test temelli verileri kendi simülasyon modellerine dahil etmelerine olanak tanır. Diğer iyileştirmeler arasında hareket düzenleri alt-mekanizmalarının modellenmesi için destek, hareket modellerinde analitik temas için daha hızlı hesaplama zamanı ve iç ve dış akustik simülasyonu için geliştirilmiş performans yer alıyor.

Simcenter 3D’deki doğrusal olmayan simülasyon, NX Nastran’daki geliştirmeleri kullanarak ve LMS Samcef çözümleyicisinden yetenekleri birleştirerek büyük ölçüde genişletildi. Turbo makinadaki doğrusal olmayan termo-mekanik davranışı simüle etmek için halihazırda güçlü olan yeteneklere ek olarak, Simcenter 3D, daha fazla gerçekçilik ve daha hızlı çözme süreleri sağlamak için daha fazla eleman, daha sağlamlık ve çok aşamalı doğrusal olmayan simülasyon algoritmaları ile genel amaçlı doğrusal olmayan simülasyon için genişletilmiş destek de sunuyor . Ek olarak, kompozitlerin curing simülasyonu için destek artık gerilmelerin ve geri tepme etkilerinin tahmin edilmesine olanak tanır.

Geliştirmelerin birçoğu endüstriye özgü iş akışlarını hedefliyor. Otomotiv, havacılık ve ağır makine firmalarındaki simülasyon mühendisleri, birçok bağlantı ile geniş bir sistem modelinin verimli bir şekilde oluşturulmasına ve çeşitli çözücüler arasında çözülmeye yardımcı olabilecek evrensel bağlantı desteklerinin entegrasyonundan yararlanmaktadır. Simcenter 3D ayrıca çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan esnek boruların ve hortumların simülasyonu için LMS Samcef çözücüsünü kullanıyor.

Siemens PLM Yazılımı Simülasyon ve Test Çözümleri Başkan Yardımcısı Jan Leuridan, “Simcenter çözümlerimiz, müşterilerimizin mühendislik yeniliklerini ürünlerine yansıtmalarına yardımcı olan önemli yetenekler sunmaktadır” dedi. “En yeni Simcenter 3D sürümümüz ile farklı araçlardan gelen birden fazla teknolojiyi tek bir platformda bütünleştirebiliyoruz. Performans mühendisliğindeki simülasyon desteği ile, geometri temelli CAE’deki derin tecrübemizin yanı sıra yapısal dinamikler, akustik, hareket ve doğrusal olmayan analiz gibi temel disiplinlerdeki gücümüz sayesinde, daha verimli iş akışları ve daha geniş bir simülasyon seti sunarak Simcenter 3D’yi geliştirdik.”