Skip links

Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi

Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi (Teamcenter Product Cost Management)

Kâr, herhangi bir işin oksijenidir. Bir şirketin büyümesini ve yaşatılmasını sağlar. Üretim maliyetlerinin azaltılması kar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Birçok şirkette üretim maliyetleri cironun %80’ini oluşturuyor. Bu nedenle, üretim maliyetlerini düşürmenin her şirket için merkezi bir görev olması gerekir. Ürünün kendisinde veya üretim sürecinde maliyet düşürme potansiyelinin geliştirilmesi önemlidir. Standartlaştırılmış hesaplama yöntemleri sunan ve doğru ürün maliyeti şeffaflığı yaratan Siemens PLM Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi bu konuda size çözümler sunar.

Üretim maliyetleri finansal sistemler üzerinde böyle kalıcı bir etkiye sahip olabileceğinden, ürün maliyet yönetimi ile doğru maliyet hesaplamasının ne gibi kritik önem taşıdığını anlamak kolaydır.

Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi ile kârınızı artırmaya hazır mısınız?

Maliyet mühendisliği, satın alma, finansman ve satış gibi çeşitli bölümlerin, standart hesaplama yöntemleri sağlayan, verimli maliyetleme süreçlerini destekleyen ve doğru ürün maliyeti şeffaflığı yaratan bir çözümden nasıl faydalanabileceğini sadece 4 dakika içinde öğrenin. Tek bir platformda ürün maliyeti hesaplama, araç maliyetlendirme ve karlılık hesaplama ile maksimum fayda elde edebilirsiniz. Teamcenter ürün maliyet yönetimi ile, hedef maliyetleri güvenilir bir şekilde belirleyebilir, satın alma fiyatlarını güvenle değerlendirip optimize edebilirsiniz.

Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi ile şirketler karlılığını erken ürün maliyeti şeffaflığı sayesinde arttırıyor. Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi ,ürün maliyeti, hedef maliyetleme, satınalma fiyatı analizi, maliyet tasarımı, maliyet hesaplaması, açık hesap muhasebesi, karlılık hesaplama,maliyet dökümü gibi birçok şey için kullanılabilir. Parametrik ve 3D-based Tool Costing ile entegredir.

Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi ile “Ürün yaşam döngüsünün başında ürün maliyeti yönetimi uygulayarak ürün kârlılığını kontrol edin ve daha akıllı ürün maliyetlendirme kararları alın!”

Yeni bir ürün geliştirirken yenilikçi olmanız, pazar fırsatını anlamanız ve kaliteli bir ürün sunmanız gerekiyor ve zamanlamanın doğru olması gerekiyor. En önemlisi, ürün maliyetinizi iyi yönetmeniz gerekiyor. Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, karlılık olmadan başarı olamaz. Karlılığınızı Teamcenter Ürün Maliyet Yönetimi ile arttırabilirsiniz.

Teamcenter ürün maliyet yönetimi çözümü, kararların en önemli olduğu zaman, ürün yaşam döngüsünün ilk aşamalarında kullanabileceğiniz ürün maliyetlendirme yetenekleriyle ürünlerinizin başarılı olmasına yardımcı olur. Doğru kararları doğru zamanda vermek ve ürün karlılığını sağlamak için ürün maliyetlerinizi simüle edebilir, analiz edebilir ve optimize edebilirsiniz.

Hedef Maliyetlere Ulaşma

Maliyet mühendisleri, ön ve hedef maliyetlemenin ilk aşamalarında ürün maliyetini belirlemek için Teamcenter ürün maliyet yönetimi çözümünü kullanabilirler

  • Karmaşık montajları ve sürümleri doğru ve hızlı bir şekilde hesaplayın
  • Bills of materials (BOM’lar) ve Bills of processleri (BOP’lar) temel alan ürünlerinizin ve varyantlarınızın fiyat yapısını yeniden üretin.
  • Doğrudan maliyetleri ve genel giderleri, imalat aşamalarını ve proseslerini, malzeme ve proses parametrelerini belirleyin ve ayrıntılara dökün
  • Kapsamlı ve maliyetle ilişkili bir veri tabanı, üretim siteleri, makineler ve sayısız üretim teknolojileri ve maliyet oranları için önceden yapılandırılmış referans süreçleri de dahil olmak üzere farklı senaryoları taklit edebilmenizi sağlar.

Yatırımları Güvenceye Almak İçin Kârlı Projeleri Yönetin

Kârlılık hesaplaması ile, yöneticiler ve müdürler, ürünün tüm ürün ömrü boyunca gelecek birim maliyetlerini ve fiyatlarını tahmin ederek ürün yatırımlarını güvence altına alabilir. Teamcenter Ürün maliyet yönetimi ile, yıllık maliyetleri, gelirleri ve nakit akışlarını saydam olarak maliyet dökümünü alabilir ve iç verim oranı, net bugünkü değer ve geri ödeme süreleri gibi ilgili göstergelerin temelini sağlayabilirsiniz. İndirimli nakit akışı hesaplamasını kullanarak, projelerinizin karlılığını belirleyebilir; ayrıca, en iyi yatırım kararlarını vermek için şirketinizdeki projeleri ve programları (yatırım getirisi, istihdamda getiri sağlayan getiri ve satış iadesi dahil) karşılaştırabilirsiniz.

Satın Alınan Parçanın Maliyetinin Ne Olacağını Öğrenin

Bir satın alma yetkilisi olarak Teamcenter ürün maliyetlemesi ile birlikte gelen satınalma fiyatı analiziyle, farklı mallar üzerinde tedarikçi parçalarının güvenilir maliyet tahminlerini çalıştırabilirsiniz (“gölge hesaplamaları”- shadow calculations). Teamcenter ürün maliyeti, maliyet yapısı görüşmelerinde ve tedarikçilerle değer mühendisliği atölyelerinde size yardımcı olur. Bu maliyet tahminlerine dayanarak, gelecekteki hedef fiyatlarını görüşebilir veya güvenilir maliyet detaylarına dayalı olarak satın alma fiyatlarında bulunabilirsiniz.

Maliyet Yeterli Ürün Tasarımı Sağlama

Ürünlerinizin tüm fiyat yapısını Teamcenter’da gösterebilir ve maliyet mühendisleri, geliştirme ile ilgili değişikliklerin fiyat üzerindeki etkisini istediğiniz zaman görebilirler. Maliyet sürücülerini geliştirme sürecinin başında belirleyebilir ve alternatif çözümler önermek mümkündür. Üretim teknolojilerinin karşılaştırması gibi Teamcenter ürün maliyet yönetiminde maliyet simülasyonu imkânları ile imalat için farklı senaryolar da üretebilirsiniz.

Müşterilerle Güçlü Bir Pozisyona Pazarlık Yapın

Teamcenter, “optimize edilmiş ancak anlaşılır” maliyet verilerini özelleştirilmiş formatlar kullanarak müşterilerinizle pazarlık yapmanıza yardımcı olur. Fiyatınızı belirlemek için bu verileri müşterinin masraf uzmanlarıyla yapılan açık oturumlarda görüşerek kullanabilirsiniz ve açıklayabilirsiniz. Açık maliyet yapısı ve ürün maliyetlerinin makul bir şekilde dökülmesi ile, maliyet görüşmelerinde daha güçlü bir pazarlık konumunuz var demektir.

Parametrik ve 3D-based Tool Costing ile entegredir

Tool maliyetlemesi için Teamcenter çözümü ile, fiyat ve teklif maliyet analizi için zamanında ve güvenilir maliyet tahminleri oluşturabilirsiniz. Teamcenter, enjeksiyon kalıplama, kalıp dökümü ve kompozit araçlar gibi çeşitli araç teknolojileri sunar. 3D verilerini otomatik olarak okuyabilir veya geometri parametrelerini manuel olarak oluşturabilirsiniz. Enjeksiyon döküm, kalıp dökümü, kesme, damgalama veya diğer üretim araçları olsun, hem alet alıcısı hem de araç üreticisi, Teamcenter ürün maliyet yönetimi çözümüyle tamamen entegre olan takım maliyetleri ile ilgili kararlar verebilir.